szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Öt személy ellen folyik nyomozás a Paksi Atomerőműben 2003. április 10-én keletkezett üzemzavar miatt - közölte a rendőrség.

"2003. július 3-a óta folyik a nyomozás hivatalos helyről érkezett feljelentés alapján" - mondta el Ferenczi László alezredes, a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. Hozzátette: 2005 februárjában jutott a nyomozás olyan stádiumba, hogy visszaélés radioaktív anyaggal vétség megalapozott gyanúja miatt a rendőrség öt főt gyanúsítottként kihallgatott.

Ferenczi László alezredes az MTI kérdésére nem kívánta megerősíteni vagy megcáfolni a Magyar Nemzet című napilap pénteki számában megjelent információt, miszerint a rendőrség többek között egykori osztályvezetőket és nyugdíj előtt álló dolgozókat gyanúsított meg radioaktív anyagokkal való visszaélésekkel.

Az alezredes az MTI kérdésére nem kívánta a feljelentőt sem megnevezni, ám a Magyar Nemzet és az MTI forrásai szerint Illés Zoltán fideszes országgyűlési képviselő tett feljelentést.

Ugyanakkor az atomerőmű szóvivője, Mittler István pénteken az MTI-hez eljuttatott közleményében a paksi atomerőműről "néhány mai napilapban megjelent hírre reagálva" azt közölte, hogy Illés Zoltán két évvel ezelőtt ismeretlen tettes ellen tett feljelentést, "azzal vádolva a paksi atomerőművet, hogy az 20 éve folyamatosan, engedély nélkül termeli a villamos energiát".

A 2003. április 10-i üzemzavart, melynek során radioaktív gázszivárgást észleltek az atomerőmű karbantartás alatt lévő 2. számú blokkjánál, a hétfokozatú nemzetközi nukleáris eseményskálán először a 2. fokozatba sorolták; később azonban, miután víz alatti kamerákkal megvizsgálták a fűtőanyagkötegeket, és sérültnek találták őket, az eseményt hármas fokozatba sorolták. Pakson ez volt az első hármas besorolású esemény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Húsz évvel tovább működtetnék a paksi erőművet

Biztonságosan megvalósítható a paksi atomerőmű blokkjainak 20 éves üzemidő-meghosszabbítása, ezt már a 2000-ben készített megvalósíthatósági tanulmány is igazolta a Paksi Atomerőmű Rt. internetes címén közölt tájékoztató szerint. Ennek alapján hozott elvi döntést a tulajdonos, és 2001. októberben előkészítő program indult.

MTI Gazdaság

Kocsis István: nincs napirenden Paks privatizációja

Nincs napirenden sem a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt.-nek, sem leányvállalatának, a Paksi Atomerőmű (PA) Rt.-nek a privatizációja – jelentette ki Kocsis István, az MVM első embere, egyben a Paksi Atomerőmű leköszönő vezérigazgatója.

MTI Itthon

Befejezték a paksi 2. blokk műszaki felülvizsgálatát

A hétvégén sikeresen befejeződött a főjavítás alatt álló 2. blokk visszaindításához szükséges, a reaktor és a fővízkör műszaki biztonságtechnikai felülvizsgálata, a nyomáspróbákat követően megkezdődött a rendszer felfűtése az indításhoz - közölte hétfőn az atomerőmű szóvivője.

MTI Itthon

Tűz a Paksi Atomerőműben

Kisebb tűz ütött ki a Paksi Atomerőmű területén csütörtök este. A beszámolók szerint a lángok egy zárt lépcsőház előterében kialakított dohányzó helyen csaptak fel, ahol a jelenleg is folyó tetőszigetelési munkákhoz szükséges segédanyagokat tároltak. A tüzet vélhetőleg egy égő csikk okozta.