szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A külügyminiszter szerint a magyar kormány nagyon jó viszonyban van a Trump-kormányzattal.

Magyarország néhány hónapja tárgyalásokat folytat az Egyesült Államokkal egy különleges kétoldalú együttműködésről, amelynek gazdasági elemei is vannak – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Bloomberg TV-nek. 

„Nagyon jó viszonyban vagyunk a Trump-kormányzattal” – jelentette ki a tárcavezető, aki szerint az Európai Bizottságnak úgy kellett volna elhárítania Donald Trump amerikai elnök Európai Unióval szembeni intézkedéseit, hogy csökkenti a vámokat, különösen az amerikai autógyártókra kivetett vámokat. 

Bár a miniszter elismerte, hogy a vámpolitika közösségi hatáskörébe tartozik, szerinte a brüsszeli intézmények nem képesek a hatékony irányításra és az EU számára előnyös megoldások kidolgozására, ezért Magyarországnak most 20 százalékos vámokkal kell szembenéznie, más uniós tagállamokkal együtt. 

Az Európai Bizottság reagált Szijjártó Péter semmirekellőzésére

Szijjártó Péter szerint „Brüsszel” „alkalmatlansága” miatt kénytelen az EU elszenvedni Donald Trump vámcsapásait. Valójában az Európai Bizottság már megválasztása előtt készült Trumpra és most is a legmagasabb szinten egyeztet Washingtonnal egy igazságos megállapodás érdekében.

Arra a felvetésre, hogy nem kelt-e Budapesten csalódást az, hogy az Egyesült Államok részben a magyarországi korrupcióval indokolja az Európai Unióra kivetett vámokat, Szijjártó azt mondta: álhírek keringenek a kérdéssel kapcsolatban.  

„Az Egyesült Államok kereskedelmi képviseletének éves jelentéséről van szó, amelyet még tavaly, Joe Biden elnöksége idején állítottak össze. A Biden-adminisztráció nagyon ellenségesen viszonyult Magyarországhoz. Tudható, hogy ezeket a jelentéseket alapvetően az amerikai nagykövetségektől származó információk alapján készítik el, és előző amerikai nagykövet nagyon ellenséges volt” – mondta a miniszter. 

A Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépéssel kapcsolatban Szijjártó azt mondta, hogy a testület politikai intézménnyé vált, és a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancs egyértelműen politikai indíttatású. „Ebben mi nem akarunk részt venni, ezért léptünk ki” – fogalmazott. 

Az interjúban Szijjártó megvédte Magyarország Kínához és Oroszországhoz fűződő gazdasági kapcsolatait is, különösen a Moszkva által biztosított energiaellátás tekintetében, mondván: Magyarország nem vághatja el magát Oroszországtól, mert másképp nem lenne elegendő energia. Mint mondta, a magyarországi kínai befektetéseknek kizárólag gazdasági indoka volt, és Peking „egyszer sem” keverte össze a politikát a befektetési döntésekkel. 

Végül szólt arról is, hogy Magyarország uniós tagságával kapcsolatban nincs kérdés. „Uniós tagként tekintünk magunkra a jövőben is, habár bizonyos reformok bevezetését szeretnénk elérni, mert az unió jelenleg nem elég versenyképes” – mondta. 

Trump nem kér az EU vámmentes ajánlatából, neki más ötlete támadt

Donald Trump szerint az Európai Uniónak inkább amerikai energiát kellene importálnia, ha meg akar szabadulni a vámoktól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!