szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csaló álközjegyzőkre figyelmeztet a közjegyzői kamara. Azt kérik, ingatlanvásárláskor mindenki ellenőrizze, valódi közjegyzővel áll-e szemben.

Közjegyzők nevével és adataival élnek vissza bűnözők, hogy ingatlaneladást színlelve pénzt csaljanak ki – figyelmeztetett a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK).

A kamara szerint a bűnözők egy valódi közjegyző nevében írtak e-mailt és hívták az ingatlanvásárlót találkozóra, hogy megvegyen egy telket, amely – mint kiderült – valójában nem is az övék volt. Még egy irodát is béreltek a közjegyző nevében a tárgyalásokra.

Csakhogy az általuk megadott mobiltelefonszámon egy alkalommal nem voltak elérhetőek, ezért a vásárló a MOKK honlapján (www.mokk.hu) megkereste és felhívta a valódi közjegyzői iroda számát, így derült fény a csaláskísérletre. A MOKK azt javasolja,

mindenki ellenőrizze, valódi közjegyzővel kerül-e kapcsolatba ingatlanvásárláskor.

A MOKK szerint az igazi közjegyzők

  • nem leveleznek ingyenes e-mail-címről, hanem mindig hivatalos e-mail-címet használnak,
  • a legtöbb irodának van vezetékes telefonszáma is,
  • eljárást csakis kérelemre indítanak,
  • az ügyet ügyszámmal látják el, ami alapján tájékoztatást lehet kérni (de ügyszám hiányában is lehet valós egy ügy),
  • személyes találkozó nélkül soha nem készítenek szerződést,
  • mindig a vevő és az eladó vagy meghatalmazottjuk, akiknek igazolniuk kell személyazonosságukat is, együttes jelenlétében kötnek szerződést
  • e-mailen sosem küld fizetési kötelezettséget tartalmazó végzést anélkül, hogy előzetesen más módon – például postán, hivatalos iratként vagy elektronikusan a közjegyzői hivatal tárhelyéről – ne küldte volna meg azt,
  • kérésre fényképes igazolvánnyal tudja igazolni közjegyzői, illetve közjegyzőhelyettesi minőségét,
  • irodáját a magyar állam címerével ellátott tábla is jelzi.

A kamara honlapján minden közjegyző elérhetősége megtalálható, a közjegyzői iroda pontos címe is leellenőrizhető – írja a kamara, amely szerint érdemes akár a hivatalos e-mail-címen, akár nyitvatartási időben a megjelölt telefonszámon érdeklődni, hogy valóban tud-e az ügyről a közjegyző vagy az iroda más munkatársa, és ő működik-e közre abban.

A közjegyzői kamara szerint a legbiztonságosabb az, ha az ingatlanvásárláshoz kapcsolódó szerződést a közjegyzői irodában kötik meg, és azt is jelezték, hogy az ingatlanvásárlók lehetőleg ne utaljanak át vagy fizessenek ki előleget vagy foglalót az ingatlan, illetve az ingatlan tulajdoni lapjának megtekintése és a szerződés vagy előszerződés megkötése előtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András Gazdaság

Így verte át asszisztenseit a magyar kriminalisztikában példátlan csalást elkövető T. Alex

Nemrég Dominikán fogta el a rendőrség azt a harmincéves magyar férfit, aki éveken át irányított a Karib-térségből egy bűnszervezetet úgy, hogy annak végrehajtói sok esetben azt sem tudták, miben vesznek részt. A hvg.hu-nak sikerült felkutatnia az egyik ilyen asszisztenst, aki maga is áldozata az ügynek, de legalább nem bukta el a pénzét, ahogy a legtöbb sértett.