szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A változó társadalmi-politikai körülményekre innovatív megoldásokkal reagáló projekteket támogató SozialMarie tegnap a tizedik alkalommal díjazta a legjobb szociális innovációkat. Három magyar projekt is célba ért.

A SozialMarie  célja, hogy közkinccsé tegyen innovatív szociális ötleteket és megvalósult projekteket, és elősegítse az újító kezdeményezések közötti kapcsolatok építését. A kitüntetett projektek az új ötletek átvételére vagy folytatására inspirálhatnak másokat. A 2014-es kiírásra érkező pályázatok közül a szervezet februárban a 35 legjobb jelöltet ismertette (18 osztrák, 8 magyar, 5 cseh, 2 szlovén, 1 horvát és 1 szlovák) - közülük 15-en díjazottként távozhattak a a május 1-i díjátadóról.

A TASZ harmadszor is elnyerte a szociális innovációért járó díjat, de a Jarokelo.hu és a Tollfosztás is a nyertesek között volt. (A SozialMarie Facebook oldala itt érhető el) 

A három fődíj mindegyikét az idén osztrák pályázat nyerte (míg tavaly az első díjat a toldi biobrikett-program vitte el, a második helyezett cseh, a harmadik díjas pedig horvát pályázat lett). A 15.000 euróval járó fődíjat egy olyan kezdeményezés kapta, amely a vizsgálati fogságba került fiatalkorúaknak nyújt segítséget. A kezdeményezésnek köszönhetően rövid időn belül a harmadával csökkent a vizsgálati fogságban lévők száma.
A második, 10.000 eurós elismerést az építészet és textilművészet találkozására épült kezdeményezés kapta, mellyel a 6-15 éves iskolások újfajta tereket teremthetnek meg a maguk számára. Az 5000 eurós, harmadik helyre a „bécsi szomszédnők” (Nachbarinnen in Wien) kerültek, akik új programot vezettek be a friss bevándorlók megsegítésére.

A tizenkét, 1000 euró pénzjutalommal járó díj egyikét a TASZ (Társaság a Szabadságjogokért) és A Város Mindenkié csoport együttműködése nyerte. Az Összefogás a hajléktalanság kriminalizációja ellen a hajléktalanokat érő hatósági zaklatás és az őket büntető szabályok ellen jött létre. A zsűri értékelése szerint „a Társaság a Szabadságjogokért médiaismertségének köszönhetően A Város Mindenkié többségében hajléktalan tagjainak akciói hatékonyabban jelennek meg a nyilvánosság előtt. A megtapasztalt igazságtalanság nem marad pusztán személyes szégyen, hanem „összegyűlik” és peres úton hasznosul. A diszkrimináció elleni egyéni pereket könnyebb a médiának követnie és így politikai, azaz kollektív hatást elérni.” A TASZ 2012-ben a Fogyatékosügyi programmal, 2007-ben pedig a Médiamonitor programmal nyert már SozialMarie díjakat.

A Jarokelo.hu oldal a városlakók bejelentései alapján járul hozzá a város fejlődéséhez és a tapasztalt problémák megoldásához. A zsűri értékelte, hogy a projekt kihasználja a közösségi média kínálta új kommunikációs lehetőségeket a városlakók és az önkormányzatok között. „Az egyik bejelenti a környék feltűnést/nemtetszést keltő állapotváltozásait, megoldási javaslattal vagy éppen anélkül – a másik pedig megtalálja a módját az észlelt helyzet jobbításának. … A civil társadalom felelősségteljes tevékenységét kihasználja a helyi adminisztráció.”

A Tollfosztás a Független Színház 2009 óta folyamatosan alakuló, fejlődő kezdeményezése, amely egyszerre célozza kortárs cigány dráma létrehozását, cigány színészek képzését, és a cigánysággal kapcsolatos témák köztudatba emelését, sztereotípiák nélkül. A projekt eredményességét számos nemzetközi bemutató, film, és a színdarabban szereplő több színész professzionális képzése is jelzi. A Tollfosztás a zsűri szerint „megtöbbszörözi a szociális innovációt: a résztvevők (szakmailag) felemelkednek, a kulturális szcénát ösztönzi a tartalom és a forma, az iskolák nyitnak egy diskurzus felé, amelyet elhanyagolt a társadalom.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!