Akár luxus börtönhotel is lehetne a balassagyarmati börtönből

Ezer elítélt elhelyezésére alkalmas börtön építését kezdeményezi Balassagyarmat önkormányzata a kormánynál. A képviselő-testület egyhangúlag fogadta el az erről szóló javaslatot.

  • MTI MTI
Akár luxus börtönhotel is lehetne a balassagyarmati börtönből

Az önkormányzat a javaslatban azzal érvel, hogy a túlzsúfolt fegyház és börtön külterületre költöztetésével hasznosíthatnák a belvárosban található börtönt és a mellette lévő Vármegyeházát is gazdasági, kulturális és művészeti célokra. Az új börtöntől több száz új munkahelyet is remélnek – mondta Csah Gábor polgármester.

Az önkormányzati javaslatban azt írták, hogy nemzetközileg is kiemelkedő jelentőségű lehetne a két összefüggő klasszicista épület, az 1835-ös egykori Vármegyeháza és a hozzá kapcsolódó, 1845-ben épült börtön közös fejlesztése, de ennek előfeltétele a börtön és az ott működő gyár külterületre költöztetése.

A polgármester emlékeztetett: az új büntetés-végrehajtási kódex megalkotásáról szóló kormányhatározat a zsúfoltság csökkentése érdekében meghatározta, hogy 4000 új fogvatartotti helyet kell kialakítani Magyarországon, ami régi intézetek bővítését és egy új építését jelenti.

Ezt az ezer fogvatartottra méretezett büntetés-végrehajtási intézetet Észak-Magyarországon tervezik megépíteni, és erre ideális hely volna az az üres terület, amit Balassagyarmat a belvárosi ingatlanok kiváltásaként ingyen felajánlott – tette hozzá.

Az önkormányzat javaslatában arról is írt, hogy megépítése óta túlzsúfolt a Balassagyarmati Fegyház és Börtön. 321 rab helyezhető el benne, de évtizedek óta 450-550 fogvatartott van ott. Emellett a börtön területén működik az Ipoly Cipőgyár Kft., a város harmadik legnagyobb foglalkoztató cége, és a zárt épület miatt nem lehet fejleszetni az üzemet.

Az újjászülető Vármegyeháza-börtön épületegyüttes a határon átnyúló, térségi gazdasági, kulturális, művészeti élet fő szervezőközpontja lehet, egy európai rangú börtönmúzeum vagy akár egy luxus börtönhotel pedig igazi kuriózum lehetne – fogalmaztak.

Az önkormányzat ingyen biztosítaná a szükséges területet, mert azzal számol, hogy legalább 500 új munkahelyet jelentene a városban a börtönberuházás. 

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?