szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hónapok, évek óta rohadó iskolai épületek, beázások, vastag penész, felbugyogó szennyvíz. A tankerületeknek láthatóan már akkor sem volt elég ideje, energiája és forrása az iskolák karbantartására, mielőtt az engedetlen tanárok megregulázása vált a legfőbb elfoglaltságukká. A szülők és diákok most elkezdték összeírni a károkat.

Miközben a központi irányítás alatt álló tankerületek éppen a sztrájkjogukért kiálló tanárok vegzálásával vannak elfoglalva, szülők és diákok egy Facebook-oldalon elkezdték összegyűjteni, milyen állapotok uralkodnak egy-egy, néha kifejezetten jónevű iskola épületében is. Az iskolák nevét a posztolók kérésére nem közöljük, de amint kapunk nyilvános reakciót, meg fogjuk nevezni őket.

"A 3. emeleti folyosón ne álljunk a plafonon lévő beázások alá! A tócsákra vigyázzunk! A folyosón a lehető legkevesebb ideig tartózkodjunk!" – áll egy pesti művészeti iskola folyosójára kirakott táblán a figyelmeztetés. A tábla azonban nem egy művészeti installáció, ahogyan a leomlott vakolat és a penészfoltok sem.

facebook

"Egy budapesti gimnáziumban rendszeresen feljön a szennyvíz a tanáriban" – írják az egyik posztnál, ahol videó is készült arról, hogyan önti el a többcentis, hullámzó víz a helyiséget, miközben ismeretlen eredetű darabkák és vécépapírfecnik úsznak a felszínén. Úgy tudjuk, hogy a felvétel júniusban készült egy jónevű II. kerületi gimnáziumban, de kérdésünkre a posztolója azt mondja, a szennyvíz azóta is visszatérő vendég a tanáriban.

facebook

Ázik a szőnyeg, a sebtiben felpakolt elektromos vezetékek még pont nem.

facebook

A folyosó több részén is tócsák terpeszkednek. Látszik, hogy a fal alsó részét is átmosta a víz, és a festék nagy darabokban pereg le róla.

facebook

"Az iskola igazgatója ma már nem kezel pénzt! A pénzt a tankerületek kezelik. Az állam befagyasztott mindent, ami nem bérkifizetés! Az elmúlt években sem történt semmi. Az igazgató jelentheti a problémát, de megoldás nem születik. Sok helyen a szülők, tanárok festenek, javítanak, de ez nem az ő dolguk!" – írják egy másik poszt alá, ahol több helyen lyukas ajtó látszik.

facebook

A már említett IX. kerületi pesti művészeti iskola falain már vezetékek is kilátszanak, annyira leomlott a külső vakolat, a plafon pedig több helyen teljesen átázott.

facebook
facebook

Egy budapesti belvárosi gimnázium épületének a vakolata hullik úgy, mintha nem is a magyar fővárosban lenne, hanem Csernobilban.

facebook

Egy másik budapesti iskolában már teljesen összegyűrődött a nedvességtől az ablakkeret, a falakon pedig hatalmas penésztelepek terjeszkednek.

facebook

Egy XI. kerületi iskolában a tócsák gyűlnek jó ideje. A posztoló szerint hónapok óta jelentik a tankerületnek, de nem történik semmi.

Az iskolák karbantartása a tankerületek feladata lenne, erre az intézményeknek se felhatalmazásuk, sem forrásaik nincsenek. Korábban részletesen beszámoltunk a Ferencvárosi Komplex Óvoda történetéről, ahol vállalhatatlan állapotok uralkodtak az udvaron, a speciális nevelési igényű gyerekek pedig legfeljebb a többi ovi rendben tartott udvaraira nyíló kilátásban gyönyörködhettek. "A libikókáról például hiányzik a fogózkodó, félig le volt törve, a múltkor csak az óvónéni lélekjelenlétén múlott, hogy nem nyársalta fel magát a gyerekem. A libikókán és a homokozón kívül még egy darab csúszda árválkodik az alig 7–8 méter széles kertben. Rosszul rakták össze, nem errefelé kellene néznie, de a gumiborítás is felszakadt már, ezek a gyerekek pedig néha még a saját lábukban is megbotlanak, nemhogy ebben" – mondta akkor az egyik szülő. Éveken át tartó próbálkozás után az óvoda udvarát azóta felújították, de a tankerület ezúttal is kimaradt a történetből, a felújítás költségeit az önkormányzat állta.

Nemrég a gödöllői Török Ignác Gimnázium állapotát mutattuk meg, amely vízben úszott.

Fellázadtak a gödöllői diákok a tankerület döntése ellen: hazamentek a tető nélküli iskolából

Bár épp a tankerület hívta össze csütörtök délutánra azt a szülői fórumot, ahol tájékoztatást adtak volna a gödöllői gimnázium helyzetéről, előző este lemondta a részvételt a tankerület-vezető. A szülők tüntetést tartanak. Az iskola ma is vízben úszik. UPDATE: a mai nap a Diákönkormányzat felszólítására a diákok hazamentek.

És Marcaliban is a gyerekek fejére folyt a víz:

A marcali iskolában is a plafonból folyik időnként a víz a gyerekekre

Az iskolában a rendezett oktató-nevelői munka biztosított - állítja a tankerület. A szülőket ez nem nyugtatja meg.

A Karinthy Gimnázium diákjai pedig ilyen körülmények között kénytelenek tanulni:

A Karinthy diákjai nemzetközi versenyeket nyernek, de közben lesújtó állapotok között tanulnak

A tankerületek az elmúlt hetekben vélhetően csak a figyelmeztetések, elbocsátások megfogalmazására, határozatok meghozatalára jelentős erőforrásokat biztosítottak. A tanárok megfélemlítése aktívan zajlik, a beázások elhárítása kevésbé. Ezt bővebben egyébként az alábbi cikkben fejtettük ki:

"Ennek a hatalomnak a természetrajzához tartozik a megfélemlítés és a retorzió"

A tanár-diák tüntetéseken összegyűlt tömeg egyelőre nem akar kormányt váltani, de a hatalom célja, hogy idáig ne is jussanak el. Egy, a mostanihoz hasonló tiltakozáshullámra a kormányzat háromféle válaszreakciót adhat. És már látszik, melyiket választotta az Orbán-kabinet: a megtorlást. Ennek érdekében pedig bevetik a "rendember" Pintér Sándort, valamint a megfélemlítés széles eszköztárát is.

A szétroncsolt ajtófélfák javításában, vagy az omló vakolat újfafestésében a jelek szerint az iskolák egy része egyelőre előbb számíthat arra, hogy vállalkozó kedvű szülők nekiállnak barkácsolni, minthogy a tankerület elintézi a javításokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagy Iván László hvg360

Staffan I. Lindberg demokráciakutató: Többszázezres tüntetésekkel már megingatható az Orbán-rezsim

„Az illiberális demokrácia egy oximoron, ilyen nem létezik” – mondta a hvg360-nak Staffan Ingemar Lindberg, a Göteborgi Egyetem demokráciakutató-intézete, a V-Dem igazgatója. A kutatócsoport 2014 óta publikál évről évre demokráciaindexeket, és már 2019-ben választási autokráciaként tartották számon Magyarországot, 180 országból csupán a 91. legerősebb demokratikus intézményrendszert tudhatjuk magunkénak, az Európai Unióban messze a legrosszabbat. Lindberg szerint az autoriter rendszereket le lehet váltani demokratikus eszközökkel, de ehhez eddig nem látott tömegtüntetések és alulról szerveződő ellenzék kell.