szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz bejelentést tesz a Legfőbb Ügyészségen a Motim Kft. privatizációja tárgyában, mivel szeretné elérni, hogy kiderüljön, a privatizáció, amelyben Gyurcsány Ferenc érdekeltségi körébe tartozó cég vett részt, törvényszerűen és úgy zajlott-e le, hogy az adófizetőket és a költségvetést nem érte kár - közölte a fideszes Szijjártó Péter.

Az ellenzéki politikus a cég bejárata előtt tartott mosonmagyaróvári sajtótájékoztatóján cégbírósági információkra hivatkozva elmondta: a Motim Kft.-t 1996 januárjában privatizálták. A privatizációs tendert egy konzorcium nyerte meg, amelynek egyik tagja a Gyurcsány Ferenc érdekeltségi körébe tartozó Altus Rt., a másik pedig a GPS Kft. A GPS Kft. korábbi tulajdonosa Gyurcsány Ferenc és az Altus Rt. volt, azonban 1995 őszén a GPS Kft.-t az eladásra váró, állami tulajdonban lévő Motim kft. akkori menedzsmentjének három tagja megvette Gyurcsány Ferenctől és az Altus Rt.-től. A privatizáció előtt álló Motim Kft. 1995 decemberében, 13 nappal a privatizációs folyamat lezárása előtt szintén beszállt a GPS Kft.-be úgy, hogy annak törzstőkéjét 30 millió forintról 370 millió forintra emelte.
 
A Motim a privatizáció után  részvénytársasággá alakult. A Gyurcsány Ferenc által képviselt Motim  Rt. 1996 végén kiszállt a GPS Kft-ből, és a 340 millió forintos névértékű üzletrészét egy millió forintért adta el a Motim Kft. egykori menedzsmentje három tagjának. Az ellenzéki politikus úgy véli: ezek a tranzakciók "alkalmasnak látszanak arra, hogy a Motim Kft. eladása nem az adófizetők és nem a költségvetés érdekét szolgáló módon történt meg". Ennek tisztázása érdekében fordulnak a Legfőbb Ügyészséghez - mondta.

Szijjártó Péter kijelentette: a ügyet illetően jogosan vetődik fel a kérdés, vajon a Motim menedzsmentje a privatizáció során kinek az érdekét képviselte. Képviselte-e az államét, amelynek az volt az érdeke, hogy "minél több pénzt lehessen kapni a Motim Kft.-ért, vagy esetleg a saját és Gyurcsány Ferenc érdekét képviselte, (...) hogy a lehető legkevesebbet kelljen fizetni a Motim Kft.-ért." A fideszes politikus szerint jogosan adódik az a kérdés is, hogy 13 nappal a privatizáció előtt állami cég vajon miért emel 340 millió forinttal törzstőkét a megvásárlására készülő cégben. És az hogyan lehet, hogy a 340 millió forintot érő törzstőkerész egy esztendő leforgása alatt egymillió forintra értékelődött le? - tette fel a kérdést a politikus.

Ezek a  tranzakciók "alkalmasnak látszanak arra, hogy a nemzeti vagyon jelentős elemét meglehetősen furcsa módon és az adófizető polgárok érdekeit nem szolgáló módon adják el" - mondta Szijjártó Péter. Szerinte növeli az ügy jelentőségét, hogy "a vevői oldalon megint csak ott találjuk a Magyar Köztársaság jelenlegi miniszterelnökét, aki mögött tudjuk, hogy egy jelentős cégháló alakult ki a korábbiakban". Kérdésre válaszolva Szijjártó Péter közölte: a Motim Rt.-ben jelenleg az Altus Rt. 49,66 százalékos részvénycsomaggal szerepel. A Motim vételára 705 millió forint volt, amelynek jelentős részét banki  hitelből fedezték.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Tetthelysorozatot indít a Fidesz

Tetthelysorozatot indít a Fidesz, amelynek során olyan állami tulajdonú vállalatokat mutatnak be, ahol a vezető pozícióban lévők "részesei voltak annak a meggazdagodási folyamatnak, amelyet az Apró-Gyurcsány érdekkör elkönyvelhetett" - közölte Szijjártó Péter országgyűlési képviselő.

MTI Itthon

Újabb epizód a Fidesz "Tetthely" sorozatában

Szijjártó Péter, a Fidesz országgyűlési képviselője szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök jól körülhatárolható "érdekszövetsége" az egész országot "ki akarja sajátítani". Erről a politikus vasárnap Budapesten beszélt.