Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A demokrata vezetésű államok álláspontja szerint az elnöknek nincs hatásköre a vámok kivetésére, amivel ráadásul súlyos terhet ró az amerikai fogyasztókra is.
Egy tucatnyi, demokrata vezetésű állam szerdán beperelte a Trump-kormányzatot az amerikai nemzetközi kereskedelmi bíróságon New Yorkban. Álláspontjuk szerint Trump vámpolitikája törvénytelen, és káoszt okoz az amerikai gazdaságban, ezért annak leállítását követelik – írja a The Guardian.
A kereset szerint a Donald Trump által bevezetett politika „inkább az elnök szeszélyeinek, mintsem a törvényes hatalom észszerű gyakorlásának” volt alárendelve.
Trump korábban a vámok kivetésénél egy nemzetközi gazdasági törvényre hivatkozott (International Emergency Economic Powers Act, IEEPA), a perben érintett államok azonban azzal érvelnek, hogy a vészhelyzetre szabott törvény nem ad felhatalmazást az elnöknek önkényes vámok kivetésére. Ezért arra kérik a bíróságot, hogy nyilvánítsa jogellenesnek a vámokat, illetve akadályozza meg, hogy a kormányhivatalok és a tisztviselők érvényt szerezzenek azoknak.
A Trumpot perelő államok: Oregon, Arizona, Colorado, Connecticut, Delaware, Illinois, Maine, Minnesota, Nevada, Új-Mexikó, New York és Vermont. Álláspontjuk szerint vámokat csak a Kongresszus vethet ki, az elnök – az általa hivatkozott törvény alapján – ettől csak úgy térhet el, ha „szokatlan és rendkívüli fenyegetést” jelentő veszély jelentkezik külföldről.
A The Guardian emlékeztet rá, hogy a múlt héten hasonló eszközhöz nyúlt Gavin Newsom, Kalifornia állam kormányzója is, aki szintén a vámpolitika miatt perelte a Trump-kormányzatot, mondván: az ország legnagyobb importőreként több milliárd dollárnyi bevételtől eshet el az állam. Newsom keresetére reagált a Fehér Ház szóvivője, Kush Desai, aki azt mondta, hogy a kormány „továbbra is elkötelezett amellett, hogy minden rendelkezésünkre álló eszközzel – a vámoktól a tárgyalásokig – kezelje ezt a nemzeti vészhelyzetet, amely megtizedeli Amerika iparát, és hátrahagyja a munkavállalóinkat”.
Az új, tizenkét állam által indított pert pedig „boszorkányüldözésnek” nevezte, illetve közleményében kitért arra is, hogy a illegális migráció, a határon átáramló fentanyl és az USA éves áruforgalmi deficitje is nemzeti vészhelyzetnek minősül – írta meg a CNN.
Nyitóképünk illusztráció. Fotó: AFP / Brendan Smialowski
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.