Kiakadtak a természetvédők a Zagyva kotrása miatt, a vízügy szerint vigyáznak az élővilágra

Természetkárosításról írt több természetvédő is a Zagyva felső szakaszának napokban indult kotrása miatt. A vízügy szerint engedéllyel dolgoznak, csak a patak felét kotorják ki, csak egy fontos vízpótló útvonalon, és meghagyják a védett állatok búvóhelyeit.

  • HVG HVG
Kiakadtak a természetvédők a Zagyva kotrása miatt, a vízügy szerint vigyáznak az élővilágra

Az aszályvédelmi akcióterv keretein belül zajlik a Zagyva felső, patak szakaszának a kotrása, 13 kilométer hosszan, a Mizsefai- és Maconkai-víztározó közötti vízpótló útvonalon  – írta az Országos Vízügyi Igazgatóság sajtóosztálya a HVG megkeresésére. 

Azután írtunk nekik, hogy természetvédők a Facebook-on több posztban is kritizálták a munkálatokat. Szendőfi Balázs természetfilmes és halkutató például „esztelen természetpusztításról”, és arról írt szerdán, hogy a kotrás a Maconkai-tározó vizének biztosítását szolgálja horgászati célból (borítóképünkön a Zagyva kérdéses szakasza Szendőfi posztjából). A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület megyei csoportja a munkálatok leállítását kérte állásfoglalásában, arra hívva fel a figyelmet, hogy az évnek ebben az időszakában végzett kotrás természetkárosítás, mivel a kivágásra ítélt nádasban védett madarak – például nádirigó és nádi tücsökmadár – fészkelnek, továbbá védett rovarokat, hüllőket, kétéltűeket is veszélyeztet, és a lefolyás gyorsítása hozzájárul a táj kiszáradásához.

A vízügy ugyanakkor arról ír, hogy „a sajtóban megjelent valótlan hírekkel ellentétben” a Zagyva-patak és vízrendszere „engedély és szükség szerinti mederrendezését, fenntartási jellegű kotrását” végzi a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság. Elismerik, hogy a cél valóban a Maconkai-tározó vízkészletének biztosítása – akár az esetleg érkező csapadékkal, akár a Mizserfai-tározóból –, ugyanakkor megjegyzik, hogy a Maconkai-tározóban eleve víztöbbletet tartanak részben talajvízdúsítás céljából, részben az alsóbb folyásnál keletkező vízigények kisvizes időszakban történő kielégítése érdekében. Így például több közt a Heves Megyei Vízmű Zrt. számára, amely az itteni vízkivétellel „három településen 15 000 ember ivóvíz ellátásához járul hozzá”. 

A beavatkozás – mint írták –, a vízpótlási útvonalat érinti, és de természetvédelmi, illetve Natura 2000-es területeket nem. A munkálatokról pedig tájékoztatták az érintett települések vezetőit és az illetékes Bükki Nemzeti Park Igazgatóságot, amellyel egyeztetve 

a patakon a kotrási munkákat csak fél szelvényben, illetve a védett állatok részére kijelölt búvóhelyek megtartásával végzi az igazgatóság. 

Az MME helyi csoportjának rövid videóján ugyanakkor az látszik, hogy a patakot egy szakaszon valóban féloldalt kotorták ki, de egy másik szakaszon minden növényzetet eltávolítottak a mederből és mindkét partfalról:

89K views · 202 reactions | Állásfoglalás a Zagyva kotrásával kapcsolatban‼️ Döbbenten tapasztaltuk, hogy a napokban kotorni kezdték a Zagyva folyó felső szakaszát, melynek során a vízparti növényzetet is teljesen eltávolítják. Az intézkedés célja feltehetőleg az, hogy a Maconkai-víztározóba a későbbiekben könnyebben tudjanak vizet pótolni, mégpedig a mátraterenyei Tóaljai tavakból, valamint a Mizserfai-víztározóból. Ezekkel kapcsolatban több aggály is felmerül: 🔴Az évnek ebben az időszakában a kotrás és a növényzet eltávolítása természetkárosítás❗️ A még érintetlen szakaszokon fiókás nádirigó (Acrocephalus arundinaceus) fészkeket találtunk, de éneklő nádi tücsökmadarak (Locustella luscinioides), foltos nádiposzáták (Acrocephalus schoenobaenus) is jelen vannak, nem beszélve a számtalan védett rovarról, kétéltűről, halról, vagy a mocsári teknősökről (Emys orbicularis). A közvetlen pusztulást megúszó példányok sem járnak jól, hiszen élőhelyük teljesen eltűnik. Ezért kérjük a kotrás leállítását, és legalább az elhalasztását az őszi időszakra. 🔴A kotrás továbbá véleményünk szerint nem járul hozzá az aszály elleni védekezéshez, épp ellenkezőleg! A meder mélyítése, a lefolyás gyorsítása, az árnyaló növényzet eltávolítása mind azt segítik elő, hogy a tájban még éppen megmaradt talajvizek még gyorsabban lefolyjanak. 🔴A fent említett víztározókból történő vízpótlás szintén aggályos. Ezek jelentős részben bányavizekből táplálkoznak. Miután a Zagyva kotrásával elősegítjük a táj kiszáradását, súlyos felelőtlenség lenne a problémát tovább tetézni azzal, hogy a mélységi vízkészleteket is elkzedjük pazarolni. Szeretnénk hangsúlyozni, hogy jelen posztunknak nem az a célja, hogy indulatokat generáljunk. Ellenkezőleg, a megoldások felé szeretnénk utat nyitni, ezért osztjuk meg szakmai véleményünket, és egyúttal az alábbi megoldási javaslatokkal is előállunk: 🟢Készüljön el egy hosszú távú koncepció a térség vízügyi problémáinak megoldására. 🟢Ehhez javasoljuk egy fórum létrehozását, melynek keretein belül az érintettek közös álláspontot dolgozhatnak ki. A vízügyi ágazat, az érintett hatóságok, a természetvédelmi kezelő, a gazdálkodók mellett javasoljuk a lakosság, valamint a civil szervezetek bevonását is. 🟢Javasoljuk a térségben az árasztások lehetőségének megvizsgálását. Álláspontunk szerint a Bátonyterenye és Nádújfalu közötti szakaszon számos gyep, nádas, valamint ártéri erdő van, melyek alkalmasak lennének elárasztásra azokban az időszakokban, amikor a Zagyva vízszintje magas. Az így kivezetett áradások fel tudnák tölteni a talajokat vízzel, ahonnan később a száraz időszakokban is víz pótlódhatna a Zagyvába. | MME Nógrád Megyei Helyi Csoport

Állásfoglalás a Zagyva kotrásával kapcsolatban‼️ Döbbenten tapasztaltuk, hogy a napokban kotorni kezdték a Zagyva folyó felső szakaszát, melynek során a vízparti növényzetet is teljesen…

A Zagyva-kotrás ügyében csütörtök kora este még az Energiaügyi Minisztérium is megszólalt:

A beavatkozás nem veszélyezteti a természetet, hanem az emberek ivóvízellátását és a környék vízbiztonságát szolgálja

– írták Facebook-posztjukban. Azzal is érvelnek, hogy a kotrás révén több vizet lehet megtartani, és aszály idején is biztosítható az ivóvízellátás. Megerősítik, amit a vízügy írt, hogy természetvédelmi szakemberekkel egyeztetve a védett élőhelyek megóvásával zajlanak a munkálatok, és hogy a kotrás csak a patak egy részét érinti.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek