Tetszett a cikk?

Olasz lapok szerint az energiaügyi biztos posztjára jelölt Kovács László keddi leszavazásával vághatnak vissza a néppártiak az Európai Parlamentben (EP) azért, hogy előzőleg a polgári jogokkal foglalkozó bizottság elutasította az olasz Rocco Buttiglione jelölését az Európai Bizottság igazságügyi, szabadságjogi és biztonsági biztosának tisztségére.

A La Repubblica brüsszeli beszámolójában arra emlékeztet, hogy az EP nem szavaz külön a biztosokról, s a döntés - hogy támogatja-e az olasz kormány által jelölt Buttiglionét - igazából az Európai Bizottság leendő elnökén, José Manuel Durao Barrosón múlik. A lap szerint "a néppártiak arra készülnek kedden, hogy egy szocialista főt is a tárgyalóasztalra helyezzenek, Kovács László magyar külügyminisztert, aki az energiaügyi biztos posztjának várományosaként a legrosszabbul szereplő jelölt volt a bizottsági meghallgatásokon". A néppártiak elutasítására készülnek, hogy a frakcióvezetők szerdai találkozóján ez is a tárgyalások témája legyen.



A Corriere della Sera szerint is a szocialista Kovács László jelölésének elutasítása lesz az, amit az EP-jobboldal a tárgyalások mérlegének másik serpenyőjébe helyez, egyfajta árukapcsolást hozva létre a Buttiglione-üggyel.



A torinói La Stampa szerint a brüsszeli patthelyzet és szembenállás miatt a néppártiak úgy döntöttek, hogy Kovács László bizottsági szavazásánál nyitnak új frontot, ő ugyanis a meghallgatáson elég sok bírálatot kapott.



Az olasz sajtó pártállásának megfelelően értékelte, hogy Brüsszelben az egyik bizottság leszavazta Buttiglione biztosi jelölését: a jobboldali lapok "antikatolikus támadásról" cikkeztek, míg a baloldali orgánumok szerint a "brüsszeli pofon" nyomán új személy jelölését kellene fontolóra vennie Rómának.



Buttiglione, aki mélyen hívő katolikus jogászprofesszor, múlt heti bizottsági meghallgatásán úgy vélekedett, hogy a homoszexualitás "betegség", a családon belüli viszonyokkal kapcsolatban pedig őskonzervatív nézeteket képviselt.



Buttiglione megítélése szerint az olasz baloldal - szövetségben a zöldekkel, a liberálisokkal, no és a homoszexuálisok lobbijával - csapdát állított neki. "Azért ért hátrányos megkülönböztetés, mert katolikus vagyok" - jelentette ki, a vallási türelmetlenség megnyilvánulásaként minősítve a brüsszeli bizottsági szavazást, amely sértő az olasz kormányra nézve is. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!