Tetszett a cikk?

Nem sokkal a választások előtt még örömmel tájékoztatta az állam a napelemre jogosultan pályázókat, hogy pozitív elbírálásban részesültek, ám azóta síri csend: se szerződés, se pénz, az árak viszont megugrottak. Van, aki szerint a pályázatokat eleve dilettánsok írták ki, sokan már most százezreket buktak, és egy fillért sem kaptak az államtól. Hab a tortán, hogy a rezsicsökkentés kivezetésének váratlan bejelentése miatt most a napelemes piacra hirtelen rázúdultak azok is, akik zsebből kifizetnék a fejlesztést. Ám ők sincsenek könnyű helyzetben, mert senki nem tudja a gyenge forint ingadozása miatt, hogy mennyi lesz az annyi, mire az engedélyek is a kézben lesznek.

“Telefonos vonalaink leterheltek. E-mailben a válaszadási idő akár több hét is lehet, szíves türelmét kérjük. Irodánkban a személyes ügyfélfogadás átmenetileg szünetel.”

Ilyen és ehhez hasonló üzeneteket olvashatunk a napelemes rendszerek értékesítésével, telepítésével foglalkozó cégek weboldalain. Akárcsak a kályhákkal foglalkozó vállalkozásoknál (amelyekről itt írtunk nagy cikket), a napelemes cégeknél is égnek a vonalak. Miután a kormány bejelentette a rezsicsökkentés korlátozását, és mindenféle horror kalkulációk láttak napvilágot arról, milyen magasra rúghatnak az áramszámlák, még inkább felértékelődtek a házakra telepíthető napelemek.

Az ugyan várható volt, hogy egy ilyen bejelentés után megugrik a napelemes rendszerek iránti érdeklődés, ám nem a cégek hirtelen leterheltsége a legnagyobb probléma, amivel a mostani vagy a leendő ügyfeleiknek szembe kell nézni. Akadtak, nem is kevesen, akik már a rezsicsökkentés kivezetése előtt a napelem mellett döntöttek, arra ugyanis milliós állami támogatást lehetett igényelni.

A lakossági napelemes és fűtéskorszerűsítési (RRF) pályázatot még tavaly írták ki, decemberben volt a pályázatok beadásának a határideje. Azért, hogy flottul menjen minden, két ütemben, régiónként lehetett pályázni. A gyakorlatban ez úgy nézett ki, hogy volt egy lista, amelyen azok a cégek szerepeltek, amelyekkel a kivitelezést végre lehetett hajtani. Az ügyfél kiválasztotta a céget, kifizette nekik a pályázatírás költségeit, energiatanúsítványt szerzett be, a többit a napelemes cég intézte. A pályázók nagy része, több tízezren, tavasszal jó hírt kapott: örömmel értesítette őket a kormány, hogy jogosultak a támogatásra. Ám ahhoz, hogy konkrét lépéseket tegyenek, támogatói okiratra, végleges döntésre lenne szükségük.

Napelemek egy debreceni családi ház tetején
Asszonyi Eszter

Csakhogy azóta érdemben semmi nem történt. A pályázatokat kezelő Technológiai és Ipari Minisztériumnál gyakorlatilag megállt a projekt. A minisztérium ezt június 13-án a Portfolio megkeresésére azzal indokolta, hogy a programot “példátlan érdeklődés” kísérte, ezért a jogosultsági feltételek ellenőrzése jelenleg is tart. Ez a magyarázat azért is fura, mert rengetegen kaptak pozitív visszaigazolást márciusban, a választások előtt, így ezeknek az igénylőknek már ellenőrizték a jogosultságát. Ezért is érthetetlen, miért nem történt érdemben azóta semmi.

Ráadásul ősszel kezdődik az újabb kör, újból lehet pályázni. Az más kérdés, hogy több napelemes cég már most jelezte a honlapján:

nem vállalják az állami támogatású megrendeléseket.

Piaci források szerint ennek egyszerű az oka: sok cég már abban sem bízik, hogy ezeket az államilag támogatott projekteket valóban kifizeti majd az állam, miközben a rezsicsökkentés kivezetése miatt hirtelen megjelent a piacon az az ügyfélkör, amelyik nem várna támogatásra, hanem zsebből fizetne, de gyorsan akar napelemet telepíttetni. Ahogy a kályhás cégeknél, úgy a napelemes cégeknél is őrült forgalom van.

"Múlt hét óta, mióta változtak a rezsicsökkentés szabályai, az ajánlatkérések száma nálunk a hússzorosára nőtt, naponta több száz új ügyfél keres meg minket komoly napelemes rendszer vásárlási szándékkal. A soha nem látott mértékű érdeklődés miatt a napelemes beruházásban gondolkodók arra számíthatnak, hogy a nagyobb cégek esetében megnövekedhet az ajánlatadási, szerződési idő. Az önerős lakossági méretű napelemes beruházások optimális esetben 2-4 hónapon belül üzembe helyezhetők" - nyilatkozta a hvg.hu-nak Székely András, az Optimum Solar Home System Kft ügyvezetője. Székely szerint amennyiben az adott kivitelező cég megfelelő mennyiségű raktárkészlettel rendelkezik, úgy a 2-3 hónapos engedélyeztetési idő után, 1-2 napon belül készre szerelhető egy ilyen méretű napelemes rendszer. Náluk jelenleg is így működik, tehát az ügyfeleiket saját raktárkészletből szolgáljuk ki. "Azonban már most sejteni lehet, hogy a megnövekedett kereslet miatt az áramszolgáltatói ügyintézés hamarosan le fog lassulni, ezért aki sokáig halogatja a beruházást, az még hosszabb kivitelezési idővel is számolhat a jövőben" - mondta.

Napelem telepítése
Juhász István András

Azok pedig, akik jogosultak lennének a támogatásra, és valahogy ki tudnák fizetni az összeget, tanácstalanok: félnek, hogy ha nem lépnek ők maguk (saját zsebből), akkor kicsúsznak. Ugyanakkor nem biztos, hogy megéri türelmetlenkedniük, hiszen tavasszal azt kommunikálta nekik az állam, hogy kapnak pénzt. Egy név nélkül lapunknak nyilatkozó igénylő ezt a helyzetet úgy jellemezte, mintha a választások előtt a nyugdíjasoknak megígért 13. havi nyugdíjról a választások után megfeledkezett volna a kormány.

Székely András szerint az állami támogatást igénybe vevő ügyfelek sokkal hosszabb átfutási időre számíthatnak, becsléseik szerint a pályázat igénybevételével a teljes átfutási idő 6-18 hónap is lehet. "Ha csak a tavaly megjelent HET (Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv) 100 százalék pályázati kiírást vesszük alapul, láthatjuk, hogy eltelt lassan egy év a kiírás óta, de még mindig nincs támogatói okirat, amivel el lehetne indítani a minimum 2-4 hónap átfutási időt igénylő napelemes projekteket" - mondja, hozzátéve, ezzel együtt úgy gondolja, hogy napelemes rendszerre váltani sosincs késő, ugyanis megtermeli az árát és környezetbaráttá válik a villamosenergia-ellátás, amely további bővítési lehetőségeket is nyújt, például a fűtés is lehet elektromos, valamint az elektromos autó töltése is megoldható általa. Székely abban bízik, hogy valamikor augusztus-szeptember környékén már megérkeznek az első hivatalos értesítők.

Az egy helyben topogás azért is érint kellemetlenül sokakat, mert azóta, hogy a pályázatot beadták, sok minden történt: a forint meggyengült, az árak emelkedtek, sok termék elérhetetlenné vált, miközben a rezsicsökkentés kivezetése miatt sok-sok igénylőt sürget az idő, hogy minél hamarabb találjon megoldást a drága áramra.

Családi ház napelemekkel Budaörsön
Reviczky Zsolt

A legrosszabbul valószínűleg azok jártak, akik a biztos támogatás tudatában belekezdtek egy házfelújításba, például egy tetőcserébe, és most tehetetlenül várják, mi lesz a napelemmel. De szinte mindenki rosszabbul jár, mint ahogy eredetileg tervezte, mert ami pénzt az államtól végül kapna, abból már fele akkora házat sem tud majd korszerű fűtéssel ellátni, csak akkor, ha még több önerőt tesz bele. Ám azt, hogy mennyi lesz az önerő végösszege, még így sem lehet megmondani: a cégek legfeljebb csak a várható munkadíjra tudnak konkrét ajánlatot tenni, mert a termékek ára folyamatosan változik. "A napelemes rendszerek főbb elemei, mint a napelem, inverter, tartószerkezet, villamos anyagok is 10-25 százalék között drágultak csak az utóbbi fél évben. Ezeken felül a munkadíjak is folyamatosan emelkednek az iparágon belül, hiszen nagy a verseny a szakképzett munkaerőért, ami szintén hatással van a rendszerek árára. A harmadik ilyen árfelhajtó tényező pedig a kereslet-kínálat sajátosságából fakad, ugyanis hatalmas túlkereslet van a napelemes piacon" - magyarázta Székely András.

Több napelemes cég vezetőjével beszéltünk, akik nem akartak névvel nyilatkozni, de elmondták, hogy a napelemes fejlesztésekre vonatkozó pályázatok eleve rosszak voltak.

Volt, aki a “dilettáns, agyonszabályozott” kiírás mellett példának azt is felhozta, hogy a rászorulóknak a kisebb, gagyibb rendszereket kínáltak,

amelyek viszont fajlagosan drágábbak, mint a nagyobbak, azaz ha meg is valósulna a támogatás, akkor a kisebb rendszert használók valójában nem járnának jól. Mások arról beszéltek, hogy a sok pályázati kérelem miatt meghosszabbodott az az idő, amit a nagy áramszolgáltatók az engedélyek elbírálására fordítottak, ma már ez ott tart, hogy egy-egy engedélyezésre akár hónapokat is várni kell. Volt olyan napelemes szakember, aki azért tartotta dilettánsnak a pályázati kiírást, mert nem lehetett vele tervezni. Az állam nem számolt azzal, hogy időközben változnak az árak. Lehet, hogy valaki a pályázat beadásakor kiválasztott magának egy rendszert, csakhogy azt senki nem garantálja, hogy az ár nem változik időközben. És természetesen változott, az ügyfelek szempontjából hátrányosan.

Jóllehet a kormány most sok mindent a háborúra és az energiaválságra tud kenni,

az orosz-ukrán események, de még az energiaválság sem magyarázza, miért nem bírtak el a pályázatokkal

- feltéve, ha tényleg azért nem történik semmi, mert túl sok pályázat érkezett. Nem hiába terjedt el a napelemes cégek piacán egy másik teória is, miszerint azért állnak ezek a projektek, mert nem jött meg Brüsszelből a várva várt pénz. A Portfolió egyik cikke szerint nem kell attól tartani, hogy ne lenne a pályázatokra forrás, mert egyes régiókban eltérő számú igények keletkeztek: valahol a vártnál kevesebben, valahol többen pályáztak, így az egyik régiós keretből át lehetne csoportosítani egy másik régiós keretbe a pénzt. Igen ám, de ahogy írtuk, a költségek időközben nagyon megemeltek. Ha a munkadíjak nem is változtak, sok mindennek az ára a duplájára nőtt. És az is kérdés, hogy ha már most, az első kör ennyire nyögvenyelősen megy, akkor mi lesz a második, ősztől induló körrel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!