szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A jövőre várható új biztosítási adó miatt vélhetően sokan új biztosítást kötnek, ezért jó tisztában lenni, hogy mit is tartalmaz a jelenlegi biztosítás, és mire kell figyelni az új szerződések megkötésekor. A Lakásfókusz lakossági ingatlan blog összeszedte ezeket.

A legtöbb embernek nemcsak arról nincs fogalma, mit is tartalmaz a biztosítása, de néha még arról sem, melyik biztosítónál van – írja a Lakásfókusz blog. Ezen túl a 15 éve kötött biztosítás gyakran már rég nem fedezi az ingatlant, mert azóta például beépítették a tetőteret és a bútorok is kétszer annyit érnek.

Nagyon sok esetben fizetnek felesleges dolgokért, illetve gyakran olcsó biztosítást akartak, amiből sok szükséges dolog kimaradt. Az „olcsósítási”törekvésnek leggyakrabban a csőtörés és beázás elleni biztosítás szokott áldozatul esni, illetve az üvegtörés elleni biztosítás, márpedig egy kiadós csőtörés akár milliós kárt is tud okozni a lakásban.

Az olcsóbb lakásbiztosítás gyakran rosszabb is. A lakásbiztosítások általában modulokból épülnek fel, így a kisebb díjnak mindig oka van. Ezért ne csak az árat érdemes figyelni, hanem a kapott szolgáltatásokat is. Milyen összegig térít betörés esetén a biztosítás? Vihar miatti beázás esetén kérhet-e kártérítést? Csak a legolcsóbb üveg törését téríti a biztosító, vagy a drága thermoablakot is, vagy egyiket sem? Ha eláztatja az alsó szomszédot, fizet-e a biztosító a tulajdonos helyett? (Ez az úgynevezett felelősségbiztosítás.)

A lakásbiztosítás szólhat magára a lakásra, vagy a lakásra és az ingóságokra is.(bútor, vagyontárgyak, stb.). Erre is érdemes figyelni, mert nem mindegy, hogy egy beázás, vagy tűz esetén csak a falak helyreállítását fizeti a biztosító, vagy a szőnyegek, bútorok helyreállítását is. A drágább ingóságokra (ékszer, bunda, drága festmény) gyakran külön kell biztosítást kötni.

Ha spórolni akar, a legjobb módja, ha interneten köti a biztosítást, az úgynevezett direktbiztosítóknál. Ebben az esetben átlag 15-20 százalékkal alacsonyabb díjakat kap, ebből az összegből fedezné a biztosító az ügynöki jutalékot.

Gyakori probléma, hogy a társasház és a lakók maguk is kötnek biztosítást ugyanarra az ingatlanra, ilyenkor ez ablakon kidobott pénz. Ezért célszerű megérdeklődni meg a közös képviselőnél, van-e a társasháznak saját biztosítása és ha igen, mire vonatkozik (csak a lakás, vagy az ingóság is?)

Minden biztosítás egy egész évre szól, függetlenül attól, hogy milyen periódusban fizetik a biztosítást. Ezért a biztosító mindig ki fogja számlázni az egész éves díjat, ha év közben váltanának biztosítót. A biztosítóváltást ezért évforduló előtt 30 nappal be kell jelenteni és utána lehet társaságot váltani. Ezért is fontos bejelenteni, ha eladták a lakást. Ezt hívják érdekmúlásnak, ebben az esetben nem kell kifizetni az egész éves díjat.

További részleteket itt lehet olvasni.

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!