szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A lakóparkok új generációja születik a fővárosban: a multifunkciós komplexumnak nevezett beruházások lakásokból, irodákból és kereskedelmi ingatlanokból állnak. Építőik gyakran egész városnegyedeket terveznek köréjük.

Néhány lakásos társasházakkal indult a vállalkozói lakásépítés a nyolcvanas évek végén, majd 10 esztendő elteltével a fővárosi piac megismerkedett a lakóparkokkal. Újabb évtized és újabb trendforduló: Budapest és környékének legkomolyabb beruházásai szakmai zsargonban „multifunkciós komplexumok“, amelyek egyszerre kínálnak lakásokat, irodákat, üzlethelyiségeket és gyakran szabadidős létesítményeket. A fejlesztők sajtónyilatkozataikban új városnegyedekről, új életformáról beszélnek, amelyet éppen a beruházások komplexitásával akarnak megteremteni. Az az elképzelésük, hogy az itt lakók és dolgozók szabad idejüket a helyi kávézókban, éttermekben, az új negyed részeként felhúzott bevásárlóközpontokbanban, illetve kiállítótermekben töltik.

Az új családok közül mind kevesebben választják az agglomerációházas övezeteit, inkább a belső városrészek kulturális és gazdasági lehetőségekben gazdag területeit választják. Azok a projektek, amelyek építése már elkezdődött, talán emiatt sikeresek. A lakások többsége már a tervezőasztalról elkel, az irodák felét átadás előtt bérbe veszik.

Az új városnegyedek jelentős hányada az XIII. és a IV. kerület határán, a Duna mentén épül. Itt épül a négyhektáros Károlyi István városközpont és csaknem 13 hektáros 360 Budapest is. Az egykori rozsdazónát mások tették „lakhatóvá“, hiszen ezen a területen épült fel a főváros egyik legnagyobb beruházása, a Marina Part és a Prestige Towers. Ehhez az elképzeléshez csatlakozik a spanyol Fadesa szomszédos, 2 ezer lakásos óriásberuházása, a Danubio Park is.

Szintén lepusztult környezet megújulásával születik a Corvin sétány, valamint a Budai Skála helyén felhúzandó ING-komplexum is. Utóbbi egyébként az első építési fázisban lévő multifunkciós beruházás, amely kifejezetten a 4-es metró forgalomnövelő hatására épít. A fővároson kívüli, eddig egyetlen összetett ingatlanfejlesztés, a Tópark inkább az irodákra, a sportra, a bevásárlásra és szolgáltatásokra épít, a lakások itt egyelőre kisebb hangsúlyt kapnak.

Többfunkciós épületekre a belvárosban is akad példa, ahol a több tízezer négyzetméteres tornyok helyett műemlékek váltanak funkciót. Jellegzetes példa erre az összeállításunkban szereplő Palazzo Dorottya, de a sokat emlegetett Gozsdu Udvar is kombinálja a lakó-, kereskedelmi és wellness-funkciókat.

A fővárosi kínálat (Oldaltörés)

Tópark

Tópark
A közigazgatásilag Törökbálinthoz és Biatorbágyhoz tartozó, Arany-háromszögnek is nevezett, 140 hektáros területen irodák, modern lakások, szolgáltató, sport- és rekreációs központ , valamint 200 ezer négyzetméteres bevásárló- és szórakoztatóközpont épül. A teljes beruházás várható költsége több mint 300 milliárd forint.
A projekt első ütemében közel 100 ezer négyzetméternyi iroda- és szolgáltató központot alakítanak ki, húsz vendéglátóhellyel , kávézóval és étteremmel. A kényelmi szolgáltatások között egész napos gyermekmegőrző , a Tóparkot a fővárossal összekötő taxi, reptéri transzfer és expresszvonat lesz. A beruházás keretében csak bérlakások épülnek.

Átadás időpontja : 2020 (utolsó ütem).
Fejlesztő : Walker and Williams Investment Group.
Lakás : 168 (50-- 200 m² ), bérleti díj: árazás alatt.
Iroda: 76 ezer m²; bérleti díj: 9,9 euró / m².
Kereskedelmi ingatlan: 15 ezer m²; bérleti díj: 25 euró / m².

Corvin sétány

A Corvin sétány projekt a József körút , Práter utca, Szigony utca és Üllői út által határolt, 22 hektárnyi
területen fekszik . A terület tengelyében Budapest legszélesebb sétálóutcája , valamint közterek és belső kertek épülnek. Megújul a közműhálózat és az útburkolat is, jelentősen kiszélesednek a jelenleg szűk utcák. A területen megmaradó, 1400 magán- és önkormányzati tulajdonú lakásnak helyt adó, 46 épületet felújítják. Jelenleg három lakótömb és egy A kategóriás irodaház építése zajlik. A Corvin Atrium névre hallgató, fedett bevásárlóutcát még átadása előtt, novemberben megvette a plazák üzemeltetésével foglalkozó, Klépierre nevű, francia óriáscég .

Átadás időpontja: 2012.
Helyesbítés
Cikkünk eredeti, nyomtatott verziójában, a HVG Ingatlan mellékletben a Corvin sétány beruházójaként az ING-t tüntettük fel. A Corvin sétány fejlesztője valójában a Futureal csoport. A hibáért elnézést kérünk.

Fejlesztő : Futureal Csoport.
Lakás: 2800 (28—155 m²), ár: 300 ezer Ft/ m²-től.
Iroda: 150 ezer m²; 13,5-16,5 euró / m².
Kereskedelmi ingatlan : 48 ezer m²; árazás alatt.

Károlyi István városközpont
A közel 50 milliárd forintból megvalósuló Károlyi István Városközpont a főváros egyik legnagyobb lakóingatlan - beruházása , melyben 4 hektárnyi területen 4 ütemben lakások, irodák és szolgáltató egységek jön létre. A pesti Duna-part újpesti szakaszán épülnek Budapest első penthouse szinttel záródó lakótornyai. A terület több mint egynegyedére parkokat, játszótereket , sétálóutcákat terveznek . A beruházó nyílt építészeti pályázatot írt ki a városközpont kapuját jelentő épületegyüttes megtervezésére.

Átadás időpontja: 2010.
Fejlesztő : CEU Reality Group .
Iroda: 50 ezer m²; 12,5 euró / m ².
Lakás: 900 (27— 170 m²); ár : 319 -- 430 ezer Ft/ m²-től.

360° Budapest
A magyar tulajdonú Home Center Zrt. a Duna Plaza mögött, az Újpesti öbölben megépülő, 360° Budapest névre keresztelt beruházásában a felépülő 2 ezer lakás mellett irodaépületek, kereskedelmi létesítmények , jachtkikötők és szállodák is lesznek. A 12,6 hektáros terület beépítésének első fázisban , azaz 2008 végéig három épületet adnak át: 128 lakást dunai panorámával, valamint közel 2 ezer négyzetméternyi kereskedelmi egységet. A beruházás várható költsége 130 milliárd forint , bérleti díjait a környék irodáihoz (13--16 euró/m2/hó) igazítják.

Átadás időpontja : 2014.
Fejlesztő: Home Center.
Lakás : 2 ezer (47—130 m²), ár: 21 ,1—56 millió Ft.
Iroda: 137 ezer m²; bérleti díj: árazás alatt.
Kereskedelmi ingatlan : 55 ezer m²; árazás alatt.

Buda Skála

 
Bevásárlóközpont áll a fejlesztés centrumában a főváros XI. kerületében. Az új, 52 ezer
Buda Skala
négyzetméteres komplexum a Buda Skála egykori épülete és a hozzá tartozó parkoló helyén épül majd fel, és 120 kiskereskedelmi egységből fog állni. A Simplon Udvar névre hallgató, 2 épületszárnyból álló lakótömbben az irodák és vendéglátóhelyek mellett 13 termes mozi is épül. A beruházás a 4-es metró egyik megállója mellett zajlik.

Átadás időpontja: 2009 ősze.
Fejlesztő: ING Magyarország Ingatlanfejlesztő Kft.
Lakás : 85 ( 45 —104 m²); ár: 520 ezer Ft/ m².
Iroda: 6800 m²; 15 — 16 euró / m ².
Kereskedelmi ingatlan : 40 ezer m²; árazás alatt.

Palazzo Dorottya
Irodák és lakások mellett gyógyfürdő, wellness központ és kávézó is lesz a XIX. században épített, V. kerületi Wurm-házban, amelynek belső tereit Hauszmann Alajos tervezte. A műemléképület belső homlokzatát modernizálják az építők.

Átadás időpontja: 2008. III. negyedév
Fejlesztő: Development Associates Kft.
Kereskedelmi ingatlan: 2400 m2; bérleti díj: 32 euró / m2 -től
Iroda: 2300 m2; bérleti díj: 20 euró / m2 -től
Lakás: 86; ár: 3900 EUR/ m2-től
Egy japán kutatás szerint 30 éven belül katasztrofális földrengés lesz az országban

Egy japán kutatás szerint 30 éven belül katasztrofális földrengés lesz az országban

Parászka Boróka: Vidék, metoo, Hollywood. Lynch

Parászka Boróka: Vidék, metoo, Hollywood. Lynch

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Busz és autó ütközött a 31-es főúton Jászapátinál

Busz és autó ütközött a 31-es főúton Jászapátinál