A magyarok harmada tart Oroszországtól, de a negyedük már Ukrajnát is fenyegtésként érzékeli

A Pew Research kutatásából kiderült az is, a Fidesz-szavazók inkább tekintenek Amerikára szövetségesként, mint az ellenzékiek.

  • HVG HVG
A magyarok harmada tart Oroszországtól, de a negyedük már Ukrajnát is fenyegtésként érzékeli

Körülbelül azonos arányban tartják az Európai Uniót (24 százalék) és az Egyesült Államokat (23 százalék) országuk legfontosabb szövetségesének a magyar felnőttek – derül ki a Pew Research kutatásából, melyet a 24.hu szemlézett. A tendencia Európa-szerte általános, a legtöbb országban a szomszédjaikat vagy a Európai Uniót nevezik meg meg kulcsfontosságú partnerként, de az USA gyakori másodlagos választás.

Az ideológiai különbségek jelentősen befolyásolják a nézeteket, a jobboldali felnőttek körülbelül 25 százalékponttal nagyobb valószínűséggel nevezik meg az Egyesült Államokat első számú szövetségesként, mint a baloldaliak. A Fidesz támogatói például négyszer nagyobb valószínűséggel tekintenek az Egyesült Államokra szövetségesként, mint a nem kormánypártiak (42, illetve 10 százalék). Ezzel szemben a baloldali válaszadók nagyobb arányban tartják az EU-t legfontosabb partnerüknek Magyarországon, Lengyelországban és az Egyesült Királyságban is.

Amikor az embereket arról kérdezték, szerintük melyik ország jelenti a legnagyobb fenyegetést, Európa-szerte Oroszország szerepelt a leggyakrabban az első helyen. A legnagyobb arányban Lengyelországban és Svédországban mondták ezt, ott a válaszadók háromnegyede vagy annál is több tartja Oroszországot a legnagyobb veszélyforrásnak, Magyarországon ez az arány csak 33 százalékos.

Akik Oroszországot nevezik meg fő veszélyként Magyarországon, Franciaországban, Németországban, Hollandiában, Lengyelországban és az Egyesült Királyságban, azoknak legalább a fele komoly biztonsági kockázatnak tartja Putyin birodalmát, míg jóval kevesebben gondolják, hogy gazdaságilag is fenyegető. Magyarországon az orosz fenyegetéstől tartók 56 százaléka látott nemzetbiztonsági, 46 százalék pedig gazdasági veszélyt.

Tíz vizsgált európai ország közül hatban az Egyesült Államok a második leggyakrabban megnevezett veszélyforrás, míg Spanyolországban megosztottan az első helyen áll Oroszországgal. Kína öt európai országban lett a harmadik leggyakoribb válasz.

Magyarországon és Lengyelországban az Egyesült Államok nem szerepel a három leggyakoribb válasz között, Ukrajna azonban kiemelkedő aggodalomra okot adó országként jelent meg. Magyarországon ez a lakosság által érzékelt második leggyakoribb fenyegetés, a megkérdezettek 27 százaléka nevezte meg.

Nyitókép: Túry Gergely

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek