szerző:
Mester Nándor
Tetszett a cikk?

Művészeti és kulturális negyed vagy hatalmas ingatlanberuházás? Ez az igazi kérdés a kőbányai sörgyár 1-es számú telephelyének sorsával kapcsolatban. A kormánypárti vezetésű önkormányzat az előbbire hajlik, de pénze nincs hozzá, az idő viszont sürget, mert benne áll sokszáz millió forintja. Egyes elméletek szerint kormányközeli cégek is szerephez juthatnak.

A hely egykoron a Dreher első számú telepeként működött, itt volt-van az alapítók családi birtoka, a Dreher kastély, és a hozzá tartozó park is. Közel van a kerület központjához, területe mégis egy önálló sziget, amelyet lerobbant lakóterületek és park vesznek körül.

Évekkel ezelőtt S1 projekt néven vonult be az ingatlanszakmai köztudatba annak a kőbányai megaberuházásnak az embrionális terve, amit még az egyik legnagyobb európai ingatlanos kiállításra, a müncheni Expo Realra is kivittek – hátha ráharapnak a befektetők. Nem tették és vélhetően jó darabig nem is teszik, hiszen ki akarna most Magyarországon befektetni, főleg ilyen célra. A hvg.hu úgy értesült, hogy tavaly a Futureal is inkább jó pénzért (nettó 455 millió forintért) eladta az ottani területét az önkormányzatnak, lemondott a tervezett beruházásáról.

A telephely egyik jó állapotú csarnoka
Manóvezér/indafotó

A négy tervezőirodát (köztük a Zoboki és Demetert, illetve a holland Eric van Egeraat irodáját) is bevonó álmok annak idején először egy vegyes funkciójú projektről szóltak a hatalmas, több mint 20 hektáros területen: irodák, lakások, művésztelep, üzletek, kulturális és szolgáltató egységek, hotelek és lakások épültek volna. Később ez úgynevezett komplex városrehabilitációs és városfejlesztési tervvé módosult, amibe már közlekedési koncepció és konferenciaterem is bekerült. Időközben a fideszes többségű önkormányzat jól bevásárolt és az övé lett a teljes terület, s most ott tart, hogy vélhetően lecsupaszítja az egészet egy kulturális negyedre, bár tisztában van azzal, hogy nem lehet teljesen kihagyni a magánbefektetőket.

„Milliárdok tűnnek el nyomtalanul. Az előző, szocialista vezetésű önkormányzat hárommilliárd forintos betétállománnyal adta át a stafétát, tavaly december végére ez 1,5, idén az év végére közel 1 milliárdra olvad. Örülhetünk, ha nem kell újabb vagyonelemeket, köztük ingatlanokat eladni. (A hvg.hu úgy tudja, hogy a költségvetésben 1,18 milliárd forintos bevételt terveznek a tárgyi eszközök és immateriális javak, köztük az ingatlanok eladásából.) Ilyen körülmények között óriási hiba lenne belevágni egy ennyire előkészítetlen projektbe” – mondta lapunknak Élő Norbert szocialista képviselő.

A híres Dreher-kastély
Manóvezér/indafotó

Azzal érvelt: már eleve tudni lehet, hogy önmagában képtelen megállni egy ilyen, 8-10 milliárd forintos projekt, állami támogatásra vagy uniós forrásokra nem számíthatnak, a későbbi üzemeltetéshez kereskedelmi vagy bérleti bevételek szükségesek, ez pedig csak akkor biztosítható, ha az ingatlanfejlesztőknek is felkínálnak lehetőségeket. Szerinte a fideszes kerületi vezetés meghallgatja ugyan az ellenzéket, de egy botrányos színvonalú közvélemény-kutatásra alapozza azt, hogy csakis a kultúra kapjon szerepet.

Szabó László, a Kőbányai Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója alaptalannak nevezte az ellenzéki minősítéseket, ugyanakkor feltárta, hogy nem csupán közvélemény-kutatás készült, hanem több mélyinterjú is közszereplőkkel és a kultúrában dolgozókkal. „Négy-öt hasznosítási verzió készül, ebből kell majd kiválasztani azt az egy-kettőt, amiből összeáll az előzetes megvalósíthatósági tanulmány. Olyan dokumentáció kell végül, ami egyrészt felvázolja a hosszú távú fenntarthatóság hátterét, másrészt akár kiemelt beruházássá teheti ezt az óriási projektet” – árnyalta a képet lapunknak.

Kovács Róbert polgármester elismerte, hogy nehéz ősz és tavasz vár az önkormányzatra, de azt is hozzáfűzte: nem kényszerültek hitelre, vagy kötvénykibocsátásra, viszont belső forrásátcsoportosítást végre kell hajtani a zavartalan működés érdekében. Azt is mondta a hvg.hu-nak, hogy felülvizsgálják a korábban felvetődött kerületi beruházási projektek tervezését, az S1 projekt esetében pedig megbízták a CÉH Zrt.-t, hogy – felhasználva a budai Millenáris Park kialakításánál szerzett tapasztalatait – készítsen javaslatokat a kulturális-oktatási célú hasznosításra. A testület első embere gasztrofunkcióval egészítené ki a kultúrát és az oktatást és akár műteremlakásokat is elképzelhetőnek tart a területen. Viszont semmiesetre sem szeretne ingatlanfejlesztést látni.

Az egyik elképzelt épület a projekt területén
spoorarchitects

A késlekedés a legnagyobb bűn Élő Norbert szerint, aki úgy látja: nem zárható ki, hogy azért „altatják” az egészet, hogy erre a szűkített funkcióra egy kormányhoz közeli vállalkozói csoport (például a Közgép) jelentkezzen, és persze nyerjen, majd aztán mégis úgy döntenek, hogy bővüljön a projekt kereskedelmi elemekkel is, amikor már nyeregben lesz a győztes. Ezt a lehetőséget nem vetette el Tóth Balázs, az LMP-t képviselő testületi tag sem, de szerinte nem 8-10 hanem 30-40 milliárd forintos végösszegről lehet szó, ha a városfejlesztés teljes egésze megvalósul. Éppen ez a nagy összeg az, ami vonzó lehet bizonyos cégeknek.

Kőbánya mint ingatlanos célpont

Nagyot csalódik az, aki csak lepusztult negyedekre számít, amikor felkeresi Kőbányát. Több új lakópark, „A”kategóriás irodaházak és két hatalmas pláza (Árkád, KÖKI) is található ebben a sokáig szegényes és csak szegények által lakott kerületben. Persze vannak nagy bukások is, mint például a Mázsa tér átalakítása és az oda tervezett nagy pláza és irodakomplexum elmaradása. A német beruházó évek óta hallgat ezzel kapcsolatos terveiről. Viszont továbbra is nagy potenciál van az ipari ingatlanokban, ezeknek csak a tizedét is újrahasznosítva jelentős értéket teremthetnének.

Önkormányzati fejlesztések

Tavaly több fontos közcélú beruházást is elvégeztek Kőbányán. Mintegy 200 millió forintért felújítottak egy orvosi rendelőt, zöld tetőt és tornatermet kapott egy óvoda, és beépítették a tetőteret egy idősek otthonában. Idén 2-2 óvoda, bölcsőde és általános iskola energetikai korszerűsítése van napirenden, hozzálátnak a kis Pongrác telep rehabilitációjához mintegy kétmilliárd forintért és 210 millióval szálltak be az Újköztemető előtti körforgalom kialakításába. Ezen kívül a társasági adó hozzájárulás sportcélokra igénybe vehető részéből tornacsarnokot építenek az egyik iskolában és egy kisebb jégpályát is kialakítanak a kerületben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!