szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Indul az ingatlan-bérbeadási csúcsszezon, ám a könnyednek látszó pénzszerzés nem csupán haszonnal, hanem kötelezettségekkel is jár. Mutatjuk azokat a lényeges előírásokat, amelyeket figyelembe kell venni ingatlankiadás során.

Ingatlan bérbeadásakor minden esetben a felek között írásbeli szerződésnek kell létrejönnie, enélkül az ingatlan bérbeadása nem felel meg a jogszabályi előírásoknak. Sarkalatos kérdés – a legtöbb esetben a felek ezt sem veszik komolyan – és a jogviszony kötelező eleme, hogy a bérbeadó a bérbeadásról köteles számlát kiállítani és azt átadni a bérlőnek – írja a Napi.hu. Ehhez külön kérés vagy felszólítás sem kell.

A hatályos törvények alapján magánszemélyként, az ingatlan-bérbeadási tevékenységet ma Magyarországon egyéni vállalkozóként, adószám nélkül magánszemélyként vagy adószámos magánszemélyként lehet végezni.

Magánszemélyek 2010. augusztus 16-ától, a jogszabályban meghatározott feltételek teljesülése esetén adószám kiváltása nélkül adhatják bérbe az ingatlanjukat, és a bérbeadásból származó összeg önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít. Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi áfatörvény az ingatlan bérbeadását tárgyi adómentes tevékenységnek minősíti. A magánszemély azonban dönthet úgy, hogy adóalannyá válik, ekkor áfa fizetésére lesz köteles, például ha gazdasági társaságnak adja bérbe az ingatlant, amely társaság a tulajdonostól kapott számla alapján számolja el a bérleti díjat. Ilyenkor adószámot szükséges igényelni az adóhivataltól.

Ha a bérbeadás gazdasági társaságok között történik, a bérbeadásból származó bevétel után a következő közterheket köteles megfizetni a bérbeadó:

  • 27 százalék áfa (amennyiben áfakötelezettséget választott),
  • 10 százalék társasági adó,
  • 2 százalék iparűzési adó.

Ha a társaság úgy dönt, hogy magánszemély részre adja bérbe az ingatlant, a kötelező érvényességi elemeken túl fontos hangsúlyozni, hogy a szálláshely-szolgáltatások (például szállodai szolgáltatás) minden esetben 18 százalékos áfakulcs alá tartoznak.

Albérlet, te drága: elviheti egy szülő fizetésének kétharmadát

Felpezsdült az ingatlanpiac, nőttek a reálbérek. Ami jó hír. Megugrottak az albérleti díjak. Ami a bérlőknek rossz hír. A felsőoktatási felvételi ponthatárok ma esti kihirdetése előtt arra voltunk kíváncsiak, hogy a nettó fizetésből mennyit visz el egy átlagos albérlet. Sokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!