Hol a luxus alsó és felső határa?
Lakáshirdetésekben gyakran találkozhatunk a luxus kifejezésével, amelyet sok hirdető igen megengedően használ, nem egyszer csalódást okozva az ingatlant megtekintő érdeklődőnek. A luxus fogalma ugyan relatív, de vajon meghatározhatunk-e egyértelmű kritériumokat ezzel kapcsolatban?
A luxus nem egzakt fogalom. A Larousse enciklopédia szerint a latin eredetű luxus fényűzést és pompát jelent, a köznapi beszédben pedig olyan dolgokra is utalhat, amelyek egy adott személy számára anyagilag elérhetetlenek. Nem lehet hát kijelenteni, hogy bizonyos értékhatár vagy alapterület fölött, bizonyos elemek megléte mellett bármelyik ingatlan luxusingatlannak nevezhető. Ráadásul, ahogy az építészet és a felhasznált anyagok változnak, úgy változik a luxus megítélése is.
A fekvése is számít
Egy tényező kiemelkedő értéke még nem feltétlenül teszi luxuslakássá a szóban forgó ingatlant. Egy jó fekvésű,
Méret és négyzetméterár
© Dripnet |
Minőség és szolgáltatás
Szintén az élettérhez kapcsolható az építkezés, a lakás kialakítása során felhasznált anyagok minősége, de ide
A luxus fejlődése
A luxus megítélése az idő függvényében is jelentősen változik. Vannak olyan luxusértékek, melyek nem, vagy csak nagyon lassan változnak. Ilyen például az ingatlan fekvése. Ugyanakkor számos olyan építészeti megoldás, felhasznált anyag, gépészeti funkció létezik, amely korábban egyedisége, ára, értéke miatt luxusnak számított, ám valamilyen változás hatására – árcsökkenés, korszerűbb technikák megjelenése, megugró kereslet – szélesebb rétegek számára elérhető lett. Tipikus példa erre a házon belüli wellnesz részleg, ami régebben még luxusnak számított. Ma már egyre elterjedtebb a fedett medence és a jacuzzi is, és sok helyen szaunával is találkozhatunk. Ezek a kényelmi extrák tehát már nem feltétlenül számítanak luxusnak.
Mi kell a külföldieknek?
A külföldiek ugyanazon tényezők alapján ítélik meg a luxust, különbség csak a szubjektív értékekben, konkrétan a tágabb anyagi lehetőségekben, valamint az alacsonyabb árérzékenységben van. A külföldiek lakásvásárlási preferenciái között a befektetési lehetőség például elsők között szerepel. Függetlenül attól, hogy a vásárlás spekulációs céllal, hasznosítás, esetleg saját felhasználás céljából történik, a külföldiek számára nagyon fontos az ingatlanhoz kapcsolt szolgáltatások minél szélesebb skálájs, a magasabb árfekvés, és a minél több luxusjellemző megléte. Egy angolul beszélő portaszolgálat vagy társasházi személyzet megléte teljesen kézenfekvő, de ide sorolhatók a kényelmi szolgáltatások is.
Hazai luxusprojektek
Magyarországon a luxusingatlanok nagy része Budapesten található. Ennek okai a város fekvésében, infrastrukturális adottságaiban, a magasabb árszínvonalban, és a nagyobb külföldi keresletben keresendők. Az átadás előtt álló, vagy már átadott, de még eladó lakásokkal rendelkező luxusprojektek közül nagyon sok a budai oldalon található, jellemzően az I., II., XII. kerületekben. Az ingatlanok négyzetméterára 600 ezer forinttól indul, és akár a 3,5 milliót is elérheti. Az egymillió forintos négyzetméterártól induló projektek jellemzően a Vár környékén találhatóak, ilyen az Anjou Residence, de találunk a pesti belvárosban is ilyen árfekvésű projektet, mint például Palazzo Dorottya. A csaknem félszáz projekt közül a szállodai szolgáltatásokat is nyújtó Excelsior Budapest Spa-t is érdemes kiragadni, mivel a projektet kiemelkedő külföldi érdeklődés övezi. A Rózsadombon, a Margit szigettel szemben álló épület fekvése a Világörökség részét jelentő dunai panorámájával egyedülálló, ami már magában is az egyik legnagyobb luxusértékű projektté teszi. Emellett a projekt legkisebb apartmanja is nagyobb 100 négyzetméteresnél, az épület körül 2 hektáros park is lesz, a wellnesz részleg vizét pedig a Lukács Fürdőt is ellátó forrás biztosítja.