szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Békésszentandráson az iskola egyházi átvétele egy öthektáros területet is érint, eszük ágában sincs az egészet ingyen odaadni a püspöknek. Kübekházán pedig az ingatlanban működik a központi főzőkonyha, és egy civil közösségi ház, itt ezek működése kerülne veszélybe az átadással.

Inkább bilincsben vitetné el magát a békésszentandrási polgármester, mintsem átadja a település tulajdonában levő iskolát a Szeged-Csanádi Egyházmegyének, Sinka Imre bejegyzését a Telex vette észre. A békésszentandrási polgármester kirohanását megelőzően már Kübekháza is jelezte, hogy kénytelenek tudomásul venni, hogy az egyházmegye bejelentkezett az iskolájuk ingatlanának átvételére, de egyáltalán nem veszik jónéven.

A hódmezővásárhelyi polgármester is kiakadt a kilátásba helyezett vagyonvesztésen, itt ráadásul, korábban már százmilliós adásvételről egyeztettek az egyházzal, most meg vihetik ingyen. Ezek voltak az első reakciók az egyházak igénybenyújtásáról, amelyet egy tavaly decemberi törvénymódosítás tett lehetővé. Azóta már a testületek is megtárgyalták a váratlanul beesett egyházi igényeket, és kiderült, hogy azon túl, hogy nem szeretnék ingyen odaadni, még csak nem is egyszerű az átadás.

A múlt héten eszméltek rá az önkormányzatok annak a törvénymódosításnak a súlyára, amelyet még tavaly decemberben fogadott el a parlament, és amely lényegében egy korábbi egyházi kárpótlási lehetőséget újít meg. Ennek értelmében az önkormányzatoknak át kell adniuk azokat az ingatlanjaikat az egyház tulajdonába, amelyekben az igénylő szakrális, vagy köznevelési tevékenységet folytat, mindezt ingyenesen. A törvény adta lehetőségével több egyház is élt, az iskolák esetén február 28-ig kellett jelezniük az igényeket. Ezen háborodtak fel több településen, és miután már a helyi testületek meg is tárgyalták, az is kiderült, hogy az elvi kifogások mellett számos praktikus akadály is lehet.

Békésszentandráson az iskola épülete egy ingatlani nyilvántartáson szerepel egy öthektáros területtel, amelyen turisztikai feladatokat is ellátnak, ugyanis szálláshelyeket is működtet a település, de a közmunkásoknak is ezen a területen vannak feladataik, telephelyük, valamint ivóvízkutak, és műfüves focipálya is van a területen. Bár Sinka Imre, békésszentandrási polgármester a közösségi oldalon valóban azt írta, hogy inkább vigyék el bilincsben, mintsem hogy átadja az iskolát, arról mégis gondoskodott az testület, hogy kezdeményezzék a telek megosztását, legalább ne vigyen mindent a püspök, ha már a törvény az einstandot lehetővé teszi.

A kübekházi képviselők is megtárgyalták a püspöki megkeresést, és arra jutottak, hogy mivel az iskolájukban, amit egyébként tizenhárom évvel ezelőtti döntésük szerint vett át a katolikus egyházmegye, több felújítás is történt, amelyeket uniós forrásokból finanszíroztak, de ebben az épületben működik a központi főzőkonyhájuk, és a civil közösségi házuk is, és ezen az ingatlanon tervezik felépíteni a bölcsődét, amire 140 millió forint támogatást nyert az önkormányzat, így a kötelező fenntartási idő miatt nem is olyan egyszerű az ingatlanátadás, mivel az önkormányzat tulajdonában van, és a pályázat kedvezményezettjei is ők, nekik kell azzal elszámolniuk is. Mindkét településen további egyeztetésekre várnak az egyházmegyével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!