Mi jár az élettársnak?
Minden héten válaszol az olvasók ingatlanjoggal kapcsolatos kérdéseire Németh Zoltán László jogász, a Magyar Ingatlan Tanács főtitkára. Ezúttal szó esik az ok nélkül pereskedő szomszédról, valamint a követelőző élettársról.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Telkemen vágottvirágott akarok termeszteni, így építési engedélyt kértem egy üvegházra. Az engedélyt meg is kaptam, szomszédom viszont megfellebezte, majd közigazgatási pert is indított. A per mésfél évig húzódott, és mivel megnyertem, megépíthetem az üvegházat. Mivel az ingatlant kifejezetten erre a célra vásároltam és üzleti tervet is készítettem, pontosan tudom, mekkora haszontól estem el szomszédom miatt. Érdekelne, hogy erre hivatkozva követelhetem-e a szomszédon másfél év elmaradt hasznát.
Köszönettel:
Papp Emília
Tisztelt Papp Emília!
Ön csak akkor perelheti be a szomszédját, ha ő a pert rosszhiszeműem, megfelelő indok nélkül indította, pusztán azért, hogy késleltesse az üvegház megépülését. Ha viszont reális indokokkal indította a pert, és csak jogi érvek miatt vesztette el, akkor e miatt Ön nem követelhet kártérítést. Ha tehát a bíróság több szempontot mérlegelve utasította el a keresetet, Ön nem kérhet kártérítést.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz: volt élettársammal húsz évig éltünk együtt az én tulajdonomban lévő lakásban. Az ingatlant közösen tartottuk fönt, miközben párom saját lakását kiadta. Viszonyunk megromlott, és most, hogy visszaköltözött saját lakásába, a 20 év együttlétre hivatkozva igényt tart lakásom egy részére, mondván, közösen tartottuk fenn. Van ehhez joga?
Köszönettel:
Vajda Ákos
Tisztelt Vajda Ákos!
Az Ön tulajdonát képező ingatlan vonatkozásában volt élettársa tulajdoni igényt nem támaszt, hacsak nem járult hozzá az ingatlan átépítéséhez vagy jelentős mértékű felújításához. Elszámolási kérdéseket persze feszegethetnek, és a bíróság a vagyonközösség megszüntetésekor élettársának meg is ítélhet egy bizonyos összeget. Magára az ingatlanra viszont tulajdoni igényt nem támaszthat.