szerző:
Mester Nándor
Tetszett a cikk?

Felszívódott a magyar Titanic parkot megálmodó befektetőjelölt. Pedig Gyálon örültek volna a megavidámparknak. Állítólag Pozsony mellett bukkanhat fel a beruházás, de sokkal valószínűbb, hogy már régen a világhírű hajó sorsára jutott.

Zavaros internetes oldalmaradvány emlékeztet a Gyál határába tervezett óriási vízi vidámparkra. A titanicinvest.com-ra kattintva csak foszlányok mutatják, mekkorát álmodott a befektető Titanic Zrt. főnök-tulajdonosa, File László. Látható még egy visszaszámláló is, amit évekkel ezelőtt, az oldal elkészültekor tettek fel - és amit aztán eltüntettek, amikor bizonytalanná vált az álom megvalósulása.

Az egykori látványterv, ami a neten még elérhető
Titanic Zrt.

Vízi élményparkot, 600 szobás szállodát és Madame Tussauds panoptikumot tervezett a befektető. Egy nagyobb konferenciaközpont és üzletek is létesültek volna, a soha nem látott befektetői csoport szerint "minden képzeletet felülmúlt volna” a komplexum, s nem lett volna párja térségünkben.

Telefonüzenetünkre nem kaptunk választ, igaz, a számot már nem is olvashattuk volna le az oldaltöredékről, korábban szereztük meg. Elektronikus levelünk is éterbe kiáltott szó marad. Két és fél évvel ezelőtt még azt az információt kaptuk a tulajdonostól, hogy gőzerővel szervezi a befektetőket. Még téglajegy-kibocsátásról is szó volt, majd a honlapon feltüntettek magyar cégeket, amelyek állítólag már partnerek is.

Ilyesfajta luxus belső fogadta volna a vendégeket
Titanic Zrt.

Úgy tudjuk, hogy az önkormányzat elé bekerült bemutatkozó levélben a befektető Titanic Waterpark Befektetési és Projectkezelő Zrt. (TW) azt vázolta, hogy kizárólag saját forrásból és hitelből tervezte megvalósítani a beruházást. A gyáli helyi lap aztán azt közölte, hogy a beruházó a projekt terület (több hektár) minden négyzetmétere után 560 forinttal támogatná a várost, valamint 500 millió forintot adna a helyi sportcsarnok építéséhez. (Sportcsarnok azóta sincs, de persze nem csak azért, mert bedőlt a beruházás.) Később az önkormányzat már nem forszírozta az ügyet, szerencséjére semmiféle jogi kötelezettséget nem vállalt.

Az Index később azt írta, hogy értesülései szerint a gyáli helyszínt úgymond kilőtték, de a parkot valahol Pozsony közelében mégis megépítik. Ezt azóta senki sem erősítette meg, igaz, nem is cáfolta. Egyebek között ezt is szerettük volna megkérdezni a főbefektetőtől, de megkeresésünkre nem válaszolt.

Kisebb szörfparadicsom is készült volna
google.com

Érdekesség, hogy Gyálra valamiért (például azért, mert nagyon közel van a ferihegyi repülőtérhez, ahonnan turisták tízezrei jöhettek volna a parkba) már mások is felfigyeltek. Úgy 4-5 évvel ezelőtt egy másik csoport termálfürdőt és szállodakomplexumot akart építeni, miután sikeres fúrásokat végeztek azon a területen (az új temető tőszomszédságában, az M5 autópálya és az M0 körgyűrű kereszteződésénél), ahol a Titanic Zrt. akart építkezni. A kettőben az a közös, hogy egyikből sem lett semmi.

Pénzügyi szempontból egyébként eleve megkérdőjelezhető mindkét beruházás, de különösen a Titanic. Bár manapság nem lehetetlen finanszírozást találni, nagyon jó ingatlanszakmai előélet és igen sok saját tőke kell hozzá. A bankok több fedezetet követelnek, mint bármikor korábban.

A budapesti székhelyű Titanic Waterpark Zrt.-t 2009 januárjában, ötmillió forintos jegyzett tőkével alapították. Főrészvényese akkor File László volt, 2009 májusától Tárkányi Zsolt irányította a céget vezérigazgatóként.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!