szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A napkollektoros rendszereket az ingyenesen elérhető napenergiából használati melegvíz előállítására és a fűtővíz...

A napkollektoros rendszereket az ingyenesen elérhető napenergiából használati melegvíz előállítására és a fűtővíz melegítésére használhatjuk. A napkollektor elnyeli a napsugárzásból származó hőt és azt átadja valamilyen hőhordozó közegnek.

A sík kollektorok olcsóbbak, megbízhatóbbak, a tető síkjába beépíthetőek, hosszabb (10 év) a garanciaidejük, kisebb karbantartási költséggel, azonban télen kisebb hatásfokkal üzemelnek. A vákuumcsöves kollektorok bekerülési költsége magasabb, hatásfokuk télen jobb, viszont a garanciaidejük rövidebb (5 év), magasabb hőterhelésnek vannak kitéve, ezért várhatóan a karbantartási időszak is rövidül, aminek így természetesen magasabb a karbantartási költsége. A vákuumcsöves kollektorok méretezésénél nagy figyelmet kell fordítani a magas nyugalmi hőmérséklet miatt kialakuló hőterhelésre, ez szélsőséges esetben elérheti a 300 Celsius-fokot is – hívják fel a figyelmet a muszakiak.hu szakoldal szakértői.

A napkollektorok önmagukban nem alkalmasak a napenergiából előállított energia hasznosítására. A működéshez számos kiegészítőre van szükség, ezek együttesen alkotnak egy rendszert. A rendszer egyik fontos eleme a szolár tároló. Ennek a hőszigetelése általában vastagabb (100-150 mm), mint a hagyományos tárolóké, kiépítésük lehetővé teszi mind a napkollektorokról, mind a hagyományos fűtőeszközről történő fűtést. Méretük az igényekhez igazodik.

A legegyszerűbb, évi legfeljebb 960 kilowattóra teljesítményt adó 12 csöves kollektor bruttó 70-80 ezer forint az internetes vásárlás esetén. A 15 csöves, max. 1600 kwh-s berendezés már 130-140 ezer forintba kerül, a 30 csöves, akár 3200 kwh-t leadó pedig 250-280 ezer forint.

Ha kollektor rendszert akarunk vásárolni, akkor az 1-3 fő ellátását szolgáló 12 csöves kollektor bruttó 230 ezer forintba kerül. A 20 csöves 300 ezerbe, a 30 csöves pedig 450-470 ezer forintba, utóbbi kettő már komplett drain-back tartályt is ad.

A melegvíztároló például az egyszerűbb változatok közé tartozik, csak használati melegvíz-előállításra alkalmas, belsejébe két hőcserélőt építettek. Léteznek úgynevezett kombi és puffer tárolók is, amelyek a melegvíz-előállítás mellett az épület fűtésrásegítésére is alkalmasak. A kombi tároló - mint a neve is mutatja - bonyolultabb szerkezetű. A rendszer fontos tartozéka a szolár állomás, amely egy kompakt előszerelt egység, hőszigetelt polipropilén burkolatban. A kollektor és a tároló közti hőenergia-átvitel szabályozott szállítását biztosítja.

A szolár állomás szivattyút, valamint két gravitációs szelepet is tartalmaz, amelyek megakadályozzák a szabályozatlan hőáramlásokat a rendszerben. Hat báros biztonsági szelep, áramlásmérő-szabályzószelep, valamint kiegyenlítő tartály tartozik hozzá. A szolár állomás hőszigetelt burkolata szerelésre előkészített üreggel rendelkezik, amelybe a szabályzó automatikát lehet beépíteni.

A szakoldal szerint a napkollektoros rendszereket különös gonddal kell megtervezni. A kollektor felülete és a tárolóba épített hőcserélő teljesítménye szorosan összefügg. Érdemes a gyártó cégek által kínált egységcsomagokból választani. Ezek egyrészt a megfelelő méretezést, másrészt az optimális működést garantálják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!