Tetszett a cikk?

Szijjártó Péter szerint „Brüsszel” „alkalmatlansága” miatt kénytelen az EU elszenvedni Donald Trump vámcsapásait. Valójában az Európai Bizottság már megválasztása előtt készült Trumpra és most is a legmagasabb szinten egyeztet Washingtonnal egy igazságos megállapodás érdekében.

Nem igaz, hogy az EU ne igyekezne tárgyalásos úton rendezni a külkereskedelmi kapcsolatait az USA-val – közölte az Európai Bizottság sajtószolgálata a HVG-vel.

Szijjártó Péter külgazdasági miniszter ugyanis ezt állítja, a magyar tárcavezető immár hetek óta, különféle fórumokon és csatornákon hangoztatja, hogy a bizottság nem tárgyal(t) érdemben Washingtonnal, hibázott,

tulajdonképpen „Brüsszel” tehet róla, hogy Donald Trump elnök vámháborúba kezdett az EU ellen.

Például: „Az Európai Bizottság azzal is nagy hibát követett el, hogy nem tárgyalt az új amerikai adminisztrációval a vámügyi együttműködésről, amire pedig lett volna több mint két hónapja Donald Trump elnök hivatalba lépése óta. Le kellett volna szállítani az amerikai autóimportra vonatkozó vámokat a jelenlegi tíz százalékról 2,5 százalékra, amely kulcs fordítva érvényes az Egyesült Államokban. Az Európai Unió ezt az egyszerű lépést elvétette, (…) és az Európai Bizottságnak ezt a hatalmas hibáját most sajnos az európai gazdaság kell, hogy megfizesse.

Arra szólítjuk fel az Európai Bizottságot, hogy végre szedje össze magát,

és kezdjen érdemi megbeszéléseket az amerikai kormányzattal.”

Ezzel Szijjártó Péter tulajdonképpen semmirekellőknek titulálta az Európai Bizottságot és a „brüsszeli bürokratákat”. Igaz, a tárcavezető arra sosem tért ki, hogy ha az EU-val szemben bevezetett és bevezetendő amerikai vámok a bizottság „alkalmatlanságának” következményei, akkor a világ összes, újabb amerikai vámokkal sújtott területének vezetője alkalmatlannak minősítendő-e. Beleértve a Trump-vámokkal sújtott pingvineket.

Az EU tárgyalt, tárgyal és tárgyalni fog

A HVG-nek küldött válaszában a bizottság sajtószolgálata emlékeztetett rá, hogy „Šefčovič biztos csak a múlt héten 24 intenzív órát töltött Washingtonban, hogy érdemi tárgyalásokat folytasson Lutnick miniszterrel, Greer nagykövettel és a Nemzeti Gazdasági Tanács igazgatójával, Kevin Hassett-tel. Ezt megelőzte a felek közötti telefonhívás, valamint Von der Leyen bizottsági elnök és J.D. Vance alelnök párizsi találkozója. És jól mutatja, hogy komolyan elkötelezettek vagyunk az amerikai kormánnyal folytatott együttműködés mellett. Április 4-re újabb hívást ütemeztünk be Šefčovič biztos és partnerei között. Az EU továbbra is egy igazságos, kiegyensúlyozott megállapodást részesít előnyben az indokolatlan vámok helyett.”

Az sem igaz, hogy az EU elpocsékolta volna az időt, valójában tevőlegesen készült a Trump-kormányzásra már Trump megválasztása előtt: „Az Egyesült Államok választásaira való felkészülés során minden lehetséges kimenetelt figyelembe vettünk.

Ez a felkészülés magában foglalta az EU tagállamaival folytatott egyeztetéseket is.

A korábbi gyakorlatnak megfelelően és a szokásos előkészületeinkkel összhangban értékeltük, hogy az amerikai választások bármely eredménye milyen hatással lehet a kétoldalú kapcsolatokra az egyes szakpolitikai területeken. Emellett továbbra is kétpárti alapon folytattunk egyeztetéseket amerikai partnerekkel és érdekelt felekkel, ahogyan most is tesszük.”

Mindezzel nyilván Szijjártó Péter is tisztában van, egyrészt a magyar diplomácia – vagy valami olyasmi – vezetőjeként, másrészt mert legalábbis a magas szintű egyeztetések nyilvánosak, az uniós biztos a fent említett washingtoni útjáról képet is osztott meg az X-en.

Maros Sefcovic, Howard Lutnick, Jamieson Greer, Kevin Hassett
Maros Sefcovic/X

Lehetséges persze, hogy Szijjártó Péter az orbánbalázsi életfilozófia mentén érti az „érdemi megbeszéléseket” – tehát hogy az EU-nak kapitulálnia kellene, nehogy (gazdasági) károkat szenvedjen el az agresszortól.

A kormány bement a zsákutcába Trumppal

A „brüsszelezéssel” a magyar kormány alighanem jó pontokat igyekszik szerezni Trumpnál és csapatánál. Bár hogy mi végre, az nehezen belátható, az EU vámunió, Magyarországra nem vonatkozhatnak más vámtételek, mint a blokk egészére. És egyéb érdemi gazdasági előnyöket sem nagyon hozhat a Washingtonnal szembeni szervilizmus.

A másik oldalon a kormány úgy értékelheti, hogy az Európai Bizottsággal, illetve a többi uniós tagországgal (talán az egy Szlovákiát leszámítva) már annyira mélyponton van a viszony, amit az ilyen üzenetekkel sem nagyon lehet tovább rombolni.

Végül, de nem utolsó sorban a kormány kommunikációs zsákutcába kormányozta magát, amikor nem pusztán nyíltan kiállt Trump mellett megválasztása előtt, de Trump kormányzásához kötötte a békét és a gazdasági fellendülést. Nos, Trump kormányoz – vagy valami olyasmi –, béke azonban nincs és gazdasági fellendülés sincs. És nem is lesz, helyette vámháború van. A magyar kormánynak pedig bűnbakot kell felmutatnia. Máskülönben kommunikációs és diplomáciai fordulatot kellene végrehajtania, amire látványosan nincs szándék.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!