A cégeknek is komoly fejfájást okozhat az új kedvezményes lakáshitel

A 35 éven alattiak átlagfizetéséből eleve kijöhet egy fővárosi garzon törlesztője a kedvező hitelt felvéve, de igazán azok járhatnak jól, akik be tudják húzni erre a lakhatási támogatást. Erről azonban meg kell győzzék munkaadóikat, például hogy ilyen formában adjanak fizetésemelést, vagy új munkahelyet keresni.

  • HVG HVG
A cégeknek is komoly fejfájást okozhat az új kedvezményes lakáshitel

Megduplázódhat a fiatal első lakásvásárlók száma a napokban bejelentett, kedvezményes Otthon Start hitel és a tavaly decemberben a 35 éven alattiak számára bevezetett 150 ezer forintos lakhatási támogatás kombinálásával – állapította meg friss összeállításában az Ingatlan.com. Az ingatlanpiaci szakértő azzal számol, hogy szeptembertől egy éven belül 60-70 ezer fiatal is belevághat az első lakása megvásárlásába. Az érintett 18-35 éves korosztály 2020-23 között évente 30-34 ezer ingatlanvásárlást bonyolított le, és 1,2 millióan vannak, amivel ők adják az alkalmazásban állók negyedét. 

Az elemzésből kiderül, hogy a korosztály átlagfizetéséből – a KSH adatai szerint a 20-29 éveseké havi nettó 415 ezer, a 30-39 éveseké 489 ezer forint – az adósságfék szabályok alapján átlagosan 40,8-50 milliós hitelt lehet felvenni. A kedvezményes hitelprogramban előírt 10 százalékos önerővel számolva így 44,8-55,6 millió forintos ingatlanokat tudnak finanszírozni, amiből már Budapesten is kijön egy 34-43 négyzetméteres garzonlakás. 

Orbánék lopva az egyénre terhelik a kockázatokat, és piacosítják a családpolitikát

Cunamiként zúdítja a kormány a támogatásokról szóló bejelentéseket az emberekre a Pride miatti blamázs óta, hátha ezzel szavazókat nyer vissza. Pedig ezek a támogatások valójában azt mutatják, hogy az állam továbbra is igyekszik kivonulni a szociálpolitikából, és az egyénre próbál hárítani minden felelősséget – mondja Kramarics Szandra, a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont kutatója.

A lakhatási támogatás alkalmazása pedig nem csak a munkavállalónak, de a munkaadónak is jó lehet.

Előbbiek esetében Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint bár a jelenlegi, azaz a meglévő bért nem lehet kiváltani a lakhatási támogatással, a fizetésemelés során viszont megoldást jelenthet. Ha valaki a munkahelyén új munkakörbe kerül, akkor a meglévő fizetésének egy részét is kiválthatják lakhatási támogatással. Szintén be tudják építeni a támogatást a fizetésükbe azok a fiatalok, ha munkahelyet váltanak. „Így könnyen lehet, hogy azok a munkáltatók, akik nem adnak ilyen támogatást az amúgy első lakásvásárlást tervező fiataloknak, versenyhátrányba kerülhetnek” – figyelmeztetett a szakember. 

A munkáltatóknál pedig a lakhatási támogatás adómentességéből lehet előnyt kovácsolni: úgy tud 10 százalékkal nagyobb fizetésemelést biztosítani a fiataloknak, hogy közben a bérköltségei 25 százalékkal csökkennek. Bár eddig alig akadt olyan cég, amely adott volna ilyet.

Balogh László szerint mindezzel komoly mozgások indulhatnak be nem csak a lakáspiacon, de a munkaerőpiacon is. 

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek