szerző:
Népszabadság
Tetszett a cikk?

Az ügyészség szerint 122 millió forintos vagyoni hátrányt okozott egy ingatlanügylettel saját városának Pásztor Béla, Veresegyház polgármestere, aki a legrégebben hivatalban lévő magyarországi városvezető. Az ügyész keddi vádbeszédében felfüggesztett börtönbüntetést kért a települését 1965 óta irányító Pásztorra. A polgármester ügyvédje szerint nemhogy hűtlen kezelés nem történt az ügyben, de még gyarapodott is a város vagyona – írja a szerdai Népszabadság.

A perbeszédekkel folytatódott a 72 éves Pásztor Béla büntetőpere kedden a Budapest Környéki Törvényszéken, a korábbi Pest Megyei Bíróságon. A polgármester ellen 2008-ban indult büntetőeljárás, az ingatlanügyletet kétszer is vizsgálta a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság, és mindkétszer vádemelési javaslattal küldte tovább a megyei főügyészségnek. Ott viszont mindkétszer megszüntették a nyomozást, bűncselekmény hiányára hivatkozva.

A feljelentők azonban panasszal éltek a megszüntető határozat ellen a Legfőbb Ügyészségnél, ahol 2010 nyarán kivették az ügyet a Pest megyeiek kezéből, és az aktákat átküldték a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Főügyészségre. Szolnokon végül különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt vádat emeltek Pásztor Béla ellen.

Az ingatlanügy 1996-ig nyúlik vissza, akkor értékesített a veresegyházi önkormányzat egy 2,5 hektáros belterületi ingatlanegyüttest egy kft-nek. A szerződést aláíró polgármester erről csak utólag tájékoztatta a testületet, pontosabban annak csak a tényéről, ám részleteket nem kötött a képviselők orrára. Így arról sem beszélt, hogy a szerződésben az önkormányzat 13 napos határidővel vállalta az eladott telkek teljes közművesítését. Sőt, az is szerepelt a dokumentumban, hogy a vevő napi 100 ezer forintos kötbért érvényesíthet az önkormányzattal szemben, ha a város nem teljesíti a közművesítési kötelezettségét – olvasható a cikkben.

Ezt a munkát végül csak 2002-ben fejezték be, de a vevő eleinte nem tett jogi lépéseket a kötbérrel kapcsolatban. Csak 2003-ban fordult bírósághoz, a polgármester szerint azért, mert megromlott a viszonya a vállalkozóval. Az ügyben végül peren kívül egyeztek meg 2006-ban.

Papp Gábor, Pásztor Béla ügyvédje szerint sokat elárul az a tény, hogy a Pest Megyei Főügyészség korábban két alkalommal is bűncselekmény hiányában szüntette meg a büntetőeljárást. A védő ezúttal is azzal érvelt, hogy Pásztor Béla nem szegte meg az önkormányzat vagyonkezelési szabályait, ráadásul összességében nem érte vagyonvesztés a várost. A bíróság január 23-án hirdet ítéletet az ügyben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!