A magyar tőzsdének legalább összejött a repülőrajt

Messze felülmúlta a magyar tőzsde az amerikait az idei első fél évben, de ez csak részben köszönhető az értékpapírok szárnyalásának, a dollár gyengülése legalább ilyen fontos szerepet játszott. Az amerikai deviza gyengélkedésében ugyanakkor semmi rendkívüli nincs az MBH elemzői szerint.

A magyar tőzsdének legalább összejött a repülőrajt

A magyar tőzsde forintban mintegy 33 százalékkal felülteljesített az amerikaival szemben az első félévben, de még a nyugat-európaival szemben is jelentős a különbség – erről Vince Péter, az MBH Befektetési Bank Advisory Desk vezetője beszélt a cég csütörtök délelőtti sajtóeseményén. Ez az első negyedévben elsősorban annak volt köszönhető, hogy a magyar részvények jobban teljesítettek, a második három hónapban azonban már inkább a dollár gyengülésének köszönhetően nyílt ki az olló.

Donald Trump elnökségének hatására a dollár az euróval szemben is gyengült, nagyobb mértékben, mint a két deviza között hozamkülönbözet – ez a korábbi válságokban épp fordítva történt. Ennek az az oka, hogy a mostani helyzet Amerika-specifikus, így a befektetők nem a dollárba és az amerikai kötvényekbe menekülnek, hanem sokkal inkább az aranyba. Az MBH elemzői szerint ugyanakkor ez azt is jelenti, hogy jelenleg van tér a dollár erősödésére.

Az év eleje óta minden ország csődkockázata csökkent a befektetők szemében, kivéve az Egyesült Államoké, a Trump-kormány tevékenységének pedig inflációs és recessziós kockázata is van. Az elemző szerint a dollár még a jövőben is gyengülhet, de a korábbiaknál lassabban.

A vállalati eredmények az Egyesült Államokban ugyanakkor továbbra is pozitívak, részben éppen a dollár gyengülésének köszönhetően. Ehhez képest a legjobban teljesítő piacokat, például Közép-Európát és Latin-Amerikát inkább a várakozások húzzák, de Nyugat-Európában sem követte az eredmények növekedése a hozamokét – magyarázta Debreczeni Csaba, az MBH Befektetési Bank vezető részvénypiaci elemzője. Hogy a mostani növekedés indokolt legyen, ahhoz ezeknek a cégeknek 10 éven belül 20-30 százalékos árbevétel-növekedést kellene elérnie, ez azonban szerinte irreális elvárás.

Összességében az európai részvénypiac felborult az MBH elemzője szerint, a várakozások elszakadtak az eredményektől, míg az amerikai kiegyensúlyozott képet mutat. Debreczeni arról is beszélt, hogy a dollár gyengülése sem rendkívüli esemény, korábban is volt már rá példa, de az nem tűnik reálisnak, hogy valóban elveszítse nemzetközi tartalékszerepét.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek