szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Kínával szembeni vízumkényszer megszüntetését, a nemzetközi intézmények rendszerének felülvizsgálatát és a kínai társadalmi modell tiszteletét szorgalmazta a pekingi a Csing-hua egyetemen tartott előadásában Gyurcsány Ferenc.

© miniszterelnok.hu
A magyar miniszterelnök arra hívta fel a figyelmet, hogy az egységesülésében elbizonytalanodó Európa "két tűz közé került", a nála sokkal nagyobb tempót diktáló Egyesült Államok és Kanada, illetve Ázsia között. Európa évek óta nem tudja felvenni a versenyt, s most arra a kérdésre kell választ adnia, hogy miként tudja egyeztetni a versenyképességet a hagyományos európai szociális modell fenntartásával.

Gyurcsány Ferenc szerint tanulni kellene abból a kínai mondásból, hogy úgy kell fejlődni, ahogy azt az idő megköveteli. Európa úgy akar fejlődni, ahogy a múltban megszokta, s ha ezt akarja fenntartani, akkor lemarad.

"Magyarország nem titkolja, hogy azért is fordul egyre határozottabban Ázsia és Kína irányába, mert úgy látja, hogy van mit tanulnia" – jelentette ki a magyar miniszterelnök, aki a reformok bátorságát, a kínaiak erősödő nemzeti öntudatát nevezte a kínai sikerek egyik titkának.

Kína globálisan is él azzal a felelősségével, amely megerősödött szerepéből hárul rá s a világon ezt a teljesítményt nagyon sokan elismerik – tette hozzá a kormányfő.

Gyurcsány azt a meggyőződését hangoztatta, hogy a jövőben a világ tartósan három nagy fejlődési, gazdasági központ – Amerika, Ázsia és Európa – együttműködésére és versenyére fog épülni. A XXI. században úgy kell tudnunk egymással versenyezni, hogy közben meg kell őriznünk az együttműködés képességét – mondta Gyurcsány Ferenc.

Az együttműködésben szükség van arra is, hogy a II. világháború után kialakult globális intézményrendszer – az ENSZ-től kezdve a WTO-ig bezárva – szerepét újragondolják. Nem abból kell kiindulni, hogy milyen volt a helyzet a II. világháború után, hanem abból, hogy milyen kihívásokat tartogat a XXI. század.

Kérdésekre válaszolva Gyurcsány Ferenc kijelentette: szükség lenne a Kínával szembeni vízumkényszer megszüntetésére, s Magyarország az Európai Unión belül ezt támogatja.

Nagy figyelemmel kísérte a hallgatóság a magyar miniszterelnöknek azt a gondolatmenetét is, hogy a demokratikus parlamentarizmus és a piacgazdaság Európa és az Egyesült Államok számára hosszú időn keresztül fennmaradó érték lesz, viszont annak a gazdasági-társadalmi modellnek, amelyet Európa és az Egyesült Államok követ, a kritikátlan exportja, a világ más táján való változatlan formában másolása, nem lehetséges.

Egyáltalán nem biztos, hogy ennek alapján is irányítható, egyben tartható és fejleszthető lenne Kína vagy Oroszország – jelentette ki Gyurcsány Ferenc, aki szerint csínján kell bánni az olyan megjegyzésekkel, hogy mindenki másnak úgy kell irányítani a társadalmát, ahogy mi irányítjuk a magunkét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Gyurcsány: Kínába kéne menni

Politikai alapú távolságtartás helyett Magyarországnak ki kell használnia azokat a gazdasági lehetőségeket, amelyeket az egykori szocialista, illetve a távol-keleti országok fejlődése jelent a magyar vállalkozók számára - mondta Gyurcsány Ferenc keddi interjújában.