Egyelőre nem rohannak felvenni a fiatalok a munkáshitelt

Kicsit földbe álltak a számok.

  • HVG HVG
Egyelőre nem rohannak felvenni a fiatalok a munkáshitelt

BRÉKING: Már 25 ezren igényelték a munkáshitelt! 

– jelentette pénteken Facebook-oldalán Nyitrai Zsolt miniszterelnöki biztos.

„Ez nem egy szokásos hitel, hiszen kamatmentes, szabadon felhasználható, és hosszú távon is megéri. Nekem ez most egy befektetés a jövőmbe, ugyanúgy, mint egy jó szerszámkészlet. Hosszú távon megtérül” – tette hozzá a politikus.

De mit is jelent a 25 ezres szám? A kormány korábban úgy számolt, hogy 500 milliárd forintot tesz félre a munkáshitelre, ami a Bankmonitor számításai szerint azt jelentené, hogy ha mindenki a teljes összeget venné fel, akkor összesen 125 ezer fiatal élne a lehetőséggel. Jelenleg tehát ennek ötöde van meg.

Persze senki sem várta, hogy pár hónap alatt az egész összeget felveszik, az MNB például korábban úgy számolt, hogy idén körülbelül 300 milliárd forint értékű (azaz mintegy 77 ezer darab) szerződéskötés valósulhat meg. A jegybank amúgy korábban azt közölte, hogy április végéig közel 20 ezer szerződést kötöttek meg. Mivel januárban vezették be a lehetőséget, mindez azt jelenti, hogy féltávnál a jegybanki cél harmada van meg, avagy másképp nézve, az elmúlt két hónapban alig 5 ezren kötöttek új szerződést. Ennek könnyen lehet az a magyarázata, hogy aki élni akart a lehetőséggel, az vélhetően egyből felvette azt, így kevésbé várható, hogy az év második felében megugranak az igénylések. Esetleg majd jövőre, amikor újabb fiatalok élhetnek a lehetőséggel.

Az már korábban kiderült, hogy az átlagos hitelösszeg a maximális 4-ből 3,85 millió forint volt, azaz szinte mindenki igyekszik kimaxolni az államilag megtámogatott hitelt. A legtöbben, az érintettek 47,1 százaléka valamilyen lakáscélt finanszírozna meg a kapott kedvezményes kölcsönből. Ezt részletesebben megnézve a válaszadók 25,4 százaléka lakást vásárolna vagy építene, 18,6 százaléka meglévő otthonát korszerűsítené, bővítené, illetve berendezné. Emellett egyéb ingatlan vásárlására, építésére fordítaná az összeget a válaszadók 3,1 százaléka. Ezenkívül még gépjárművásárlásra (17 százalék), befektetésre (12,7 százalék), hitelkiváltásra (8,5 százalék) vagy vállalkozás indítására is költik a pénzt (4,1 százalék).

Megéri hitelkiváltásra fordítani a Babavárót és a munkáshitelt?

Az állami támogatásnak köszönhetően kamatmentes Babaváró támogatást és munkáshitelt sokan fordítják hitelkiváltásra. Vajon ez jó döntés pénzügyileg? A Bankmonitor szakértői jártak utána a kérdésnek.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Aktuális pályázatok

Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.