Trump vámjai miatt 27 milliárd dollár többlettel zárta a júniust az amerikai költségvetés

A pénzügyminisztérium szerint már most nagy hatással voltak az Egyesült Államok gazdaságára az elnök által kivetett vámok, de szeptemberig megháromszorozódhat az eddigi bevétel.

Trump vámjai miatt 27 milliárd dollár többlettel zárta a júniust az amerikai költségvetés

Az amerikai költségvetés 27 milliárd dollár (nagyjából 9,72 billió forint) többlettel zárta a júniust elsősorban a rekordszintű, 27,2 milliárd dollárnyi vámbevétel hatására, legalábbis az amerikai pénzügyminisztérium jelentése szerint.

A vámbevételek emelkedése hozzájárult ahhoz, hogy a júniusi költségvetési bevételek 13 százalékkal, 526 milliárd dollárra nőttek. A kiadások eközben 7 százalékkal, 499 milliárd dollárra csökkentek. Az októberben kezdődött 2025-ös pénzügyi év első kilenc hónapjában az Egyesült Államok költségvetési hiánya 1337 milliárd dollár volt, ami 5 százalékkal fölülmúlta az egy évvel korábbit.

A kilenc hónapban rekordszintű, 113,3 milliárd dollár volt a vámbevétel és a pénzügyminisztérium annyira bizakodó, hogy a jelentésük szerint a szeptember végével záródó pénzügyi évben ez az összeg elérheti akár a 300 milliárd dollárt is.

Viszonyításként a szeptember végével záródott előző pénzügyi év költségvetési hiánya 1832,8 milliárd dollár volt, ami 8,1 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál. Az Egyesült Államok költségvetése legutóbb a 2001-es pénzügyi évben zárt többlettel.

Trump a hivatalba lépése óta vámháborúban áll a világgal, ugyanis április elején az „America first” jegyében gyakorlatilag az egész világgal szemben száz éve nem látott, brutális „viszontvámokat” jelentett be. Legutóbb Kanadát vette célba, ahol 35 százalékos vámról beszélt, és az EU-t is megfenyegette.

Donald Trump 35 százalékos vámot jelentett be Kanadára, és az EU-t is megfenyegette

Nem várta meg a két ország közötti megállapodásra kitűzött július 21-i határidőt Donald Trump, új vámokat jelentett be Kanadával szemben.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek