Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A befektetők kockázatcsökkentése futótűzként terjed, és nagyon nehéz lesz megállítani az amerikai eszközökből történő menekülést, az euró pedig akár jól is kijöhet a medvepiacból.
„Ott tartunk, hogy az elmúlt napok történéseinek külön neve lesz, amikor 10-20 év múlva visszatekintenek rá” – mondta a Reutersnek Tim Graf elemző. Szerinte a zuhanás egyértelmű kiváltó oka természetesen a múlt héten bejelentett amerikai és kínai vámintézkedések, ám van néhány tényező, ami még súlyosbítja is a helyzetet.
A szakértő szerint két fő oka van a piaci zuhanás súlyosbodásának. Az egyik, hogy reflexszerű folyamatok indulnak be: amikor a befektetők elkezdenek kockázatot csökkenteni (eladni), az újabb eladásokat vált ki, mert bizonyos piaci szintek átlépése automatikus reakciókat idéz elő. Még ha minden szereplő racionálisan is cselekszik egyénileg, a tömeges hasonló viselkedés irracionális eredményhez vezethet – ez egyfajta „közlegelők tragédiája” – véli Graf. (A kifejezést először Garrett Hardin amerikai közgazdász írta le 1968-ban, és arra utal, hogy ha túl sokan használnak egy véges erőforrást, akkor előbb-utóbb maga az érték is megsemmisül.)
A második ok pedig a makacsság: úgy tűnik, az amerikai döntéshozók nem fognak visszalépni a vámintézkedéseiktől, ami tovább növeli a bizonytalanságot és a feszültséget a piacokon.
Jane Foley, a Rabobank elemzője arra mutatott rá, hogy az euró az elmúlt napokban kifejezetten jól teljesített, ami kivételesnek mondható. „Lehet, hogy ez az euróövezet folyó fizetési mérlegének köszönhető, de az is lehet, hogy a befektetők továbbra is kivonulnak az amerikai eszközökből, miközben még nem tudják pontosan, hova helyezzék át a pénzüket” – mondta Foley.
Richard Flax, a Moneyfarm befektetési igazgatója szerint hétvégén még volt némi bizakodás a piacokon, hogy ezt Trump valójában csak tárgyalási alapnak szánja, de azóta kiderült: Trump elégedett a piaci reakciókkal, és nem fog meghátrálni. Szerinte lesz valamennyi alkudozás a vámok mértékéről, de ez kétséges és az időpontja sem ismert, ezért a piac most a várható veszélyekre koncentrálva árazza be a várható gyenge növekedést és magas inflációt.
„Ha nem vonják vissza valamilyen formában a bejelentett intézkedéseket, akkor komoly likviditási válság alakulhat ki, vagyis a piacokról tömegesen eltűnhet a pénz minden eszközosztályban. Ennek már most is látszanak a jelei” – mondta a Reutersnek Tony Sycamore, az IG pénzügyi szolgáltató cég piacelemzője.
A New York-i Cary Street Partners befektetési igazgatója szerint a befektetők ma jobban bízhatnak a magánpiacokban (például magántőkealapokban, nem tőzsdén jegyzett eszközökben), ahol valamivel nagyobb kontrolljuk van, mivel ott nincs napi kereskedés és napi árfolyam-ingadozás. Ez fontos szempont, de Matthew Rubin szerint ez mégsem jelent valódi menekülőutat a mostani piaci feszültségek elől.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
„A rendszerváltásnak három pillére kell legyen: a jogállam helyreállítása, az állami bűnszervezet, továbbá az orosz csatlósviszony felszámolása” – hangsúlyozza Magyar Bálint szociológus, a maffiaállam-elmélet kidolgozója, aki szerint a rezsimváltó ellenzék igazi szűk keresztmetszete Magyar Péter személye.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
Nagy nap ez a mai a miniszterelnök szerint.