szerző:
ingatlanmenedzser.hu
Tetszett a cikk?

A már beadott, de el nem bírált építőipari pályázatok értéke 890 milliárd, a kiírásra váróké 300-350 milliárd forint...

A már beadott, de el nem bírált építőipari pályázatok értéke 890 milliárd, a kiírásra váróké 300-350 milliárd forint, ekkora megrendelésre számíthat 2013-ig az építőipar - mondta Petykó Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) elnöke csütörtökön az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) közgyűlésén.

Szaló Péter, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára  a közgyűlésen arról számolt be, hogy az építési törvény módosítása februárban kerül a parlament elé, és eszerint az építési engedélyeket a települési jegyzők helyett a járási hivatalok adják majd ki 2013 elejétől.

Az NFÜ elnöke elmondta, hogy a 2007 és 2013 közötti uniós tervezési időszakban Magyarország 8 ezer milliárd forinthoz jut. A kormányváltásig ebből 940 milliárd forintot fizettek ki, ez mára 2.100 milliárd forintra nőtt. A meghirdetésre váró összeg 1.094 milliárd forint, a pályázatok várhatóan márciustól jelennek meg. Erre azért van szükség, mivel a meghirdetés és a szerződés aláírása között - átlagosan - 465 nap telik el, és a projekteket 2013 végéig be kell fejezni.

 

 

Arról is beszélt az elnök, hogy a termelés csökkenését fel kellene használni a szabályozási környezet rendbetételére, de erre eddig nem került sor, pedig a Nemzetgazdasági Minisztériumban működik az építésgazdasági bizottság, a belügyben pedig az építési fórum. Tolnay Tibor arra hívta fel a döntéshozók figyelmét, hogy ha jövőre 160 milliárdot akarnak épületenergetikai felújításokra fordítani, akkor az állami épületek felújítását máris el kell kezdezni terveztetni, hogy a pályázat lezárultával azonnal kezdődhessen a munka.
Ahhoz, hogy a keret biztosan kimerüljön, 5-10 százalékkal magasabb lesz a meghirdetett pályázatok végösszege az említett 1.094 milliárd forintnál - mondta Petykó Zoltán. Az elnök beszélt arról is, hogy a jelenlegi pályázati rendszer legnagyobb gondja a finanszírozás hiánya. Ezért a kormány olyan rendszert dolgoz ki, amelyben a közbeszerzésen nyertes vállalkozók előleget kapnak, az első 20 százalék a munkaterület átadásakor jár.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!