Tetszett a cikk?

A csaknem a teljes huszadik századot végigélő katonapolitikus azon a napon született, azaz 1912. április 14-én, amikor a Titanic elsüllyedt. Szintén a születése napján égett le a kaposvári nyári színház. Ezért mondta az öreg bába, hogy ez a fiú biztosan szerencsés lesz. Két katasztrófa is történt, amikor született, az pedig szerencsés jövőt jelent.

A több mint négyszáz oldalas, életrajzi, történelmi dokumentumokkal tűzdelt visszaemlékezés felrajzolja Király Béla ellentmondásokkal teli pályáját. Ahogyan a szerző fogalmaz: élete során összesen tizenöt zászló alatt élt és szolgált. Hiszen volt Horthy katonája, szolgált Szálasi alatt – de mint írja, a rezsimre soha nem tett hűségesküt –, a Rákosi-korban vezérőrnagyként a legfelső katonai vezetők közé tartozott, majd megfosztották minden katonai rangjától, négy évig a siralomházban várta a kivégzését, az 1956-os szabadságharcban a nemzetőrség főparancsnokaként harcolt. A több mint kétszázezer menekülttel együtt Király Béla is elhagyta az országot, de még itt sem ért véget katonai pályája. Részletes leírást olvashatunk arról, hogyan képviselte a magyar forradalom eszméit az ENSZ-ben, körútja során Ázsiában, és hogyan lett amerikai állampolgárként a kansasi Fort Leavenworthben található Egyesült Államok Hadserege Parancsnoki és Vezérkari Akadémiájának tiszteletbeli professzora. 1989-ben hazatért, ám a rendszerváltást követő tizenöt évben megint ellentmondások kísérték szerepvállalásait. Az első szabadon választott parlament országgyűlési képviselője lett függetlenként, de hamar átült az SZDSZ-frakció padsoraiba, miközben a Fidesz tiszteletbeli tagja volt. Mivel a szabad demokraták nem támogatták a haderőreformról kidolgozott elképzeléseit, nem járt többé az SZDSZ-frakció üléseire.

Minderről részletesen olvashatunk a könyvében, bár politikai ingadozásainak igazi okait nem tárta fel. 1998-tól Orbán Viktor miniszterelnök személyes megbízottjaként részt vett a haderőreform munkálataiban, de visszaemlékezése szerint a minisztérium részéről ott is falakba ütközött. Csalódottságát nem rejtette véka alá. 2002-ben elfogadta Medgyessy Péter miniszterelnök meghívását az ötvenhatos forradalom és szabadságharc megünneplését szervező emlékbizottság tagjainak sorába. A volt ötvenhatosok körében megütközést keltett, hogy egy asztalhoz ült a forradalmat leverő hatalom utódpártjának ügynökmúltú miniszterelnökével.

Mondhatnánk, Király Béla a nagy túlélő.
De 1944-ben a sajátját kockára téve kétszáz munkaszolgálatos életét mentette meg, amiért 1993-ban Jeruzsálemben „igaz emberként” facsemetét ültethetett, és a Jad Vasem múzeumban márványtáblára vésték a nevét. Az is tény, hogy nyugaton egyike volt azoknak, akik írásaikkal, könyveikkel a legtöbbet tettek Magyarország megismertetéséért, a magyarság történelmi elismertetéséért, az 1956-os szabadságharc világra gyakorolt hatásának objektív feltárásáért. Ezért is indította útjára 1977-ben az Egyesült Államokban az Atlantic Studies on Society in Change könyvsorozatot, amelynek egyes darabjaiban neves történészek dolgozzák fel hazánk históriáját Szent Istvántól az 1848-as és 1956-os forradalmakon, Trianonon, Bethlen István korán át egészen napjainkig. 1994-ben az amerikai könyvkiadó mellett Király megalapította Budapesten az Atlanti Kutató és Kiadó Társulat Alapítványt, amely támogatja hazánk külföldi népszerűsítését. Gazdag életútról olvashatunk, történelmi adalékokkal – érdemes a könyvet kézbe venni.
(Király Béla: Amire nincs ige. Visszaemlékezések, 1912–2004. HVG Kiadói Rt., Budapest, 2004. Ármegjelölés nélkül)

Kapcsolódó oldal:
Király Béla: Amire nincs ige

Zelenszkij és Tusk megegyeztek az ukrajnai lengyelek ellen elkövetett népirtás áldozatainak exhumálásáról

Zelenszkij és Tusk megegyeztek az ukrajnai lengyelek ellen elkövetett népirtás áldozatainak exhumálásáról

Három határozat jelent meg az Indiában üdülő  Orbán Viktor aláírásával a Magyar Közlönyben

Három határozat jelent meg az Indiában üdülő Orbán Viktor aláírásával a Magyar Közlönyben

Utoljára repült el a Merkúr mellett a BepiColombo, izgalmas képeket készített a bolygóról

Utoljára repült el a Merkúr mellett a BepiColombo, izgalmas képeket készített a bolygóról

44 milliárd forint 42 perc munkáért? Neymar erre csak annyit mondott: fogd meg a söröm!

44 milliárd forint 42 perc munkáért? Neymar erre csak annyit mondott: fogd meg a söröm!