szerző:
Győrffy Árpád
Tetszett a cikk?

Igazából egy nagy tanulsága van annak a brókercégcsődnek, melyben több tucat magyar befektető is érintett.

Igazából egy nagy tanulsága van annak a brókercégcsődnek, melyben több tucat magyar befektető is érintett. Tök mindegy, hogy az ember egy magyar ügynök segítségével köt szerződést, ha ezt külföldi céggel teszi, akkor a külföldi befektetővédelmi szabályoknak lesz kiszolgáltatva gond esetén, sok kókler vállalkozásnál pedig semmilyen védelem sincs.

hvg.hu cikke a lényeget összefoglalja: adott a Worldspreads, mely valószínűleg sorozatos szabálytalanságok nyomán bedől, semmi különös, évente néhányszor előfordul ilyesmi ebben a bizniszben. A hazai befektetők azonban a szolgáltató kiválasztásakor hajlamosak elfelejtkezni arról, hogy kinél mekkora kockázatot futnak és a lehető legritkábban böngészik végig, hogy mennyire van biztonságban a pénzük egy adott országban, egy adott szolgáltatónál.

Igen, drágábbak a magyar szolgáltatók, de a spekulánsnak egyáltalán nem kell tartania attól, hogy a pénze eltűnik. Nem arról az esetről van szó, amikor ő maga rosszul fektet be és elbukja, hanem arról, ha bármi okból a brókercég összedől. A Befektető Védelmi Alap nálunk jól működik és teljes biztonságot ad. A jelen ügyben a befektetőknek úgy tűnik, szerencséjük van, mert a bedőlt cég az "ír BEVA" alá tartozott és jó eséllyel megkapják a cég által elsíbolt pénzt.

A külföldi kis cégek, netes deviza és CFD kereskedési platformok közül viszont soknál semmilyen védelem nincs. Arra is rávilágít a mostani eset, hogy a magyar ügynök arra tökéletes, hogy felhajtsa az ügyfelet, de amikor beüt a ménkű, akkor széttárja a karját: bocsi, közöm nincs hozzá, velük szerződtél, náluk reklamálhatsz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!