HVG Könyvek
HVG Könyvek
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Amikor valaki azért olvas könyveket, hogy elmélyítse a tudását egy adott témáról, nem annyira örül neki, ha az olvasottak nagy részét elfelejti. Íme öt stratégia a hosszabb hatásért a 41 megvalósítási modell című könyvből.

Hermann Ebbinghaus pszichológus szerint egyetlen nap elteltével alig harmadára emlékszünk annak, amit elolvastunk. Hosszú távon pedig gyakorlatilag semmire.

Felmerül tehát a kérdés: hogyan olvassunk, hogy jobban emlékezzünk az olvasmányunkra? Lássunk néhány stratégiát:

1. Olvasás közben húzzuk alá a részeket, amelyeket fontosnak tartunk.

2. Írjuk le a gondolatainkat egy post-itre! Nézzük át újra az aláhúzott részeket minden fejezet után. Ha még mindig fontosnak tűnnek, fogalmazzuk meg a szöveg lényegét kulcsszavakban, vagy írjuk le a gondolatainkat egy post-itre, és ragasszuk az oldal tetejére. Amikor befejeztük az olvasást, egy csomó cetli lóg majd ki a könyv tetején. Ha később tudni akarjuk, mit tartottunk fontosnak, először olvassuk el a post-iteket.

3. Fogalmazzunk meg egy rövid összefoglalót a könyv elolvasása után. Miről szól az egész, mit érdemes megőrizni belőle?

Többet vásárolunk, mint amennyit olvasunk, és többet olvasunk, mint amennyire emlékszünk. Vezessünk olvasónaplót, készítsünk BoB-ot!
HVG Könyvek / 41 megvalósítási modell

4. Jegyzeteinket ne csak a post-iteken archiváljuk, hanem digitális formában is, hogy a tartalom kulcsszavas kereséssel akár évek múlva is gyorsan megtalálható legyen.

5. Csináljunk egy BoB-ot is. A BoB a Book of Books (Könyvek könyve) rövidítése: egy olyan könyv, amelybe beírjuk, mikor és milyen könyveket olvastunk. Ezt felírhatjuk egy szép jegyzetfüzetbe vagy online, sőt, nyilvánossá is tehetjük.

Pamela Paul irodalomkritikus ki is adta a sajátját. A My Life with BoB (Életem BoB-bal) intim és szívmelengető betekintést nyújt egy olyan nő életébe, aki szereti a könyveket, és azonnal kedvet csinál a saját változatunk elkészítéséhez.

A BoB írása nemcsak jó módszer a felejtés ellen, hanem csodálatos módon felidézi, hol tartottunk az életünkben, amikor a könyveket olvastuk. Hogy kik voltunk. És kivel.

A fenti cikk a 41 megvalósítási modell című könyv szerkesztett részlete.

Az igazán sikeres embereket az különbözteti meg a többiektől, hogy hatékonyabban használják ki a rendelkezésükre álló időt – vagyis tudják, hogyan kezdjék el, hogyan folytassák és fejezzék be a feladataikat. A szórakoztató stílusban megírt könyv olyan módszereket mutat be, amelyek segítségével hatékonyabban haladhatunk végig a megvalósítás útján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG Könyvek HVG Könyvek

Hogyan segítette a pornó az internet fejlődését?

Az új technológiák általában drágák és megbízhatatlanok. Meg kell találniuk első felhasználóik szűk rétegét, akiknek a segítségével tovább fejlődhetnek, és szélesebb felhasználói kört szólíthatnak meg. Egy elmélet szerint az internet fejlődésében a pornó töltötte be ezt a szerepet. Az alábbi cikkben Tim Harford azon elmélkedik, vajon mennyire áll meg ez a teória.