szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egy 258 paragrafusos salátatörvénybe rejtette el a kormány a 2022-ben óriási botrányt kiváltó rendelet szövegét.

Az igazságügyi miniszter éppen a Föld napján, április 22-én nyújtotta be azt az összetett törvényjavaslatot, ami környezet- és természetvédelmi szempontból kulcsfontosságú jogszabályok módosítását is tartalmazza – írja közleményében a WWF Magyarország.

A törvényjavaslat többek között ellehetetlenítene fontos természetvédelmi hatósági eljárásokat, és bővítené a tarvágás lehetőségeit természetes erdeinkben. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a WWF Magyarország Alapítvány a miniszterelnöknek és az érintett minisztereknek küldött levélben tiltakoznak a törvényjavaslat ellen.

A 258 paragrafusból álló törvénytervezet gyakorlatilag azokat a rendeleteket véglegesítené, amelyeket a kormány a háborús veszélyhelyzet alatt hozott.

A természetvédők úgy vélik, az egyik cél az, hogy törvénybe foglalják a névleg az energiaválságra hivatkozva hozott, hírhedt „tűzifarendelet” egyes, tarvágást megkönnyítő rendelkezéseit. A veszélyhelyzeti rendelet egyes intézkedéseit annak ellenére emelnék át a normál jogrendbe, hogy azok 2022-ben óriási társadalmi tiltakozást váltottak ki.

“Úgy érzem, a miniszter egy tollvonással képes kiirtani a Natura 2000-es erdőket”

Az EU-n belül is rendkívül unortodoxnak számít a magyar kormány tűzifarendelete. Más kormányok nem reagáltak hasonló rendelkezésekkel a növekvő energiaárakra, ami nem véletlen. Az egyébként is súlyos szakmai aggályok mellett a rendelet ellentmond az EU biodiverzitási stratégiájának is. Idehaza érdemleges társadalmi egyeztetésről sem tudni, pedig erre az EU minden jogszabály esetében fokozottan kéri a magyar kormányt.

A felháborodás hatására a kormány három éve még visszavonulót fújt, az agrárminiszter pedig egy miniszteri utasításban korlátozta a tűzifarendelet végrehajtását az állami tulajdonú erdőkben.

Ez a korlátozás azonban a mostani törvényjavaslatot már nem érintené – így végleg zöld utat kaphat a tarvágás.

„A jövő generációk életminősége azon múlik, hogyan bánunk ma a természet kincseivel. A gyermekeink, unokáink erdeit nekünk kell felnevelnünk” – hangsúlyozta Éger Ákos, a Magyar Természetvédők Szövetsége ügyvezető elnöke.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!