szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden héten válaszol az olvasók ingatlanjoggal kapcsolatos kérdéseire Németh Zoltán László jogász, a Magyar Ingatlan Tanács főtitkára. Ezúttal szó esik a házon belüli perekről, a liftkorszerűsítás költségeiről, valamint a lépcsőházba bejutó idegenekről.



Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az alábbi ügyben kérném segítségét: a társasház pert indított az egyik tulajdonostárs ellen, és a per végkimenete esetén a vesztes fél fizeti az összes költséget. Az a kérdésem, hogy ha a társasház a közös költségénél elszámolja a tagok felé az ügyvédi és a perköltséget, akkor a perelt tagnak is fizetnie kell ezeket?

Köszönettel:

Név a szerkesztőségben

Tisztelt Uram!

A közös költségből nem lenne szabad levonni a tulajdonostárs perköltségét, mert ez egy olyan speciális eset, amikor a bíróság utólag, a pert végén dönti majd el, hogy a társasháznak kell-e állnia a perköltséget, vagy a tulajdonostársnak. Az is előfordulhat, hogy a költségek megosztva terhelik a feleket. Emiatt fölösleges megbonyolítani az elszámolási viszonyt. Az ügy azért is nehézkes, mert a perköltséget a per végén kell megfizetni. Ha tehát a társasház megnyerte a pert, akkor a tulajdonostárstól behajthatja a költségeket, ha viszont nem, akkor el fogja veszíteni az összeget. Ha a tulajdonostárs nem fizeti be a megítélt perköltséget, akkor ráterhelik a tulajdoni hányadára. Ha már nem tulajdonos, akkor a jogutódját terhelik ezek a költségek, hacsak nem az ő személyéhez köthető a per.



Tisztelt Ügyvéd Úr!

Egy ötemeletes, belvárosi társasház földszintjén lakok, és a közös képviselő felvetette a lift korszerűsítésének kérdését. Ennek költségeit közös kasszából fedeznék, amivel azért nem értek egyet, mert a földszinten lakva soha nem használtam, és nem is fogom használni a liftet. Ennek ellenére kötelezhetnek engem arra, hogy szálljak be a költségekbe?

Köszönettel:

Tóth Tibor

Tisztelt Tóth Tibor!

Mindenképpen kötelezhetik Önt a korszerűsítéssel kapcsolatos költségek megfizetésére, még akkor is, ha nem használja a liftet. Természetes dolog, hogy a földszinti lakók nem ugyanabban érdekeltek, mint a felsőbb emeleteken élők, éppen ezért erről a kérdésről szavazniuk kell, csakúgy, mint a közös tulajdonnal kapcsolatos egyéb eldöntendő kérdésről. Ön egyedül annyit tehet, hogy a közgyűlésen nemmel szavaz, a többségi akarat előtt viszont fejet kell hajtania, és a költségekbe is be kell szállnia.



Tisztelt Ügyvéd Úr!

Kérdésem a következő: panelházunkba számkódos kapun keresztül lehet bejutni, ennek ellenére rendszeresen bejárnak hajléktalanok is az épületbe. Mi a módja annak, hogy véget vessünk ennek az áldatlan állapotnak? Kit kell értesíteni?

Köszönettel:

Aradi Szilvia

Tisztelt Aradi Szilvia!

A házirendben kell szabályozniuk, hogy milyen módon engedhetnek be idegeneket a házba. Ha viszont akaratukon kívül megy be valaki a lépcsőházukba, föl kell szólítaniuk arra, hogy hagyja el a házat. Ha a felszólított személy ennek nem tesz eleget, a rendőrség segítségét kérhetik, de ha az illető nem tesz semmi olyat, ami legalább szabálysértésnek számít, akkor nehéz vele szemben eljárni. Egy azonban biztos: a ház magán-, és egyben közös tulajdon, amelyet a közös képviselő képvisel. Neki kell tehát távozásra szólítania a nem kívánatos személyeket, és amennyiben szükséges, birtokháborítási eljárást is indíthat a jegyzőnél. Ha viszont piszkot is hagynak a hívatlan vendégek, szabálysértési eljárást is lehet indítani ellenük.

Tizenöt kilométeres a torlódás az M3-as autópályán

Tizenöt kilométeres a torlódás az M3-as autópályán

Az orosz legfelsőbb bíróság levette a terrorszervezetek listájárol a tálibokat

Az orosz legfelsőbb bíróság levette a terrorszervezetek listájárol a tálibokat

8 év után szólhat nagyot a Xiaomi újdonsága

8 év után szólhat nagyot a Xiaomi újdonsága

Ez most akkor laptop vagy tablet? Szemmel látható változásra készül az Apple az új iparági pletyka szerint

Ez most akkor laptop vagy tablet? Szemmel látható változásra készül az Apple az új iparági pletyka szerint