szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hvg.hu érdeklődésére a rendőrségen azt közölték, hogy nem volt védett tanú az a szerb-montenegrói férfi, aki a kecskeméti maffiaperben tett vallomást, ám hétfőn nyomtalanul eltűnt. A nemzeti hírügynökség a bírót idézve mégis védett tanúként említi a férfit.

Az MTI beszámolója szerint Fodor Endre tanácsvezető bíró, a Kecskeméten folyó maffiaper csütörtöki tárgyalási napjának kezdetén közölte: nyomtalanul eltűnt az a szerb-montenegrói állampolgárságú védett tanú, aki korábban vádalkut kötött a hatóságokkal, ezért elmarad tervezett szembesítése a per egy másik védett tanújával.

Még a neve is ismert volt
A szerb-montenegrói férfi kiléte ismert volt a vádlottak, sőt még a nyilvánosság előtt is, miután egy napilapnak korábban már nyilatkozott. A sajtóban még a teljes neve (Szlobodan Sztojanovics) is több ízben megjelent. Sztojanovics a tárgyaláson több alkalommal is terhelő vallomást tett Radnaira. Volt megbízóját többek között az Aranykéz utcai robbantással, Boros Tamás megölésével, illetve Fenyő János meggyilkolásával is összefüggésbe hozta.
Fodor Endre elmondta, hogy a korábban kihallgatott szerb-montenegrói állampolgárságú tanú és a negyedik védett tanú szembesítése elmarad, mert Slobodan S. eltűnt. "A rendőrök által megbeszélt időpontban nem jelent meg a tanú, akit Kecskemétre kellett volna szállítani" - mondta a bíró.

Ismertette, hogy a védett tanú által megadott lakcímen nem találták a férfit, mobiltelefonja ki van kapcsolva. A szerb férfi, aki korábban a per elsőrendű és másodrendű vádlottja mellett dolgozott testőrként, a bíróság előtt részletes, Radnaiékra terhelő vallomást tett.

A hvg.hu szerette volna megtudni, hogy hogyan fordulhatott elő, hogy egy védett tanú egyszerűen eltűnik a hatóságok elől. Érdeklődésünkre azonban az ORFK sajtóosztályán azt közölték: a védett tanúként említett szerb-montenegrói férfi mégsem volt védett tanú.

Tanúvédelem Magyarországon

A hatóság a tanú kérelmére vagy hivatalból elrendelheti, hogy a tanúnak a személyi adatait - a nevén kívül - az ügy iratainál elkülönítve, zártan kezeljék. Ha a tanú személyi adatainak zárt kezelését rendelték el, ettől kezdve hatóság biztosítja, hogy a tanú zártan kezelt adatai az eljárás egyéb adataiból ne váljanak megismerhetővé és a megidézett tanú személyazonosságát az azonosításra alkalmas iratok megtekintésével állapítják meg. 

Ha a büntetőeljárásban részt vevő tanú védelme az előző pontban ismertetett személyi védelem keretében nem biztosítható, akkor ún. Védelmi Program keretében kell védelemben részesíteni.

A rendőrség a fenyegetett helyzetben lévő személlyel megállapodást köt. A Védelmi Program felelőse a Tanúvédelmi Szolgálat, amely a rendőrségen belül a Védelmi Program ellátására szervezett egység. Védelmi Programra megállapodás a kiemelkedő súlyú bűncselekménnyel összefüggő büntetőeljárásban részt vevő, a hatósággal együttműködő tanúval, sértettel vagy terhelttel köthető.  

A maffiaper

Az összesen 11 vádlott ellen folytatott eljárásban annak bizonyítása a tét, hogy Radnai László vállalkozó valóban hierarchikus bűnszövetkezetet működtetett-e. A vád szerint igen, mégpedig úgy, hogy ez a szervezet ellenőrizte a főváros környéki kábítószer-kereskedelmet és prostitúciót, védelmi pénzeket szedett és fegyvereket csempészett, hogy átvegye az irányítást a Balaton északi partján is, pontosabban szlovák bérgyilkosokkal akarták megöletni az ottani szórakozóhelyek többségét védve zsaroló férfit, akit a vádirat megint csak vállalkozóként aposztrofál.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A Fenyő gyilkosságról beszélt a védett tanú

A Fenyő Jánost meggyilkoló albán csoport kapcsolatban állt a kecskeméti maffiaper elsőrendű vádlottjával, Radnai Lászlóval – ezt állítja a védett tanú. A szerb nemzetiségű férfi azt is elmondta, hogy tudomása szerint az Aranykéz utcai robbantás és a Fenyő-gyilkosság elkövetője nem ugyanaz.