szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

27 százalékkal kisebb kockázattal fejlődött ki Parkinson-kór azokhoz képest, akik nem szedték a nem szteroid gyulladáscsökkentő szert - közölték amerikai kutatók szerdán megjelent tanulmányukban.

"A Parkinson-kórnak nincs gyógymódja, ezért elragadó a lehetőség, hogy az ibuprofen, egy létező és viszonylag nem-toxikus szer, segíthet a betegség elleni védekezésben" - mondta Alberto Ascherio kutatásvezető, a Harvard Egyetem közegészségügyi karának munkatársa.

A Parkinson-kór neurológiai betegség, amely a központi idegrendszert érinti, remegést és a motoros funkciók zavarát okozza. Főként az ötven év felettieket veszélyezteti, de fiatalabb embereket is sújthat. Michael J. Fox amerikai-kanadai színészt 30 éves korában diagnosztizálták Parkinsonnal.

 

Végel Dániel

A kutatók még jelentősebb hatást tapasztaltak, amikor az ibuprofent a többi nem szteroid gyulladáscsökkentővel (NSAID) vetették össze. Megállapították, hogy azoknál, akik hetente két-három alkalommal szedtek ibuprofent, 38 százalékkal kisebb valószínűséggel alakult ki Parkinson-kór, mint azoknál, akik más típusú NSAID-t, például aszpirint vagy acetaminofent használtak rendszeresen.

A kutatók feltételezik, hogy az ibuprofennek védő hatása van az idegsejtekre, ám ennek mechanizmusával nincsenek tisztában. A tanulmányt a Neurology című szakfolyóiratban tették közzé.

MTI Plázs

Gyomirtó szer okozhat Parkinson-kórt

Amerikai kutatók úgy találták, hogy azok az emberek, akik két meghatározott típusú peszticidet (növényvédő, illetve rovarirtó szert) használtak, 2,5-szer nagyobb valószínűséggel betegedtek meg Parkinson-kórban. A tanulmányt az Environmental Health Perspectives című szakfolyóiratban tették közzé.

hvg.hu Tech

Génmutációk csoportja köthető a Parkinson-kórhoz

Japán és európai felmenőkkel rendelkező emberek örökítőállományában öt olyan gén található, melyek mutációja növeli a Parkinson-kór kialakulásának kockázatát - állapítják meg kutatók a Nature Genetics című tudományos szaklap vasárnap megjelent számában.

Izrael levágja az áramhálózatról a Gázai övezetet

Izrael levágja az áramhálózatról a Gázai övezetet

Zuhan a diákok teljesítménye matekból az EU-ban

Zuhan a diákok teljesítménye matekból az EU-ban

Miért nem emlékszünk kisgyerekkorunk eseményeire?

Miért nem emlékszünk kisgyerekkorunk eseményeire?

Március közepétől újra a gyalogosoké a pesti alsó rakpart

Március közepétől újra a gyalogosoké a pesti alsó rakpart