szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar építőipar siralmas helyzete mindenki előtt közismert. Az aranyévek után 2008 óta folyamatosan zuhan az építőipari termelés, jelenleg a fele az akkori értékének. A sok éves zuhanás után is képes volt csökkeni az építőipari termelés volumene újabb 11,2 százalékkal.

Szinte minden az építőipar mélyrepülését "támogatja", a gazdasági recesszió a vállalati megrendeléseket hiúsítja meg, a lakosság devizahitel problémái a hitelfelvételi kedvet és ezzel párhuzamosan az új lakások iránti keresletet vágja a nullához közelire, és a magas munkanélküliség és a létbizonytalanság sem kedvez az építkezési kedvnek – írja a Lakásfókusz lakossági ingatlanos blog. Az állam a megszorítások és a magas hiány miatt fogja vissza a beruházásokat, ez is hozzájárul a szektor szenvedéséhez. Havonta 430 építőipari cég ellen indul felszámolási eljárás és nem látszik a trend, hogy ez javulna. Gyakori a körbetartozás miatti csőd, ahol a partner fizetésképtelensége további cégeket ránt magával.

További gondot okozhat, hogy Brüsszel tervei szerint nem csak erősen csökkenteni akarják a kelet-európai államok uniós támogatását, de az infrastrukturális fejlesztések és falvak főtereinek felújítása helyett inkább gazdaságélénkítő és munkahelyteremtő beruházásokat támogatnának a következő periódusban. Mindez a megrendelési állomány újabb szűkülését hozza az építőipar számára.

Reményt az adhat, ha sikerül uniós forrásokat találni a meglévő ingatlanok felújítására, korszerűsítésére. Ezért lobbizik most az építőket tömörítő Lakásépítésért Egyesület, amely szeretné elérni, hogy a kormány vegye fel az operatív programjába a meglévő lakásállomány korszerűsítését uniós forrásból. Amennyiben sikerrel járnak, akár egymillió lakás felújítását is el lehetne végezni a 2020-ig tartó ciklusban, ez komoly segítséget jelentene a haldokló építőipar számára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!