Terves egység
Konzorciumot alkotva készül kilépni a mélyszegénységből négy ormánsági falu. Falufejlesztési és foglalkoztatási programjukhoz igyekeznek minél több pályázati forrást megszerezni.
HVG |
Hagyományosan nagyparaszti porták szegélyezik a falvak főutcáját, mindegyikhez fél- vagy egyhektáros kert tartozik. A téeszidőkben virágzott a háztáji gazdaság, a gyümölcs- és zöldségtermesztés biztos jövedelmet hozott. "A területet a szövetkezeti traktor szántotta fel, szüret után pedig nem kellett azon gondolkodni, ki veszi meg a termést" - idézi fel a régi időket Novák Tibor; ő Besencén az egyetlen, akinek saját juhnyája van. Ma viszont a föld tekintélyes része parlag, Novák szerint azért, mert a gyümölcsöt, zöldséget nem vagy csak ráfizetéssel lehet eladni. Néhány háznál még termesztenek ugyan zöldséget, de csak zsebkendőnyi területen, és csupán annyit, amennyi a család asztalára kerül. Besencének nincs internetkapcsolata, még a magyarországi mobilszolgáltatók is hanyagolják: bujkál a térerő, miközben napjában többször érkezik sms a maroktelefonokra: "Üdvözöljük Horvátországban!"
HVG |
Az ipari szövetkezet azt tervezi, hogy az előállításához kevés energiát igénylő, viszont jó hőtartó képessége miatt keresett vályogtéglát gyártanak, valamint faszerkezeteket, például erdei, szabadidőpark- és strandbútorokat készítenek. Csányoszrón ismét megkezdi működését a szőnyegszövő üzem. Két patak összefolyásánál, azok elrekesztésével Besence határában horgásztó létesül, mellette kemping épül csónakkikötővel, horgásztanyákkal és panzióval, játszótérrel és lovaglópályával. A gilvánfai Varga-telepen álló, apró és egészségtelen, gyufásskatulya-viskókból cigány kultúrát bemutató látványosság lesz, a falvakban kiépítik a hiányzó közüzemi szolgáltatást, felújítják az épületeket, és parkokat létesítenek.
Bár e tervek sokszorosan kimerítik a pályázaton eddig elnyert összeget, Buzás Péter, a projekt gazdasági szakértője nem tartja megvalósíthatatlannak őket. Azzal érvel, hogy a négy szövetkezet tevékenysége egymásra épül, a tagságban is lehetnek átfedések, s a szövetkezetek rendszere "csiki-csuki üzemmódban" működik majd, azaz bármilyen pályázatra bármikor készen áll egy alkalmas szervezet. Márpedig a pályázatok világában a projekt vezetői otthonosan mozognak. Dél-dunántúli programigazgatóként Ignácz József 2005 óta dolgozik az OFA-nál, annak pécsi irodájában ő ad tanácsokat a sikeres pályázatíráshoz. A HVG kérdésére, vajon programigazgatói ténykedése nem összeférhetetlen-e polgármesteri tisztségével, azzal válaszol, utóbbit társadalmi munkában látja el. A bennfentes tudás birtokában Ignácz és Buzás sorolja is, milyen támogatásra milyen programmal lehet pályázni; például a szociális szövetkezet az OFA segítségével fog megalakulni (lásd Állami tagtoborzó című írásunkat a 83. oldalon), a gyümölcs- és terményfeldolgozó, valamint az ipari üzem a kisvállalkozás-fejlesztési és munkahelyteremtési programból juthat anyagi segítséghez, a horgásztó pedig a regionális operatív program támogatásából valósítható meg. Egy projekthez több forrásból is kerülhet pénz: a falubéli lakóházak felújításához szükséges anyagokat például a kisfalu-pályázatból vásárolják meg, a munkabérköltségeket pedig a közmunkaalapból fedezik.
Sok múlik azon is, kiket sikerül bevonni a projektbe. Az idegenforgalmi szövetkezetet Nagyfi Endre vezeti majd, aki Csányoszrón önerőből, egy régi épület kibővítésével húsz fő elszállásolására és teljes ellátására alkalmas, négy napraforgós vendégházat létesített (a napraforgók száma olyan minőségi jelzés a falusi turizmusban, mint a szállodaiparban a csillag). A panzió egész évben teljes kihasználtsággal működik, hol osztálykirándulókat, hol vadásztársaságot, hol pedig a szomszédos településen gázlelőhelyre vadászó, próbafúrásokat végző geológusokat szállásolják el. A vendégház-tulajdonos azzal is kalkulál, hogy a csányoszrói kertészeti szövetkezet az ő számára is termel majd paradicsomot, paprikát, amelyet a helyi asszonyok egységes recept alapján főznének be a tájjellegű ételekhez. Nagyfi úgy véli, ha elkészül a horgásztó és a szintén uniós pénzből megvalósítandó kerékpárút, már a magánházakban is érdemes lesz vendégszobákat kialakítani. Ilyen célokra a bankok eddig nem adtak hitelt, még jelzálogfedezetre sem, ám a falufejlesztő projekt vezetői abban reménykednek, hogy a nyertes OFA-pályázat nyomán a pénzintézetek már kisebb kockázatot látnak a helyi fejlesztésekben.
A megnyert 41 millió forint ahhoz elég volt, hogy a munka elkezdődjön. Áprilisban féléves kőművestanfolyamra toboroztak húsz főt a több éve munkanélküli, reményvesztett emberek közül, akik nem kapkodtak azért, hogy beüljenek az iskolapadba. Ők már a nyertes pályázat hírét is gyanakodva fogadták. Az egyik tanuló maga is elismeri, hogy a kocsmában hőbörgött, mondván: "megcsinálják a maguk bizniszét, engem kihagynak". Ezzel rontott be a hivatalba, ahol azonnal elé tettek egy papírt, hogy "itt írd alá". Ezután nem volt menekvés, járni kellett a tanfolyamra, amelynek végeztével, már az ősszel bizonyítványt kap. A tanulást amúgy sajátos eszközzel motiválják: a döntően gyakorlati képzés munkaterepe mindenkinek a saját háza, az alapanyagra az önkormányzat adott fejenként 50 ezer forintos, hat hónapra szóló szociális hitelt, amiből mindenki maga vakolja saját háza homlokzatát. Az 52 falubéli házból 19 már megújult; ez volt az első lépés a faluszépítési programban. A húsz kőművestanulóból mára 17 maradt, ők a polgármester szerint biztosan elvégzik a tanfolyamot. Munkát is kapnak az inkubátorház vagy a helyi üzemek építésén.
Monokkal ellentétben Besence így ad segély helyett munkát - büszkélkedik Ignácz József. Az persze nem kétséges, hogy a kisfalu-fejlesztési program alapvetően állami támogatásokra épül. Csakhogy míg a különböző kistérség- és vállalkozásfejlesztő, munkahelyteremtő és képzési programok többnyire elszigeteltek, szétaprózottak - amit e programok kritikusai gyakran kifogásolnak is -, a Malom Konzorcium az anyagi eszközök koncentrálására törekszik. Ha pedig a kezdő vállalkozások és szövetkezetek piaci viszonyok között is életképesnek bizonyulnak, olyasmit érnek el, ami eddig az ország egyetlen leszakadt térségében sem sikerült: tartós munkalehetőséghez juttatják a kistérség lakóit.
SÁGHY ERNA
Állami tagtoborzó
Szociális szövetkezetek olyan hátrányos helyzetű térségekben, illetve kistelepüléseken szerveződhetnek - a...