Tetszett a cikk?

Egy kaposvári '56-os színdarab betiltási kísérlete a legdurvább, de nem az egyetlen támadás, amit a jobboldal indított a vidéki színházak ellen. Az egymás után megüresedő direktori székeket Orbán Viktor hívei kerülgetik.

A kaposvári Csiky Gergely színház
Szita Károly polgármester a múlt pénteken megnézte a kaposvári Csiky Gergely Színház 56 06 / őrült lélek vert hadak című előadását, s bár a végszót vastaps követte, a város első embere nem tapsolt. A látogatásra és nemtetszése kinyilvánítására azt követően került sor, hogy néhány nappal korábban a kuruc.info szélsőséges portál és Jobbágyi Gábor, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára egyszerre indított támadást a forradalom egyik legvitatottabb alakját, Tóth Ilona medikát is megidéző darab alkotói ellen.

Jobbágyi február 20-án azzal a kérelemmel fordult a Somogy Megyei Főügyészséghez, hogy indítson személyiségi jogi pert a színház igazgatója, rendezője és a darab írója ellen - erősítette meg a HVG kérdésére Fekete Róbert sajtóreferens.

A lapunk birtokába került dokumentum szerint a jogászprofesszor - aki egyébként a Tóth Ilona ügyéről szóló A néma talp című kötet szerzője - nem írói munkássága részeként fogalmazta meg az előterjesztést, hanem az egyetem polgári jogi tanszékének hivatalos fejléccel ellátott levélpapírján, ami akár kisstílű nyomásgyakorlási kísérletnek is tekinthető. Ráadásul a megfogalmazás, amely szerint több helyről kapott tájékoztatást, hogy bemutatták a darabot, arról árulkodik, a professzor arra sem vette a fáradságot, hogy beüljön a színházba. Ítéletét mégis megalkotta. "Tóth Ilonát a darabban különböző módszerekkel emberölést elkövető gyilkosként beállítani súlyos jogsértés, a meghalt személy jó hírnevét sértő magatartás, mely a közérdekbe ütközik" - fogalmazott Jobbágyi, arra buzdítva az ügyészséget, indítványozza, hogy a bíróság ítélje nagy összegű kártérítésre az alkotókat, és - úgynevezett ideiglenes intézkedésként - a per jogerős befejezéséig függessze fel a darab további bemutatását.

Részlet a megvádolt előadásból
Őrült lélek...
© csiky.org
A rendszerváltás óta példátlan betiltást követelő beadvány történetesen éppen ugyanazon a napon született, amikor a kuruc.info a Kossuth téren már megismert módon közzétette a darabban Sáry Flóra nevet viselő orvosnőt alakító Gubás Gabi, valamint Mohácsi János rendező mobiltelefonszámát, továbbá a többi alkotó listáját. Arra biztatva az olvasókat, tessék is hívogatni őket, főleg a cikkben cionista színésznőcskének és csepűrágónőnek nevezett főszereplőt. A felszólításnak lett foganatja.
 
Mohácsi János rendező a színház internetes oldalán "többnyire idézhetetlen tartalmú" levelekről és zaklató telefonhívásokról számol be. A spicligyanús Kollár István 1956. novemberi meggyilkolásáért elítélt, 1957-ben kivégzett medika (HVG, 2002. május 11.) megformálásáról Mohácsi kifejtette, "a mi Tóth Ilonánk története szeretettel és vigyázva készült, ezért aztán hazugnak, aljasnak, erkölcstelennek, ostobának, gyávának és gonosznak tartom azt a hecckampányt, amely a napokban tudatlan és előítéletes egyének részéről elindult". És folytatódik: máris véleményt változtatott például a Magyar Nemzet. A lap január 11-ei számában még szürrealista tablónak nevezte a darabot, és kiemelkedő alakításról, nagyszerű játékról írt, majd a minősítés március 5-ére udvari művészetre, "gonosz és kártékony viccre" változott.

S minő véletlen, a kampány éppen a kaposvári színház igazgatói posztjára kiírt pályázati eljárás kellős közepébe robbant bele. Az akció egy csapásra próbálja befeketíteni a vidéki színházak között fogalomként emlegetett teátrumtól 35 év után, júliusban megváló Babarczy Lászlót és az általa utódjaként favorizált Znamenák Istvánt, a helyi társulat színész-rendezőjét, aki Mohácsival a vezető rendezői székben képzeli el direktori pályafutását. Az igazgatóváltás már eddig is bővelkedett fordulatokban. Az első pályázatot még tavaly év végén írták ki, ám akkor sem Znamenák, sem a másik jelentkező, Korognai Károly, a Szegedi Nemzeti Színház 2003-ban megbukott igazgatója nem kapta meg a szavazatok többségét. A közgyűlésnek javaslatot tevő szakmai kuratórium 3:2 arányban a helyi jelöltet találta jobbnak, a képviselőktől pedig Znamenák 12 igen voksot kapott 14 tartózkodás mellett, míg a magát a szegedi szocialista polgármester, Botka László áldozatának beállító Korognaira hárman mondtak igent, négyen nemet, 18-an tartózkodtak.

Győri csatározások (Oldaltörés)

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A dolog pikantériája, hogy Szita Znamenákra szavazott, míg fideszes párttársainak többsége tartózkodott. Végül a testület új pályázat kiírása mellett döntött, ám a szokásos öt helyett immár csak egy évre. A procedúrát a helyi szocialista ellenzék és a szakma egy része előre megrendezett színjátéknak minősítette, melyben Szita eljátszhatta a lokálpatriótát, akinek lám-lám a testület keresztbe tett. Mások szerint ennél bonyolultabb a helyzet. Babarczynak erős szakmai respektje van a somogyi megyeszékhelyen, ő a helyi egyetem színházi tanszékének vezetője, s azzal is tisztában vannak a városban, hogy Kaposvár neve hallatán minden emberfiának "a" színház jut először eszébe. Így a direktor pártfogoltját kockázatos lenne kapásból lesöpörni. Az egyéves megbízatás szinte megalázó feltétel, Znamenák mégis újraindult. Szinte az utolsó pillanatig úgy tűnt, csak egyedül, ám még a február 21-ei határidőn belüli postai bélyegzővel megérkezett Korognai pályázata. Döntés a március végi közgyűlésen várható, az egy év pedig alighanem csak arra lesz elegendő, hogy a jobboldali eszmékre Znamenáknál fogékonyabb, Korognainál viszont fajsúlyosabb jelentkezőt találjanak.

A Kaposváron történtek mindenesetre újabb bizonyítékul szolgálnak arra a szakmai berkekben már hetek óta terjedő szóbeszédre, hogy a fideszes önkormányzatoknál szervezetten és központi akaratra folyik az öntörvényű kulturális műhelyek és alkotók ellehetetlenítése. E szerint a cél: az így vagy úgy megüresedő posztok megbízható jobboldali káderekkel, esetenként Orbán Viktor tapétaembereivel való betöltése. Az első különös váltás február 1-jén volt az októberi választáson fideszes irányítás alá került Sopronban, ahol Szilágyi Tibornak 2010-ig volt érvényes szerződése, most mégis - formailag közös megegyezéssel - távozott. Helyét a Turay Ida Színház volt vezetője, Darvasi Ilona foglalta el, aki egyébként Nemcsák Károlynak, az Orbán-szeánszok állandó résztvevőjének a felesége. Az ügyről a felek titoktartási megállapodása miatt nem sokat lehet tudni.

Nem úgy a Győri Nemzeti Színházról, amit a Fidesz-rendezvényeken rendszeresen haknizó Eperjes Károly nézett ki magának. A 2009-ig szóló szerződéssel rendelkező Korcsmáros György igazgatót az őszi választáson átszínezett győri önkormányzat múlt csütörtökön felfüggesztette az állásából, és gazdálkodási hiányosságokra, valamint költségvetési túlköltekezésre hivatkozva fegyelmi eljárást indított ellene. Helyére ideiglenesen Forgács Péter színészt nevezték ki, aki a jegyzőkönyv szerint a társulati ülésen elkotyogta, Ottófi Rudolf (Fidesz-KDNP) alpolgármestertől kapta a felkérést sörözés közben, hat nappal Korcsmáros elmozdítása előtt. Ottófi viszont Forgács védelmében azt találta mondani, hogy a színész egy biztos székesfehérvári igazgatói állást kockáztat azzal, hogy elvállalta a győri beugrást. Ami azért is figyelemre méltó, mert a fehérvári direktor, Szurdi Miklós megbízása csak jövő nyáron jár le, posztjára valószínűleg csak idén ősszel írnak majd ki pályázatot.

Korcsmáros mindenesetre visszautasította az ellene felhozott vádakat, és koncepciósnak nevezte az eljárást, aminek szerinte egyedüli oka, hogy Eperjesnek ígérték a posztját. Eperjes a közrádió Déli krónika című műsorában cáfolta ugyan azt a neki tulajdonított állítást, hogy négy színház direktori széke közül válogathat, ám kifejtette, ezt úgy kell érteni, hogy pályázhatott volna Kaposvárra és Szolnokra, ahol a napokban jártak le a határidők, de neki egyre nagyobb kedve van Győrbe menni, ha ott tisztázódik a helyzet. Szolnokra egyébként öten pályáztak, Bozsik Yvette táncművész, Sárkány Sándor díszlettervező, Lukáts Andor színész-rendező, Matúz János dramaturg és Rátóti Zoltán színész közül a jobboldali aláíró emberként is ismert Rátótit emlegetik esélyesként a március végére várható eredményhirdetésen. Egyebek közt arra is alapozva, hogy Szolnokon még mindig nagy az ott összesen 12 éven át direktorkodott Schwajda György befolyása, márpedig Rátóti az ő embere, Schwajda foglalkoztatta előbb Szolnokon, később ő hívta a Nemzetibe, ahol máig játszik. Ellene szól viszont, hogy vezetői gyakorlatra csak tavaly október óta a 36 lelkes Magyarföld községben tehetett szert, ahol független jelöltként polgármesterré választották.

JAKUS IBOLYA

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Kult

Színházművészek ellen hangol egy szélsőséges webportál

Egy szélsőséges hangú webportál írása nyomán gyalázkodó leveleket és telefonokat kapott a kaposvári Csiky Gergely Színház és több művésze, az "56 06 / őrült lélek vert hadak" című előadás miatt. A darabban megidéznek egy ellentmondásos történetet 1956-57-ből.

hvg.hu/MTI Kult

Sorsdöntő társulati ülés lehet ma Győrben

Társulati ülést tart ma délután a Győri Nemzeti Színház. Ezen a városi önkormányzat vezetői is részt vesznek, akik zárt ülést szeretnének. A színháziak azonban a média jelenlétében akarják megtudni, mi rejlik igazgatójuk felfüggesztése mögött.

MTI Kult

Mégis megmarad az operatagozat Pécsett

Lekerült a pécsi közgyűlés napirendjéről a Pécsi Nemzeti Színház alapító okiratának módosítása, amely együtt járt volna az intézmény operatagozatának megszüntetésével. Ám nem világos, az elvárt létszámcsökkentést hogyan oldja meg a színház.