szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az amerikai kormány logikája szerint a Heard-sziget és McDonald-szigetek pingvin- és fókakolóniája, valamint Jan Mayen állatvilága is lehúzza az USA-t, így a jövőben nekik is megdrágítják az amerikai termékek importját.

Donald Trump nagy igyekezetében több lakatlan szigetre is kivetette a viszontvámokat. Felkerült ugyanis a szerda este bemutatott listára

  • a Heard-sziget és McDonald-szigetek,
  • valamint a Spitzbergákhoz tartozó Jan Mayen sziget is.

Előbbi szigetcsoport Ausztráliához tartozik, és az Indiai-óceán déli részén, az Antarktiszhoz közel található. Utóbbi, Svalbard és Jan Mayen két norvég terület az Jeges-tengeren. A Spitzbergák három szigete ember által lakott, a Jan Mayen szigetet viszont szintén csak állatok lakják.

Trump mindegyik lakatlan szigetre egységesen 10 százalékos viszontvámot vetett ki.

Brutális viszontvámokat jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékos sarcot kapott

Az amerikai elnök azt mondta, még kedvesek is voltak, mert az új vámjaik a kereskedelmi partnerek vámjainak mintegy felét teszik ki. De a Trump-kabinet máshogy számolja a vámokat.

Az elnök, mint ismert, az USA kereskedelmi partnereivel szemben léptette életbe a sarcokat, arról beszélt, hogy akik megnehezítik az amerikai termékek importját, azoknak mostantól fogva nehezebb lesz az USA-ban eladni a saját termékeiket. Az elnök érvelése és a szerda este bemutatott, hosszú listája alapján pedig az északi- és déli sark fóka és/vagy pingvinkolóniái is lehúzták az Egyesült Államokat.

Figyelemre méltó, hogy míg az Ausztráliához tartozó Heard-sziget és McDonald-szigetek viszontvámja megegyezik a felettük rendelkező Ausztrália 10 százalékos sarcával, addig Svalbard és Jan Mayen 5 százalékkal kedvezőbb vámot kapott, mint a 15 százalékkal sújtott Norvégia.

(Nyitóképünk illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!