A dzsentri miniszter, és más történetek
A reformkortól a korai XX. századig terjedő időszak neves magyar iparmágnásainak életútját, történetét ismerhetjük meg a most megjelent, korabeli fotókkal illusztrált díszkötetből.
Sokszínű kapitalizmus címmel közös kiadványt adott ki a HVG Kiadó és a KFKI Csoport. A reformkortól a korai XX. századig terjedő időszak neves magyar iparmágnásainak életútját, történetét ismerhetjük meg a most megjelent, korabeli fotókkal illusztrált díszkötetből. A kötet bemutatóján a leszármazottak is megjelentek, és beszámoltak családjuk múltjáról és jelenéről.
Szlankó János, a hazai számítástechnikai ágazat egyik meghatározó vállalatának, a KFKI Csoportnak az elnöke - akinek a kötet megjelentetésében személyesen is jelentős része volt - a mű ajánlásában így ír: "...már az iskolapadban méltatlannak találtam, hogy míg kívülről tudnom kell nemzeti költőink múzsáinak nevét, semmit nem tanulunk a magyarországi gyáralapító és ipartelepítő generációkról...". A KFKI Csoport fejlődése sok tekintetben hasonlít a kötetben megelevenedő történetekre, és korunk is azokra az időkre. E párhuzamnak köszönhető, hogy a könyv megjelenésénél az egyik legnagyobb magyar informatikai cég és egy vezető gazdasági kiadó közösen bábáskodott.
A könyv lapjain megelevenedik Darányi Ignác, Ganz Ábrahám, Kner Izidor, vagy éppen a Zsolnay család sorsa. A kötet bemutatóján a szokásos tájékoztatáson kívül a szervezők kerekasztal beszélgetéssel is készültek a kiadványban szereplő családok és személyek leszármazottai közül azokkal, akik vállalták a beszélgetés nyilvánosságát.
Holott "..tény, hogy az USA és Európa leggazdagabb emberei nem örökléssel szerezték, hanem a saját munkájuknak, képességüknek és szerencséjüknek köszönhetik több milliárd dollár nagyságrendű vagyonukat..." - áll szintén az ajánlásban.
Sebők Marcell, a szerkesztő a fentiekhez a következőt tette hozzá: "Az lebegett a szemünk előtt, hogy egy jó stílusban megírt, népszerűsítő könyvet adjunk kézbe, bizonyos angolszász hagyományokat követve, szép formátumban, a kor legjobb szakértőinek segítségével. Ez a műfaj elég ritkán gyakorolt nálunk, így azt reméljük e kötet kiadása után, hogy egy idő múlva lesz egy újabb kötet is, mintegy folytatásként."
A kiadvány szerzői (név szerint Bácskai Vera, Csík Tibor, Erdész Ádám, Fehér György, Gyáni Gábor, Halmos Károly, Jávor Kata, Klement Judit, Koncz E. Katalin és Vörös Károly) mintha mind azt a Márai jelmondatot tűzték volna maguk elé, amivel Gyáni Gábor előszavát zárja: "Régi törvény, hogy minden forradalom annyit ér, amennyire át tudja menteni a múltból a használható értékeket."
Kapcsolódó oldalak:
Sebők Marcell: Sokszínű kapitalizmus
Még több HVG könyv