szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha a májusi átlagárakat összehasonlítjuk az előző hónappal, azt látni, hogy szinte minden kategória magasabb értékeket mutat. Ez ugyan nem feltétlenül jelzi azt, hogy emelkedtek volna az árak, de az biztos, hogy összességében többet költöttek a vevők ingatlanvásárlásra - állítja a Duna House.

Immár második hónapja a 11. kerületet célozzák meg a leendő vevők legnagyobb arányban, bár egy hónap alatt a népszerűsége 2,5%-ot esett. A leginkább meglepő azonban a márciusban még 20%-kal vezető 13. kerület csökkenése, amely áprilisban már csak 18%, májusban pedig 16 %-on állt.

Nőtt az alkukedv áprilishoz viszonyítva, hiszen az összes átlag akkor Budapesten 5%, vidéken 7% volt, most pedig 6%, illetve 8%. A legnagyobb mértékben ezen belül a budapesti házak esetében figyelhető meg növekmény, 2-2%-kal. A vidéki házak eladói összesen 19%-os árcsökkentést könyvelhettek el az eredetileg elképzelt összeghez képest. A legkisebb árkorrekcióra, vagyis az irányár csökkentésére általában a panelek esetében van szükség, ez májusban vidéken 3%, Budapesten 4% volt.

Bánkuti András

A vevők több mint felét (56%, mint áprilisban is) a 20-as, 30-as korosztály tette ki, ezen belül a 30 év felettiek vették a nagyobb (70 m2) és drágább (16,8 M) ingatlanokat. A vásárlás oka harmadrészt továbbra is első lakás vásárlás, de a befektetési céllal vevők köre sem csökken, ők a vevők negyedét teszik ki. Vidéken hónapról hónapra jól követhető, hogy a 30-as éveikben járók jelentik a vevők harmadát, a 20-asok csak 20% körüli arányban vannak jelen, általában a 40 felettiekkel megegyezően.

A fővárossal ellentétben már második hónapja előkelő pozíciót foglal el a nagyobb lakásba költözők aránya, májusban ismét a vevők negyede ezt jelölte meg a vásárlás okaként. A nagyobb lakásba költözés feltehetően a fővárost is eléri, ugyanis az áprilisi 40% után májusban már az eladók fele azért vált meg az ingatlanjától, mert kicsinek találta.

A lezárt adás-vételi tranzakciók paramétereiben vidéken minimális volt csak a változás előző hónaphoz képest. Legnagyobb arányban a 40-60 m2-es lakások cseréltek gazdát, a vevők nagy része (43%) 100-150 ezer Ft-os négyzetméter áron vásárolt, többnyire 5-10 millió Ft összértéken. Budapest mindkét oldalán nőtt a 40-60 m2 közötti lakások aránya az egy hónappal ezelőtti adatokhoz mérten, miközben a kisebb, 20-40 és nagyobb 60-80 közöttieké csökkent. Magas a budai oldalon továbbra is a 400 ezer ft/m2 feletti vásárlás aránya (21%), sőt ebben a hónapban ez a kategória végzett az élen. A Duna másik oldalán a 150-200 ezet Ft/m2 vezet továbbra is, a vevők harmada ebben az ársávban költött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!