Tetszett a cikk?

Néhány nap eltéréssel két korszerű képalkotó diagnosztikai berendezést, úgynevezett PET-CT-t adnak át Budapesten. A világ élvonalába tartozó technikát magánberuházók telepítik és működtetik. E gépek eddig soha nem látott képet ígérnek az emberi testről - és a hazai egészségügy helyzetéről is.

A kormány tőkebefektetést vár az egészségügyben, a betegek pedig jobb gyógyulási esélyt remélnek tőle. Most egyszerre mindkettő megvalósulhatna azzal, hogy a fővárosban két vállalkozás is a legkorszerűbb képalkotó diagnosztikai berendezések telepítésére szánta rá magát. Így régi adósság törlesztésétől mentesíti a költségvetést a PET-CT Kft. lapzártánkkor induló, illetve a Pozitron-Diagnosztika Kft. június elején nyíló szolgáltatása, ami egyúttal a legalább hat éve zajló szakmai és presztízsküzdelem végére is pontot tesz.

A "történelmi" előzményekből csupán annyit érdemes megemlíteni, hogy az ország (és akkoriban még Kelet-Közép-Európa) egyetlen PET-kamerája 1994-ben Debrecenben, az orvostudományi egyetemen kezdett működni, mivel a helyi Atommagkutató Intézetben található az üzemeltetéséhez szükséges - Magyarországon az egyetlen - ciklotron (lásd Új megvilágításban című írásunkat a 93. oldalon). A városban eleinte évente száz, tavaly már 750, az idén pedig mintegy 1300 beteget tudtak "átvilágítani", ami az onkológusok szerint kívánatosnak tekinthető, 20 ezer körüli vizsgálattal szemben lényeges lemaradást jelez. A fejlett országokban átlagosan 1-2 millió lakosonként üzemel egy-egy PET-kamera, amelyek igénybevételét csak jól meghatározott orvosi javallat esetén finanszírozzák a biztosítók. Ezért e speciális képalkotó diagnosztikával foglalkozó, úgynevezett nukleáris medicina szakma évek óta harcolt egy újabb PET-vizsgálóhelyért, elérve azt, hogy a 2001-2002-es kétéves költségvetésben ne csupán Debrecen kapjon állami támogatást egy új kamera megvásárlására, hanem jusson némi forrás - összesen félmilliárd forint - egy budapesti és egy szegedi fejlesztéshez is.

Csakhogy a nukleáris medicina szakmai kollégiuma nem tudott megegyezni abban, hogy Budapesten melyik gyógyító intézménynél legyen az államilag támogatott és finanszírozott berendezés. Harcolt érte a Semmelweis Egyetem, az Országos Onkológiai Intézet és az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet (OITI). Ez utóbbi lett a befutó, mégpedig egy újszerű konstrukcióval. A próbaüzem lezárultával a főváros első PET-CT kamerája az OITI-ben a HVG megjelenésével egy időben már betegeket fogad. "Egy vizsgálat ára 295 ezer forint lesz" - mondta Deák Gábor, a berendezést megvásárló és üzemeltető PET-CT Központi Szolgáltató, Tudományos és Oktató Központ Kft. résztulajdonos-ügyvezetője. Azoknak, akik onkológusuk javaslatára igénybe veszik ezt a vizsgálatot, egyelőre a saját zsebükből kell fizetniük, ám részletfizetési lehetőséget kaphatnak.

Nemcsak a betegeknek, hanem a beruházó kft-nek is elsőrendű érdeke, hogy a szolgáltatást az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) finanszírozza, hiszen nehezen becsülhető meg, mekkora a fizetőképes kereslet egy ilyen drága szolgáltatásra. Ám az OEP idei költségvetésében csak a debreceni PET üzemeltetésére van a vizsgálati számot a tavalyihoz képest csaknem megduplázó, 320 millió forintos keret. Ha az egészségügyi tárca nem "talál" valahol az új gép vizsgálataira átcsoportosítható összeget, nehéz helyzetbe kerülhet a vállalkozás, amely különben is felemás helyzetben van, mivel szimbiózisban él egy állami intézménnyel.

Különös véletlen, ahogy a 2003-ban a minisztérium költségvetésében 423 milliós beruházásként feltüntetett új diagnosztikai épület elkészült: előre nem részletezett céllal és módon különösen sok - a sugárzó izotóp előállításához és felhasználásához elegendő - beton került a falakba. Így már csak egy, a kamera megvásárlásában fantáziát látó vállalkozó felbukkanására volt szükség, az alagsorba pedig csupán be kellene emelni egy ciklotront. Míg azonban az előbbi 1,5, az utóbbi 4 millió euróba kerül. A ciklotron hiányában a PET-CT Kft. Debrecenből vásárolja - naponta szállítva - a vizsgálatokhoz szükséges izotópot, ami költségessé és nehezen kiszámíthatóvá teszi az "üzemanyag-ellátást". A próbaüzem során többször állt elő izotóphiány, ami miatt a berendelt betegeket haza kellett küldeni.

A kft egyelőre bérleti díjat, havi 900 ezer forint körüli összeget fizet az OITI-nek, ám ez a konstrukció megváltozhat. "Ha az egészségbiztosító finanszírozná a kft diagnosztikai vizsgálatát, a PET-kamerát az idegsebészeti intézet fogja bérelni" - vázolt egy lehetséges megoldást Nyáry István, az OITI főigazgatója. Ekkor természetesen közbeszerzési pályázatot kell hirdetni, és a szerződést annak nyertesével lehet csak megkötni. Különös fordulat lenne, ha a legjobb ajánlatot nem az intézménybe gépestül beköltözött PET-CT Kft. tenné.

A jelek szerint a kft több lehetőséggel is számolt, legalábbis erre enged következtetni, hogy az utóbbi hónapokban cégbejegyzésén többször is módosított. Bár a meghatározó tulajdonos Deák Gábor, illetve cége, a kórházi gyógyszertárak privatizációjában jeleskedő Ispotály Kft., valamint Szabó Tamás, az MDF-kormány privatizációs minisztere és az ő többségi tulajdonában lévő vállalkozás, a Komfort-Bázis Kft. maradt, de megváltozott a tevékenységi kör és a vezetés összetétele is. A fő profil a járóbeteg-ellátás helyett a gépkölcsönzés lett, a felügyelőbizottság (fb) - amelyben helyet kapott Nyáry főigazgató felesége is - megbízatása pedig megszűnt. Ugyanakkor április 20-ai bejegyzéssel - mintegy saját magát megkettőzve - járóbeteg-ellátás főprofillal megalakult a PET-CT Orvosi, Diagnosztikai Kft., amelyet Gilly Gyula vezet, aki az Orbán-kormány idején a Diákhitel Központ Rt. vezérigazgatója volt. Ebben a kft-ben az fb három tagja közül az egyik maga Nyáry professzor lett. Némiképp aggályos, hogy éppen az OITI képviselője vezeti az országban működő négy regionális szakmai bizottság közül azt, amelyik a szűkös vizsgálati kapacitást az orvosi indokok szerint leginkább rászoruló betegek között a fővárosban és a környező megyékben elosztja.

Bár már a korábbi és a mostani egészségügyi miniszter is megígérte, hogy legalább egy budapesti PET-centrum részesül majd OEP-finanszírozásban, a döntés mindmáig nem született meg, holott az már áprilisban esedékes volt. Ráadásul a jövő hónap elején az OITI lehetséges riválisánál is megtörténik az ünnepélyes szalagátvágás. Az eddigi legnagyobb, 2 milliárd forintos zöldmezős beruházás nem egészségügyi intézmény kebelén, hanem Dél-Buda ipari övezetében létesült. Ebben a központban nemcsak PET-CT, hanem ciklotron is van, így képes lesz az onkológiai célú képalkotáson kívül kardiológiai vizsgálatokat is elvégezni - 250 ezer forintos áron. A kamera évente 7 ezerszer lesz bevethető, míg a ciklotron 35-40 ezer betegnek elegendő izotópot képes majd előállítani, így számos további PET-et kiszolgálhat. Az egészségügyi központ tulajdonosa a gépiparban jártas, egészségügyben azonban újoncnak számító családi vállalkozás, a Pozitron-Diagnosztikai Kft., amely szintén szeretne tevékenységére - legalább részben - OEP-finanszírozáshoz jutni.

"Nem lehetetlen, hogy mind a három működő PET kap valamennyi támogatást" - mondta a HVG kérdésére Kiss József, az OEP főigazgatója. Ha a jogszabályok változásával jövőre lehetővé válik, az OEP ezért mindhármat versenyeztetné. De az is előfordulhat, hogy néhány gyógyintézetnek ad pluszpénzt rá, hogy a szükséges esetekben betegeinek a szolgáltatást megvásárolhassa. A verseny puszta esélye önmagában is jótékony hatással van az árakra, hiszen Debrecenben tavaly még közel 300 ezer forintot térített az OEP egy 15 éves, már matuzsáleminek mondható berendezéssel végzett vizsgálatért - ezzel szemben az azóta hétévesre cserélt masina idén csak átlagosan 250 ezer körüli finanszírozást kap.

GÁTI JÚLIA

Gazdaság

Új megvilágításban

A pozitronemissziós tomográf (PET) olyan képalkotó eljárás, amellyel a szervezetben lezajló anyagcsere-folyamatok...

Még mindig hosszú árnyékot vet az EU-ban az Elios-ügy

Még mindig hosszú árnyékot vet az EU-ban az Elios-ügy

Elege lett az ápolásából, ezért ölhette meg apját az újbudai férfi

Elege lett az ápolásából, ezért ölhette meg apját az újbudai férfi

Jó időzítéssel, most dobták piacra Donald Trump egyik Ferrariját

Jó időzítéssel, most dobták piacra Donald Trump egyik Ferrariját

Mi lesz a CATL debreceni gyárával és Elon Musk nevadai terveivel, ha szigorodnak az amerikai szankciók?

Mi lesz a CATL debreceni gyárával és Elon Musk nevadai terveivel, ha szigorodnak az amerikai szankciók?