szerző:
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Itt az idő, hogy rendszert és állandóságot teremts a napjaidban, aminek köszönhetően hatékonyabb leszel a munkádban, és emellett jelentős mennyiségű időt is felszabadíthatsz. Viszkok Fruzsi ötpontos útmutatója a Tedd rendbe az életed című könyvből.

1. Legyen fix időbeosztásod!

Sokszor magától értetődő, hogy bizonyos tevékenységeket mindig ugyanakkor végzel el – például reggelente ugyanazzal a busszal indulsz iskolába. Valószínűleg mindenki életében akadnak ilyen állandó pontok, viszont ha otthon dolgozol, vagy épp kötetlen a munkaidőd, mindenképp meg kell határoznod magadnak, milyen időbeosztás szerint teljen el a nap. Másképp könnyebben összetorlódnak a teendők.

Kezdjük a nap elején! Minden reggel ugyanakkor kelj fel! Találd meg a számodra legmegfelelőbb időpontot, annak függvényében, hogy elvégezhesd a napi feladataidat. Ha úgy érzed, hogy a reggeli meditálás vagy épp olvasás kedvezően hat a hangulatodra, kelj fel korábban, ha viszont épp esténként vagy igazán tevékeny, nyugodtan aludj kicsit tovább. Fontos, hogy ha megtaláltad az optimális időpontot, tarts is ki mellette!

Hanyagold a hétvégi túlalvásokat! Persze nyugodtan lustálkodhatsz még az ágyban, de érdemes szombaton és vasárnap is ugyanakkor kelni, mint hétköznap, így a hét elején nem kell újra hozzászoktatni magad az alvási rutinodhoz.

Ugyanígy határozd meg a munkaidődet is (hacsak nem eleve kötött)! Ha pontosan tudod, hogy mettől meddig kell a kötelező feladataidat elvégezned, kevésbé leszel hajlamos elkalandozni, ha eljön az ideje, úgyis foglalkozhatsz majd azokkal a dolgokkal, amik napközben eszedbe jutottak. Ütemezd be a kajaszünetet és a pihenőidőt is.

2. Írj össze másnapra feladatlistát!

A feladatlisták legnagyobb rajongója vagyok! Minden reggel végignézem a napi tennivalóimat tartalmazó felsorolást. Mivel egyszerre látom az összeset, és hogy mi mennyi időt vesz majd igénybe, hatékonyan be tudom osztani a napomat, és mivel folyamatosan a napi célokon tartja a figyelmemet, segít összpontosítani.

A feladatlistámat többnyire előző este szoktam összeírni. Először végigfutom a naptáramat, amelyben a fontos dátumok, találkozók szerepelnek, és feljegyzem az elvégzendő feladataimmal együtt. Átnézem az emlékeztetőket is, mert gyakran napközben jut eszembe valamilyen tennivaló, amit rögtön fel szoktam írni. Ezek alapján, esténként már könnyedén be tudom osztani a következő napomat.

Egy ideális lista naponta legfeljebb 6–8 tételt tartalmaz, de természetesen személyre szabhatod. Néha a nagyobb feladatokat részfeladatokra bontom, mert ezek kipipálása is ösztönöz a folytatásra, de sokszor egy végeláthatatlan lista inkább elrettent, semhogy motivál. Tapasztald ki a számodra legoptimálisabb megoldást! Nyugodtan kísérletezz digitális és analóg formákkal is.

Rengeteg technika létezik, én például a bullet journal nagy szerelmese vagyok. Ez nem más, mint a tökéletesen személyre szabott napló, jegyzetfüzet és határidőnapló keveréke. Ryder Carroll, a módszer kitalálója úgy fogalmaz, hogy a bullet journal olyan analóg rendszer, amelynek segítségével nyomon követheted a múltat, rendszerezheted a jelent és megtervezheted a jövőt. Rengeteg cikk és videó található az interneten a használatáról, bátran nézz utána!

Az elvégzett feladatok jelölésére mindenképp használj pipákat, x-eket vagy bármilyen szimbólumot! Ez egyrészt motiváló, másrészt segít összegezni a nap végén, mennyire voltál hatékony. A kimaradt tennivalókat (ha vannak) már írhatod is be másnapra, így biztos nem fogsz halogatni.

3. Legyen meg minden napra a fő prioritásod!

Amint elkészültél a feladatlistáddal, válaszd ki a legfontosabb tételt! Használj hozzá valamilyen külön jelölést, hogy a nap folyamán állandóan fókuszban legyen. Sokan szeretnek rögtön ezzel a feladattal kezdeni, míg mások először az apróságokat tudják le. A legfontosabb, hogy tudd, mi a nap fő prioritása. Általában ez valami szigorú határidőhöz kötött tennivaló, aminek esetleg mások is várnak az eredményére, vagy valamilyen folyamat olyan lépése, ami nélkül nem lehet továbbhaladni.

Ha úgy érzed, épp nincs ilyen feladatod, akkor érdemes kiválasztani egyet a régóta halogatottak közül. Azzal, hogy nagyobb fontosságot tulajdonítasz neki, és szem előtt tartod, könnyebben a végére érhetsz.

Egy magasabb prioritású feladat elvégzése lelkileg is jó hatással lesz rád, mert a lista többi eleme már sokkal egyszerűbbnek tűnik majd. Így ezzel a technikával növelheted a hatékonyságodat is.

4. Ismétlés

A rutin szó jelentése: kellő mértékű gyakorlással megszerzett tudás valamilyen területen. Nos, a jó hír az, hogy most tulajdonképpen a saját életedről van szó, tehát a „kellő mértékkel” nem lesz nehéz feladat. A lényeg, hogy tarts ki a fenti iránymutatások mellett, mert elegendő tapasztalat nélkül nem tudod eldönteni, hogy nálad mi működik.

Például ha korábban teljesen rendszertelenül étkeztél, akkor az első napokban talán nem jut eszedbe, hogy a meghatározott időpontokban egyél. Ez azonban nem azt jelenti, hogy neked ez nem megy, vagy nincs rá szükséged. Kellő idő és megfelelő számú ismétlés nélkül nem várhatod el, hogy bármi megváltozzon.

5. Felülvizsgálat

hvgkonyvek.hu

Egy jól működő napi rutin nem születik meg egyik percről a másikra. Eleinte – korábbi tapasztalat hiányában – egy elképzelt rutint próbálunk meg követni, ami aztán vagy beválik, vagy nem. Ha két-három hét elteltével sem érzel javulást, semmiképp se veszítsd el a kedved! Csak arról van szó, hogy eljött az idő némi finomhangoláshoz.

Ekkorra nagy valószínűséggel meg tudod már mondani, melyik javaslat működik, és melyik nem. Például kipihenten, magadtól ébredsz minden reggel? Ez szuper! Sikerült kialakítanod a megfelelő alvási rutint. A nap folyamán gyakran elkalandozol, és délutánonként egy bizonyos időpontban mindig nehezebben megy a munka? Itt az idő, hogy felülvizsgáld a munkabeosztásod! Lehet, hogy egy húszperces sétával vagy kávészünettel sokat javíthatsz a helyzeten.

Két hét után ülj le, és írj egy listát az eddigi tapasztalataidról! Gyűjtsd össze, miben sikerült előrelépned, és azt is, hogy miken kell még változtatnod. Néhány kisebb baki talán elveszi a kedved, és legszívesebben felhagynál az egész életmódváltással, viszont ha listát készítesz, és össze tudod hasonlítani a pozitívumokat és a negatívumokat, valószínűleg sokkal jobbnak látod majd a helyzetet.

A fenti cikk Viszkok Fruzsi Tedd rendbe az életed című könyvének szerkesztett részlete. A közkedvelt vlogger önfejlesztő és életvezetési könyvében megmutatja, hogyan tehetsz rendet az otthonodban és a gondolataidban egyaránt. A könyvet itt rendelheted meg kedvezménnyel. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Könyvek HVG Könyvek

7 gyakori hiba a holmijaink szelektálásakor - Viszkok Fruzsi tanácsai

A népszerű vlogger összegyűjtötte a környezetünk minimalizálása közben előforduló leggyakoribb hibákat. Bevallása szerint ő szinte kivétel nélkül mindet elkövette, amíg az évek során próbált rájönni, milyen dolgok érdemelnek helyet az otthonában. Az alábbi lista segíthet felhívni a figyelmet pár bakira.