HVG Könyvek
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Amióta létezik bitcoin, azóta számos párhuzamot állítottak az arany és a kriptopénz között - nem véletlenül. Most a Bloomberg merült el a kérdéskörben.

A JPMorgan, a Goldman Sachs és a Morgan Stanley arra számítanak, hogy 2021-re felmegy az arany ára. A Bloomberg kutatása pedig azt jósolja, hogy ezzel párhuzamosan, pontosabban éppen ezért a bitcoin ára is felmegy, hiszen ugyanazok a motivációk és piaci jelenségek állnak a háttérben. A válságra adott válaszként elinduló pénznyomtatás ugyanis jelentős inflációs kockázattal bír, éppen ezért fordulhatnak sokan az aranyhoz – és a bitcoinhoz is. De nem ez az egyetlen ok.

Mi a helyzet az arannyal?

A Goldman Sachs elemzői szerint az arany akár a kétezer dolláros unciánkénti árat is elérheti – ezzel tíz százalékos növekedést elérve. A Morgan Stanley szerint ha a dollár értékvesztése folytatódik, akkor az arany felvétele a befektetési portfóliókba növekedni fog, egyre több helyen szerepel majd. Az összefoglalókból az a történelmi tanulság is kiderül, hogy a gazdasági helyreállás korai stádiumában mindig megnő a kereslet az aranyra. Meglátjuk, hogy ez most is így lesz-e.

hvgkonyvek.hu

Az biztos, hogy sok a bizonytalanság a különböző piacokon és általában a gazdaságban. Nagy kérdés, hogy ez meddig tart, és mennyire lesz sikeres a helyreállítási folyamat. A legfontosabb "erő", ami ilyenkor megjelenik, az a recessziótól való félelem. Ez szintén olyasmi, ami előtérbe helyezi az aranyat mint befektetési lehetőséget.

A járvány második hullámától való félelem, a magas munkanélküliség és a vállalkozások csökkenő produktivitása mind-mind tovább szítják a gazdasági bizonytalanságot – ez pedig szintén kedvez a "klasszikus" menekülési eszközként is funkcionáló aranynak.

Emellett az emberek a gazdasági "turbulenciák" idején aranyérméket, aranyrudakat is szívesen vásárolnak és halmoznak, ez is egy kapcsolódó, a trendet erősítő hatás.

Együtt járnak

A Forbes összefoglalójában bemutatja az arany és a bitcoin (együttes) mozgását az elmúlt év során; érdemes egy pillantást vetni a cikkükben megtekinthető grafikonra (a sárga vonal az arany, a sötétszürke a bitcoin).

Az intézményi, vagyis a nagybefektetők "eleve" felfedezték már maguknak a bitcoint, egyre többen, egyre többet vesznek a kriptopénzből. Azonban most, hogy azt látják, egyre erősebben korrelál az arany és a bitcoin mozgása, még több tőkét tehetnek a kriptopénzbe, hiszen számukra "megnyugtató", legalábbis biztonságérzetet ad az összefüggés.

Ráadásul nemcsak hogy ugyanazok a hatások érik a digitális fizetőeszközt, mint az aranyat, de ezek a tényezők erőteljesebb hatással is lehetnek rá, mivel a kriptopénz mennyisége "korlátozottabb" (a rejtélyes alapító ugyanis úgy állította be a rendszert, hogy mindössze 21 millió bitcoin létezhet, soha nem lehet több).

A cikk szerzője Györfi András, a Kripto Akadémia szerkesztője, a Kriptopénz ABC címe ismeretterjesztő könyv szakmai szerkesztője, társszerzője. A könyvet itt rendelheti meg kedvezménnyel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!