szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az élet sokszínűségének szemléltetésére ma New Yorkban bemutatták az elmúlt évben felfedezett legérdekesebb, legkülönlegesebb új fajok 10-es toplistáját.

Tavaly a tudósok 18 ezer állat- és növényfajt fedeztek fel, ennyivel bővült a kétmillió ismert faj száma. A legérdekesebb új fajok tízes listáját a New York-i Környezetvédelmi és Erdészeti Állami Egyetem tette közzé.

A lista első helyezettje egy rég kihalt faj, egy dinoszaurusz. A pokoli csirke becenevű Anzu wyliei a Tyrannosaurus rexszel egy időben élt, fészket épített és tojásokat rakott. Csőre és üreges csontjai voltak, karját és farkát toll fedte. A röpképtelen madár maradványaira Dakotában bukkantak rá, ezek alapján 3,5 méteres és 300 kilogrammos lehetett.

esf.edu
esf.edu

A listára két állat is különleges nevelési módszerei miatt került fel. A csontkamradarázs (Deuteragenia ossarium) kémiai fegyvert használ, hogy távol tartsa a ragadozókat utódaitól: fészke külső kamrájában hangyatetemekből emel falat ellenük. A hangyák sok kémiai anyagot állítanak elő, amelyek a hangyaboly illatát kölcsönzik a darázsfészeknek, ez pedig elüldözi az esetleges támadókat.

Egyedülálló módon hozza világra utódait egy indonéz béka. A világ 6455 békafajával ellentétben a Limnonectes larvaepartus egyike annak a mindössze 10-12 fajnak, amely belső megtermékenyítéssel szaporodik, és azok közül is az egyetlen, amely nem kisbékákat szül, vagy megtermékenyített petéket rak le, hanem ebihalakat hoz a világra.

A tengeri gabonakörök rejtélyét oldotta meg egy a gömbhalféle: a Japánhoz tartozó területeken élő Torquigener albomaculosus hímjei két méter széles, kerek formákat alakítanak ki a tengerfenéken, így udvarolnak a nőstényeknek, amelyek a körök magasított peremébe rakják petéiket.

Két növény is szerepel a listán. A Tillandsia religiosát Mexikó bizonyos régióiban minden évben felhasználják a karácsonyi díszítéshez, mégis a kutatók számára eddig ismeretlen volt, csak idén kapta meg tudományos nevét. A december és március között virágzó, 2000 méteres magasan élő másfél méteres növény a merőleges sziklafalakon is képes nőni.

A Balanophora coralliformis - ahogy neve is utal rá - korallra emlékeztető külsővel rendelkezik, mégis a szárazföldön, ráadásul 1500-1700 méteres magasságban él kizárólag a Fülöp-szigeteki Luzon egyik hegyoldalán, ezért is maradhatott sokáig rejtve a tudósok elől.

A különleges fajok listáját Carl von Linné (1707-1778) svéd botanikus és zoológus május 23-ai születésnapja alkalmából mutatták be. Linné nevéhez fűződik a modern rendszertan megalkotása.

Nincs italbolt, nincs támogatás: a kistelepülések nagy része labdába sem rúghat a kocsmapályázaton

Nincs italbolt, nincs támogatás: a kistelepülések nagy része labdába sem rúghat a kocsmapályázaton

„Biciklire fel, és jobb lesz az életünk!” –  a kerékpározás története az antropológus szemével

„Biciklire fel, és jobb lesz az életünk!” – a kerékpározás története az antropológus szemével

Kalács helyett babka? Íme a diós csoda gluténmentes receptje húsvétra!

Kalács helyett babka? Íme a diós csoda gluténmentes receptje húsvétra!

Ez most akkor laptop vagy tablet? Szemmel látható változásra készül az Apple az új iparági pletyka szerint

Ez most akkor laptop vagy tablet? Szemmel látható változásra készül az Apple az új iparági pletyka szerint