A kormány bejelentette, hogy nem épül meg a bős-nagymarosi vízlépcsőrendszer

Hamarosan lezárulhat a több évtizedes dunai erőművita.

  • HVG HVG
A kormány bejelentette, hogy nem épül meg a bős-nagymarosi vízlépcsőrendszer

Több évtizedes jogi és környezeti vita érhet véget, miután a magyar kormány bejelentette: nem épül meg a nagymarosi vízlépcső – árulta el az Indexnek Lantos Csaba energiaügyi miniszter egy háttérbeszélgetésen.

A lap szerint már körvonalazódik a megállapodás Szlovákiával a Duna vízjárásának újrarendezéséről. A lépés a Bős–Nagymarosi vízlépcsőrendszer ügyét zárhatja le, az infrastruktúra eredetileg energiatermelési, hajózási és árvízvédelmi célokat szolgált volna.

A beruházás két ütemben valósult volna meg: a bősi erőművet 1986-ra, a nagymarosi létesítményt pedig 1990-re tervezték átadni. A magyar fél azonban 1989-ben – a környezetvédők és a lakosság tiltakozása nyomán – leállította a munkálatokat. A magyar kormány 1992-ben hivatalosan is felmondta az együttműködést, mire válaszul a szlovák fél még abban az évben egyoldalúan elterelte a Duna vizének 83 százalékát a saját területén épült üzemvízcsatornába.

A hágai Nemzetközi Bíróság 1997-ben mindkét felet elmarasztalta, és egy új államközi szerződés megkötését sürgette, ám azóta sem született végleges megállapodás. A per ezzel a hágai bíróság történetének leghosszabb ideje lezáratlan ügye lett.

A konfliktus új szakaszba léphet, ugyanis az Index szerint a magyar kormány hajlandó lenne áramot vásárolni a bősi vízerőműből, amellyel gyakorlatilag elismerné a szlovák fél eddigi vízhasználatát. Ez éles váltás lenne a korábbi magyar állásponthoz képest, amely szerint a bősi erőmű jogszerűtlenül működik, és az abból származó áram nem elfogadható.

A megállapodás előkészítését Czepek Gábor kormánybiztos vezeti, akit 2024 tavaszán neveztek ki a magyar–szlovák energetikai infrastruktúra fejlesztésének koordinálására.

Kineveztek egy kormánybiztost, hogy lezárja a bős-nagymarosi vízlépcsőrendszer körüli vitát

A nagymarosi építkezést 35 éve függesztették fel, az ügyben ítélet született a hágai Nemzetközi Bíróságon, a vitát mégsem sikerült rendeznie Szlovákiának és Magyarországnak. Az Energiaügyi Minisztérium államtitkára most kormánybiztosként tehet rá kísérletet.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek