HVG Könyvek
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kevés szó szemlélteti jobban, hogy a környezet nemcsak fizikai helyszínt jelenthet, hanem emberek között is létrejöhet, mint a walesi cwtch szó.

HVG Könyvek

Van egy mondás: mindenki tudja, mi az az ölelés, de csak a walesiek tudják, mi az a cwtch – egy rövidke szó, amelybe az összebújástól, a szeretettől a védelmezésen és a birtokláson át egy kellemes helyig bármi belefér, de jelentheti mindezt is egyszerre.

Ha valaki cwtch módon ölel meg, azt a legpontosabban úgy írhatjuk körül, hogy „biztonságos helyet” nyújt neked, utalva a szó másik jelentésére: búvóhely. De még ez a körülírás sem képes visszaadni azt az intimitást, meghittséget, amit ez a kifejezés hordoz, legyen szó egy térről, vagy metaforikusan két ember közelségéről.

Bár alapjában véve főnév, a cwtch a walesi köznyelvben használatos igeként is, az „összebújás” szóhoz hasonlóan. Mondhatjuk például, hogy „gyere, cwtcholj meg”, vagy hogy azok ott „cwtcholnak”.

A cwtch szót alighanem csak a született walesiek értik meg teljes egészében; benne van a szeretteink védelme és birtoklása, és vonatkozhat romantikus és plátóibb kapcsolatokra is – szerelmesekre, barátokra vagy rokonokra.

Mivel szorosan kötődik az egyének közti bensőséges kapcsolathoz, erősen összefügg a boldogsággal, jóléttel is. Kit nem rántott még vissza soha a szakadék széléről egy minket nagyon szerető illető határozott, meleg ölelése?

Néha egy ölelés sokkal több, mint egy ölelés – ez a cwtch.

A cwtch felidézhet gyermekkori emlékeket, azt a biztonságos, védett érzést, amelyet a rólunk gondoskodó személy mellett éreztünk, amikor gyerekkorunkban felhorzsoltuk a térdünket, vagy csalódtunk a világban  – lehetett ez egy gyöngéd ölelés az anyukánktól, apukánktól, vagy más védelmező személytől.

Legközelebb, ha megölelsz valakit, vagy megölelnek, gondolj arra a védett helyre, amit ez az egyszerű gesztus felidéz – egy hely, ahol bárki, bármikor támogatást, biztonságot és boldogságot találhat.

A fenti cikk a Boldogságútlevél című könyv szerkesztett részlete.

Évezredek óta a boldogságra törekszünk a világ minden táján, ám talán nem is gondolnánk, hogy mennyire különböző dolgoktól remélünk elégedettséget. A szerző a pozitív pszichológia szakértőjeként feltárja a boldogság különféle formáit és hozzásegít minket ahhoz, hogy több örömet, elégedettséget csempészhessünk a mindennapjainkba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Könyvek HVG Könyvek

Miért nem szerencsejáték a póker?

A póker világa telis-tele van tévhitekkel. Ezek közül az első: a póker szerencsejáték. A legnagyobb blöff című könyvében Maria Konnikova megpróbálja elmagyarázni, miért nem igaz ez. Részlet.