Egymillárd forint felett az elmúlt napok viharai okozta károk

Ezrével érkeznek a kárbejelentések a biztosítókhoz, eddig ketten összegezték a bejelentéseket. Ők összesen 1,05 milliárd forintnyi kárral számolnak, és még nincs vége az ítéletidőnek.

  • HVG HVG
Egymillárd forint felett az elmúlt napok viharai okozta károk

Több mint 5700 kárbejelentés érkezett július 9-én délelőttig csak az Alfa Biztosítóhoz. Mint közleményükben írták, a kárbejelentések magas száma miatt – összesen több mint 10 ezerre számítanak – speciális kárrendezési intézkedéseket léptettek életbe. A biztosító szakértői úgy becsülik, hogy 

a hétfő-keddi viharok által okozott kár nagysága elérheti a 850 millió forintot is,

de jelezték, hogy a számok akár jelentősen is emelkedhetnek, különös tekintettel arra, hogy a heves időjárási jelenségek még nem értek véget.

A K&H biztosítónál kedd estig 1600 viharkárosult jelentkezett, de ők is számítanak továbbiakra. Előzetes becslésük alapján náluk

a 200 millió forintot is meghaladja kifizetendő kárösszeg.

Bár az ország teljes területéről érkeznek a kárbejelentések, vannak térségek, amelyeket nagyobb mértékben sújtott az ítéletidő, az Alfa Biztosítóhoz a következő megyékből érkezett főleg bejelentés viharkárokról:

  • Bács-Kiskun, 
  • Csongrád-Csanád,
  • Pest. 

A K&H Biztosítóhoz főként Budapestről, illetve Pest-, és Békés megyékből jelentkeztek a károsultak.

Az Alfa Biztosító szerint náluk viharkárok a leggyakrabban a következők voltak: 

  • kidőlt fa, 
  • felhőszakadás miatti elöntés, 
  • tetőfedés sérülése, 
  • beázás.
A drónnal készült képen a 2025. július 7-i viharban megrongálódott református templom a hajdú-bihari Sápon július 8-án. A szél kitépte az 1892-ben épült torony sisakját, a ledőlő torony beszakította a templom tetejét
MTI / Czeglédi Zsolt

Szombat Tamás, az Alfa Biztosító vezérigazgató-helyettese szerint – bár a meteorológiai károknál a május és augusztus közötti hónapok számítanak a főszezonnak – az éghajlati viszonyok változásából eredően egyre inkább kitolódik ez az időszak. Szerinte emiatt is érdemes egész évben figyelmet fordítani ingatlanunk épségének megőrzésére, és megtenni a következő „kicsi, de lényeges” lépéseket:

  • az épületek rendszeres karbantartása, 
  • viharjelzés esetén a szabadban elhelyezett értékes tárgyainkat vigyük zárt helyre, 
  • a ház, lakás ablakait, ajtajait zárjuk be.

Az igazgató szerint ugyanakkor érdemes felülvizsgálni azt is, hogy 

a meglévő biztosításunk elegendő fedezetet nyújt-e az ingatlanunkat és az ingóságainkat fenyegető károkra. Szükség esetén célszerű átdolgozni a régebbi konstrukciókat.

Tavaly például százezrek tettek így, amikor zajlott a nagy lakásbiztosítási kampány. Arról pedig, hogy mire érdemes figyelni a kárigény benyújtásánál, legyen az leolvadt fagyasztó vagy feltépett tető, itt írtunk részletesen:

Leolvadt a fagyasztója az áramszünet miatt? Ezt kell tennie, hogy fizessen a biztosító

Készítsünk minél több fényképet, de csak akkor fogadjuk el a gyorsított kárkifizetést, ha biztosak vagyunk benne, hogy az a teljes kárt fedezi – javasolja Németh Péter, a CLB biztosítási alkusz értékesítési és kommunikációs igazgatója. Most még a lakásbiztosítások szinte minden viharkárt fedeznek, de könnyen lehet, hogy ez néhány év múlva már nem lesz így.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek